W Olsztynie przeprowadzono kolejne operacje u pacjentów w śpiączce

Operacja wszczepienia neurostymulatora u osoby pozostającej w śpiączce to bardzo nowoczesna procedura, która daje nadzieję na poprawę jej stanu klinicznego. Pierwsze operacje tego typu przeprowadzono w Polsce w maju, kiedy to wszczepiono stymulatory 4 pacjentom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Kolejne takie zabiegi zaplanowano na lipiec.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Zadaniem neurostymulatora jest ogólna poprawa szeroko pojętej komunikacji pacjenta z otoczeniem, dążąca do podniesienia jakości i komfortu jego życia. Najczęściej zabiegi tego typu rozważa się u osób pozostających w śpiączce z powodu urazów czaszkowo-mózgowych. Neurostymulator wysyła impulsy elektryczne, których zadaniem jest zwiększenie przepływu krwi w tych obszarach mózgu, w których znajdują się pozostające przy życiu komórki nerwowe, czyli neurony. Zakłada się, że takie "odżywienie" tych komórek może wpłynąć na poprawę ich funkcjonowania. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przeprowadzenie pierwszych w Polsce operacji wszczepienia neurostymulatora było możliwe dzięki współpracy ze specjalistami z Japonii, która była pionierskim krajem w wykonywaniu zabiegów tego typu. W maju przylecieli oni do Olsztyna, gdzie na zabieg czekało 4 pacjentów wybranych spośród  130 pozostających w śpiączce osób. Ważne, aby osoba kwalifikowana do zabiegu miała zachowany tzw. minimalny stan świadomości - oznacza to, że osoby te w pewnym stopniu reagują na bodźce docierające do nich ze świata zewnętrznego, a badania obrazowe wykazują zachowanie czynności mózgu. Według informacji, udzielonych przez neurochirurga, prof. Wojciecha Maksymowicza, który kierował polskim zespołem w trakcie wykonywania zabiegów, u osób z wszczepionym stymulatorem zaobserwowano poprawę stanu klinicznego. Zauważono spadek napięcia mięśniowego (spastyczności) oraz lepszy kontakt z otaczającym światem, który oceniano na podstawie reakcji źrenic, uśmiechu czy podążaniem wzrokiem za przedmiotami, które wzbudziły zainteresowanie pacjenta. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie planuje założyć klinikę, mającą na celu wybudzanie ze śpiączki pacjentów dorosłych. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...