W Opolu stosują nowatorską metodę leczenia trudno gojących się ran

Szpital Wojewódzki w Opolu rozpoczął leczenie trudno gojących się ran nowatorską metodą, która jest nadzieją dla wielu pacjentów, zagrożonych amputacją kończyn. Dotychczas z terapii skorzystały trzy osoby, ale następne już czekają w kolejce. Obok Poznania, Opole jest drugim w Polsce ośrodkiem, gdzie stosuje się tego rodzaju metodę.

Data publikacji
Czas czytania
0 min.
Pododdział Stopy Cukrzycowej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zajmuje się na co dzień rozległymi, trudno gojącymi się ranami. Teraz lekarze zyskali nowe możliwości: od niedawna w opolskim szpitalu stosowana jest udoskonalona forma terapii podciśnieniowej. To innowacyjna alternatywa dla wykorzystywanej dotychczas metody umieszczania przeszczepu na ranie. Najpierw nakładana jest gąbka polimerowa, którą łączy się specjalnym przewodem z pompą generującą podciśnienie. W ten sposób zostaje usunięta maź bakteryjna z rany, która jednocześnie zostaje przepłukana. Zabieg trwa 45 minut i nie ma konieczności używania leków przeciwbólowych. 

Zastosowanie nowatorskiej metody było możliwe dzięki użyciu urządzenia o nazwie Celurotom, które opolski szpital posiada w użyczeniu. Jednak każdy z pacjentów musi posiadać własną matrycę. Do dyspozycji szpitala oddano 10 takich matryc. Trzech pacjentów już poddano terapii, kolejnych siedmiu czeka w kolejce. Dzięki zastosowaniu Celurotomu przeciętny czas gojenia się trudnej rany został skrócony z 6 miesięcy do 30 dni.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie trudno gojących się ran

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…