W Morgantown powstał pierwszy na świecie ruchomy skaner PET

W Morgantown powstał pierwszy na świecie ruchomy skaner PET

Naukowcy z Uniwersytetu w Morgantown (USA) opracowali pierwszy na świecie ruchomy skaner PET, służący do badania aktywności mózgu podczas codziennych aktywności pacjenta bez konieczności całkowitego unieruchomienia go. Urządzenie może zostać wykorzystane m.in. do monitoringu postępów rehabilitacyjnych osób po udarze czy leczenia chorób neurologicznych.

Skanery PET (Positron Emission Tomography) to urządzenia, wykorzystujące technologię obrazowania, zwaną pozytronową tomografią emisyjną. Jej istotą jest rejestracja rozpadu wprowadzonej do krwiobiegu pacjenta substancji promieniotwórczej. W badaniu PET wykorzystuje się fakt, że określonym zmianom chorobowym towarzyszy zmiana metabolizmu niektórych związków chemicznych, np. cukrów (glukozy). Zaangażowane w ten proces komórki "świecą" podczas badania jaśniej niż pozostałe, co pozwala na stworzenie trójwymiarowych map rozkładu zużycia glukozy (np. przez rozwijające się guzy nowotworowe). 

Badania PET/CT od 290 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

PET umożliwia zarówno strukturalną, jak i funkcjonalną ocenę stanu tkanek i narządów, pozwalając wykryć niektóre schorzenia wcześniej niż tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Jakie możliwości daje pierwszy ruchomy skaner PET?

Pierwszy na świecie ruchomy skaner PETźródło: hsc.wvu.edu

Głównym problemem wykorzystywanych obecnie skanerów PET jest fakt, że diagnoza zlokalizowanych głębiej obszarów mózgu wymaga od pacjenta całkowitego bezruchu, co w wielu przypadkach ogranicza zakres ich stosowania. Rozwiązania problemu podjął się zespół naukowców z West Virginia University w Morgantown (USA) pod kierownictwem dr Stana Majewskiego. Badacze opracowali urządzenie w formie umieszczanego na głowie pierścienia, wyposażonego w dwanaście rozłożonych symetrycznie detektorów promieniowania. Urządzenie jest elastycznie mocowane do sufitu, co sprawia że badana osoba nie odczuwa jego wagi.

Pierwsze badania na czterech ochotnikach wykazały, że jakość obrazów z ruchomego skanera PET jest porównywalna do jakości obrazów z tradycyjnych urządzeń. Większa jest natomiast jego czułość, co pozwoliło znacznie obniżyć dawkę stosowanej substancji radioaktywnej. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie wielu badań u tej samej osoby (przy użyciu konwencjonalnego sprzętu zalecane było najwyżej jedno badanie rocznie) i śledzenie np. postępów zabiegów rehabilitacyjnych po udarze mózgu lub efektywności leczenia chorób neurologicznych.

Amerykańscy badacze chcą za pomocą nowego urządzenia badać również mózgi osób o szczególnych zdolnościach (np. nadzwyczajnej pamięci czy talencie muzycznym) oraz ludzi, których zdolności objawiły się na skutek urazu głowy, np. po bójce czy wypadku. Być może pomogłoby to w odkryciu "uśpionych" talentów innych osób.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska