W Łodzi stworzono inteligentną koszulkę do pomiaru EKG

Już wkrótce lekarze będą mogli odczytać zdalnie wskazania pomiaru EKG dzięki innowacyjnej metodzie. Zostanie wykorzystana do tego inteligentna koszulka tekstylna, umożliwiająca elektrokardiografię. Materiał ten został wykonany przez polską firmę z Łodzi przy wsparciu unijnych funduszy.

Internet rzeczy coraz silniej jest obecny także w medycynie. Dzieło łódzkiej Inovaticy jest tego najlepszym przykładem. Firma ta zaprojektowała koszulkę EKG, współpracując przy tym z Politechniką Łódzka i z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Programiści z Inovaticy przygotowali specjalne oprogramowanie do tego projektu, pracownicy naukowi Politechniki opracowali tekstronikę (połączenie tkaniny z sensorami), natomiast kardiolodzy z Uniwersytetu dokonali walidacji systemu i dokonali jego przetestowania w praktyce. W ten sposób powstało urządzenie do rehabilitacji kardiologicznej pacjentów. Jego dużą zaleta jest możliwość stałego monitorowania chorych. 
Badanie EKG od 10 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »


Największym wyzwaniem było takie połączenie tkaniny z systemem pomiarowym, które pozwalałoby użytkować koszulkę w normalny sposób i umożliwiałoby jej bezpieczne pranie w pralce. Kolejny problem polegał na takim wyizolowaniu sygnału i wzmocnieniu go, żeby sygnał mógł zostać bez problemu przesłany do smartfonu za pomocą systemu bluetooth. Wszystko udało się znakomicie i jest to pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie, które już zaczęło być komercyjnie udostępnianie.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska