W Olsztynie przeprowadzono kolejne operacje u pacjentów w śpiączce

Operacja wszczepienia neurostymulatora u osoby pozostającej w śpiączce to bardzo nowoczesna procedura, która daje nadzieję na poprawę jej stanu klinicznego. Pierwsze operacje tego typu przeprowadzono w Polsce w maju, kiedy to wszczepiono stymulatory 4 pacjentom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Kolejne takie zabiegi zaplanowano na lipiec.

Zadaniem neurostymulatora jest ogólna poprawa szeroko pojętej komunikacji pacjenta z otoczeniem, dążąca do podniesienia jakości i komfortu jego życia. Najczęściej zabiegi tego typu rozważa się u osób pozostających w śpiączce z powodu urazów czaszkowo-mózgowych. Neurostymulator wysyła impulsy elektryczne, których zadaniem jest zwiększenie przepływu krwi w tych obszarach mózgu, w których znajdują się pozostające przy życiu komórki nerwowe, czyli neurony. Zakłada się, że takie "odżywienie" tych komórek może wpłynąć na poprawę ich funkcjonowania. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przeprowadzenie pierwszych w Polsce operacji wszczepienia neurostymulatora było możliwe dzięki współpracy ze specjalistami z Japonii, która była pionierskim krajem w wykonywaniu zabiegów tego typu. W maju przylecieli oni do Olsztyna, gdzie na zabieg czekało 4 pacjentów wybranych spośród  130 pozostających w śpiączce osób. Ważne, aby osoba kwalifikowana do zabiegu miała zachowany tzw. minimalny stan świadomości - oznacza to, że osoby te w pewnym stopniu reagują na bodźce docierające do nich ze świata zewnętrznego, a badania obrazowe wykazują zachowanie czynności mózgu. Według informacji, udzielonych przez neurochirurga, prof. Wojciecha Maksymowicza, który kierował polskim zespołem w trakcie wykonywania zabiegów, u osób z wszczepionym stymulatorem zaobserwowano poprawę stanu klinicznego. Zauważono spadek napięcia mięśniowego (spastyczności) oraz lepszy kontakt z otaczającym światem, który oceniano na podstawie reakcji źrenic, uśmiechu czy podążaniem wzrokiem za przedmiotami, które wzbudziły zainteresowanie pacjenta. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie planuje założyć klinikę, mającą na celu wybudzanie ze śpiączki pacjentów dorosłych. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska