W Morgantown powstał pierwszy na świecie ruchomy skaner PET

Naukowcy z Uniwersytetu w Morgantown (USA) opracowali pierwszy na świecie ruchomy skaner PET, służący do badania aktywności mózgu podczas codziennych aktywności pacjenta bez konieczności całkowitego unieruchomienia go. Urządzenie może zostać wykorzystane m.in. do monitoringu postępów rehabilitacyjnych osób po udarze czy leczenia chorób neurologicznych.

Skanery PET (Positron Emission Tomography) to urządzenia, wykorzystujące technologię obrazowania, zwaną pozytronową tomografią emisyjną. Jej istotą jest rejestracja rozpadu wprowadzonej do krwiobiegu pacjenta substancji promieniotwórczej. W badaniu PET wykorzystuje się fakt, że określonym zmianom chorobowym towarzyszy zmiana metabolizmu niektórych związków chemicznych, np. cukrów (glukozy). Zaangażowane w ten proces komórki "świecą" podczas badania jaśniej niż pozostałe, co pozwala na stworzenie trójwymiarowych map rozkładu zużycia glukozy (np. przez rozwijające się guzy nowotworowe). 

Badania PET/CT od 3 599 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

PET umożliwia zarówno strukturalną, jak i funkcjonalną ocenę stanu tkanek i narządów, pozwalając wykryć niektóre schorzenia wcześniej niż tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Jakie możliwości daje pierwszy ruchomy skaner PET?

Pierwszy na świecie ruchomy skaner PETźródło: hsc.wvu.edu

Głównym problemem wykorzystywanych obecnie skanerów PET jest fakt, że diagnoza zlokalizowanych głębiej obszarów mózgu wymaga od pacjenta całkowitego bezruchu, co w wielu przypadkach ogranicza zakres ich stosowania. Rozwiązania problemu podjął się zespół naukowców z West Virginia University w Morgantown (USA) pod kierownictwem dr Stana Majewskiego. Badacze opracowali urządzenie w formie umieszczanego na głowie pierścienia, wyposażonego w dwanaście rozłożonych symetrycznie detektorów promieniowania. Urządzenie jest elastycznie mocowane do sufitu, co sprawia że badana osoba nie odczuwa jego wagi.

Pierwsze badania na czterech ochotnikach wykazały, że jakość obrazów z ruchomego skanera PET jest porównywalna do jakości obrazów z tradycyjnych urządzeń. Większa jest natomiast jego czułość, co pozwoliło znacznie obniżyć dawkę stosowanej substancji radioaktywnej. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie wielu badań u tej samej osoby (przy użyciu konwencjonalnego sprzętu zalecane było najwyżej jedno badanie rocznie) i śledzenie np. postępów zabiegów rehabilitacyjnych po udarze mózgu lub efektywności leczenia chorób neurologicznych.

Amerykańscy badacze chcą za pomocą nowego urządzenia badać również mózgi osób o szczególnych zdolnościach (np. nadzwyczajnej pamięci czy talencie muzycznym) oraz ludzi, których zdolności objawiły się na skutek urazu głowy, np. po bójce czy wypadku. Być może pomogłoby to w odkryciu "uśpionych" talentów innych osób.

Badania PET/CT
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...