W Łodzi stworzono inteligentną koszulkę do pomiaru EKG

Już wkrótce lekarze będą mogli odczytać zdalnie wskazania pomiaru EKG dzięki innowacyjnej metodzie. Zostanie wykorzystana do tego inteligentna koszulka tekstylna, umożliwiająca elektrokardiografię. Materiał ten został wykonany przez polską firmę z Łodzi przy wsparciu unijnych funduszy.

Internet rzeczy coraz silniej jest obecny także w medycynie. Dzieło łódzkiej Inovaticy jest tego najlepszym przykładem. Firma ta zaprojektowała koszulkę EKG, współpracując przy tym z Politechniką Łódzka i z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Programiści z Inovaticy przygotowali specjalne oprogramowanie do tego projektu, pracownicy naukowi Politechniki opracowali tekstronikę (połączenie tkaniny z sensorami), natomiast kardiolodzy z Uniwersytetu dokonali walidacji systemu i dokonali jego przetestowania w praktyce. W ten sposób powstało urządzenie do rehabilitacji kardiologicznej pacjentów. Jego dużą zaleta jest możliwość stałego monitorowania chorych. 
Badanie EKG od 10 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »


Największym wyzwaniem było takie połączenie tkaniny z systemem pomiarowym, które pozwalałoby użytkować koszulkę w normalny sposób i umożliwiałoby jej bezpieczne pranie w pralce. Kolejny problem polegał na takim wyizolowaniu sygnału i wzmocnieniu go, żeby sygnał mógł zostać bez problemu przesłany do smartfonu za pomocą systemu bluetooth. Wszystko udało się znakomicie i jest to pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie, które już zaczęło być komercyjnie udostępnianie.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...