Wazektomia - na czym polega zabieg

Istnieją liczne sposoby antykoncepcji, jednak wiele z nich nie może zapewnić całkowitej skuteczności. Dodatkowo, większość metod, jak tabletki antykoncepcyjne, żele plemnikobójcze czy spirala, stosowane są przez kobiety. Wazektomia stanowi trwałą, niezwykle skuteczną metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Skierowana jest do zdecydowanych osób, które nie planują już powiększenia rodziny, ponieważ skutki zabiegu zwykle nie są łatwe do odwrócenia.

Metodą wazektomii określa się zabieg z zakresu urologii, polegający na wykonaniu przecięcia i podwiązania nasieniowodu. Nasieniowód to przewód, którym plemniki produkowane w męskich narządach płciowych przedostają się do ejakulatu. Jak podaje The Journal of Urology, w latach 1998-2002 w samych Stanach Zjednoczonych wykonywanych było 175 000 – 354 000 zabiegów wazaktomii rocznie. Zabieg wciąż jest mniej popularny niż podwiązanie jajowodów u kobiet (540 000 – 789 000 na rok), ale oznacza to, że nawet 1 mln osób poddaje się różnym zabiegom sterylizacji. Te zabiegi należą do kontrowersyjnych, jednak w wielu krajach poza USA (m.in. w Austrii, Anglii i Nowej Zelandii) podwiązanie nasieniowodów jest całkowicie legalne, a w Irlandii należy nawet do refundowanych zabiegów. 

Wazektomia od 1 500 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W Polsce, wbrew powszechnemu mniemaniu, wazektomia nie jest karalna ani zabroniona, ponieważ Konstytucja i Prawo daje każdej osobie możliwość świadomego decydowania o swoim zdrowiu.  

Na czym polega zabieg wazektomii?

Zabieg podwiązania nasieniowodów przeprowadzany jest po podaniu środka uspokajającego i nasennego. Podczas wazektomii chirurg odnajduje nasieniowody za pomocą dotyku, a podawane znieczulenie miejscowe sprawia, że ból, który takie działanie mogłoby wywoływać, nie jest odczuwany przez pacjenta. W zależności od użytej techniki, wykonuje się nacięcie lub rozwarstwienie skóry (tzw. wazektomia bez skalpela). w obrębie moszny, która uprzednio zostaje ogolona. Oba końce nasieniowodów są przecinane, zaszywane a w metodzie totalnej wazektomii dodatkowo zabezpieczone elektrokoagulacją. Blizna w obrębie nasieniowodów formująca się po zabiegu dodatkowo zwiększa jej skuteczność. Jeśli na początku wykonano nacięcie zakłada się szwy wchłanialne, których nie trzeba usuwać.

Wazektomia jest zabiegiem małoinwazyjnym. Po jego wykonaniu mężczyzna odczuwa taką samą przyjemność ze współżycia, jak przed procedurą, a jego jądra nadal produkują testosteron. Podstawowa różnica jest taka, że po zabiegu ejakulat, wydobywający się z penisa, nie zawiera już plemników – dlatego nie może dojść do zapłodnienia. Metoda służy zatem wyłącznie zapobieganiu poczęcia, i odznacza się dużą skutecznością mierzoną Indeksem Pearla. Im jego wartość jest niższa – tym dany sposób jest skuteczniejszy. W przypadku wazektomii wynosi on 0,3, co oznacza, że na 1000 kobiet w ciągu roku zaledwie 3 zajdą w ciążę, jeśli ich partner ma podwiązane nasieniowody. To znacznie mniej niż w przypadku stosowania wyłącznie prezerwatywy, gdzie w ciągu roku metoda zawiedzie u 30-70/1000 par, a nawet w przypadku właściwego stosowania tabletek antykoncepcyjnych (2-5/100).

Warto jednak wiedzieć, że zabieg wazektomii może okazać się nieskuteczny, jeśli mężczyzna zbyt wcześnie po zabiegu podejmie współżycie bez dodatkowych zabezpieczeń. Przez pół roku po wazektomii plemniki mogą znajdować się w  kanalikach prostaty i reszcie nasieniowodów. Istnieje możliwość odwrócenia skutków zabiegu, co udaje się w około 50% przypadków, jak informuje czasopismo Fertility and Sterility.

Cena wazektomii w Polsce wynosi ok. 2 000 zł w różnych miastach Polski.

Wazektomia
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Eisenberg, Michael L., and Larry I. Lipshultz. "Estimating the number of vasectomies performed annually in the United States: data from the National Survey of Family Growth." The Journal of urology 184.5 (2010): 2068-2072. Pavlovich, Christian P., and Peter N. Schlegel. "Fertility options after vasectomy: a cost-effectiveness analysis." Fertility and sterility 67.1 (1997): 133-141. www.wazektomia.com www.webmd.com www.medhost.de

Autor:

Dodaj komentarz

Wazektomia: nowoczesna męska antykoncepcja?

Wazektomia: nowoczesna męska antykoncepcja?

Niechciana ciąża potrafi wywrócić życie do góry nogami, dlatego kwestia odpowiedniego zabezpieczenia ma dla wielu osób ogromne znaczenie. Choć prezerwatywy uznawane są za bardzo skuteczną metodę zapobiegania ciąży, dotychczas ciężar...

Wazektomia - antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia - antykoncepcja dla mężczyzn

Najbardziej popularnymi metodami regulacji liczby urodzeń są doustne tabletki antykoncepcyjne oraz prezerwatywy. Mimo swoich zalet metody te posiadają również wiele wad. Ponadto tabletki czy tradycyjna "gumka" nie zawsze wiążą się z komfortem ich...

Wazektomia - czy jest bezpieczna?

Wazektomia - czy jest bezpieczna?

Antykoncepcja, choć dziś popularna i stosowana na całym świecie, w dużej mierze nadal pozostaje sprawą kobiety. Skuteczność rozmaitych metod, czy to mechanicznych, czy hormonalnych, jest zróżnicowana, podobnie jak ich bezpieczeństwo. W Polsce...