W Morgantown powstał pierwszy na świecie ruchomy skaner PET

Naukowcy z Uniwersytetu w Morgantown (USA) opracowali pierwszy na świecie ruchomy skaner PET, służący do badania aktywności mózgu podczas codziennych aktywności pacjenta bez konieczności całkowitego unieruchomienia go. Urządzenie może zostać wykorzystane m.in. do monitoringu postępów rehabilitacyjnych osób po udarze czy leczenia chorób neurologicznych.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Skanery PET (Positron Emission Tomography) to urządzenia, wykorzystujące technologię obrazowania, zwaną pozytronową tomografią emisyjną. Jej istotą jest rejestracja rozpadu wprowadzonej do krwiobiegu pacjenta substancji promieniotwórczej. W badaniu PET wykorzystuje się fakt, że określonym zmianom chorobowym towarzyszy zmiana metabolizmu niektórych związków chemicznych, np. cukrów (glukozy). Zaangażowane w ten proces komórki "świecą" podczas badania jaśniej niż pozostałe, co pozwala na stworzenie trójwymiarowych map rozkładu zużycia glukozy (np. przez rozwijające się guzy nowotworowe). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

PET umożliwia zarówno strukturalną, jak i funkcjonalną ocenę stanu tkanek i narządów, pozwalając wykryć niektóre schorzenia wcześniej niż tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Jakie możliwości daje pierwszy ruchomy skaner PET?

Pierwszy na świecie ruchomy skaner PETźródło: hsc.wvu.edu

Głównym problemem wykorzystywanych obecnie skanerów PET jest fakt, że diagnoza zlokalizowanych głębiej obszarów mózgu wymaga od pacjenta całkowitego bezruchu, co w wielu przypadkach ogranicza zakres ich stosowania. Rozwiązania problemu podjął się zespół naukowców z West Virginia University w Morgantown (USA) pod kierownictwem dr Stana Majewskiego. Badacze opracowali urządzenie w formie umieszczanego na głowie pierścienia, wyposażonego w dwanaście rozłożonych symetrycznie detektorów promieniowania. Urządzenie jest elastycznie mocowane do sufitu, co sprawia że badana osoba nie odczuwa jego wagi.

Pierwsze badania na czterech ochotnikach wykazały, że jakość obrazów z ruchomego skanera PET jest porównywalna do jakości obrazów z tradycyjnych urządzeń. Większa jest natomiast jego czułość, co pozwoliło znacznie obniżyć dawkę stosowanej substancji radioaktywnej. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie wielu badań u tej samej osoby (przy użyciu konwencjonalnego sprzętu zalecane było najwyżej jedno badanie rocznie) i śledzenie np. postępów zabiegów rehabilitacyjnych po udarze mózgu lub efektywności leczenia chorób neurologicznych.

Amerykańscy badacze chcą za pomocą nowego urządzenia badać również mózgi osób o szczególnych zdolnościach (np. nadzwyczajnej pamięci czy talencie muzycznym) oraz ludzi, których zdolności objawiły się na skutek urazu głowy, np. po bójce czy wypadku. Być może pomogłoby to w odkryciu "uśpionych" talentów innych osób.

Tomografia komputerowa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Wskazania do rezonansu magnetycznego głowy

Wskazania do rezonansu magnetycznego głowy

Obrazowanie z użyciem rezonansu magnetycznego, obok tomografii komputerowej, jest jednym z największych osiągnięć współczesnej radiologii. Dzięki temu badaniu, już na wczesnym etapie, jesteśmy w stanie zdiagnozować wiele chorób i podjąć...

Czy aspiryna pomoże w walce z rakiem mózgu?

Czy aspiryna pomoże w walce z rakiem mózgu?

Niezwykle popularna i chętnie zażywana przez wielu chorych aspiryna może stać się ważnym lekiem, wspomagającym walkę z rakiem. Tak przynajmniej twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy ujawnili część informacji podczas międzynarodowej konferencji...

Badanie czynnościowe mózgu MR

Badanie czynnościowe mózgu MR

Od prawidłowej czynności ośrodkowego układu nerwowego zależy funkcjonowanie całego organizmu, w związku z czym bardzo ważną rolę diagnostyczną pełnią testy obejmujące ocenę stanu jego aktywności. Zdobycie tych informacji jest możliwe...