Wskazania do artroskopii leczniczej stawu kolanowego

Wskazania do artroskopii leczniczej stawu kolanowego

Metoda artroskopowa leczenia stawu kolanowego znacznie ogranicza inwazyjność zabiegu w porównaniu do klasycznych, otwartych operacji. Ma ona zastosowanie w wielu schorzeniach kolana, w tym degeneracyjnych czy urazowych, jak na przykład zerwanie wiązadeł krzyżowych. Dzięki ograniczeniu urazu operacyjnego, czas hospitalizacji i rehabilitacja pozabiegowa są znacznie krótsze.

Wprowadzenie do praktyki klinicznej leczenia artroskopowego było przełomem w leczeniu operacyjnym stawu kolanowego. Pierwsze zastosowanie endoskopu do wziernikowania tego stawu zostało wykonane przez duńskiego lekarza Severina Nordentofta w 1912 roku, jednakże dzięki wprowadzeniu odpowiednich urządzeń, ojcem nowoczesnej artroskopii jest japoński profesor Masaki Watanabe, który w 1962 roku przeprowadził pierwszy artroskopowy zabieg operacyjny. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Według danych amerykańskich badaczy, w ciągu 10 lat liczba zabiegów artroskopowych kolana wzrosła o ponad 50%.

Operacje artroskopowe stawu kolanowego - kiedy się je przeprowadza?

Artroskopia lecznicza stawu kolanowego ulega stałemu rozwojowi, stale też wzrasta liczba wskazań do przeprowadzenia tego typu zabiegu. Częstym przedmiotem operacji artroskopowych kolana są łąkotki. Do ich uszkodzenia często dochodzi w przebiegu urazu. W przypadku pęknięcia łąkotki konieczne jest jej usunięcie całkowite lub częściowe (menisectomia) lub, jeśli lokalizacja urazu oraz inne uwarunkowania są sprzyjające, można artroskopowo wykonać jej zeszycie, czyli naprawę. Ponadto artroskopia może być przeprowadzane w przypadku nadmiernej ruchomości łąkotki czy w celu stymulacji gojenia.

Wskazaniem do artroskopowego zabiegu leczniczego w obrębie kolana są również zmiany degeneracyjne stawu kolanowego, gdzie przeprowadza się usunięcie fragmentów chrzęstnych, osteofitów, wolnych struktur w obrębie stawu. W przebiegu martwicy kostno-chrzęstnej artroskopia pozwala na stabilizację oddzielających się fragmentów. W chondromalacji rzepki, gdy dochodzi do niszczenia tkanki chrzęstnej pokrywającej rzepkę, zabieg artroskopowy pozwala na przeprowadzenie wielu zabiegów stosowanych w leczeniu tego schorzenia, takich jak na przykład chondroplastyka, zabiegi resekcyjne czy uzupełnianie ubytków powierzchni stawowej. W innych schorzeniach rzepki artroskopowe leczenie przeprowadza się w przypadku zespołów bólowych jak również operacje niestabilności rzepki (uwolnienie troczków bocznych).

Dużą grupę wskazań do leczniczej artroskopii stanowią uszkodzenia wiązadeł krzyżowych kolana, w szczególności pourazowe. Możliwe jest przeprowadzenie plastyki więzadeł, implantacja przeszczepów allogenicznych lub sztucznych, a także szycie zerwanych wiązadeł.

W zakresie artroskopii znajduje się nie tylko leczenie chrząstki stawowej, ale także wady i choroby błony maziowej. Synowektomia stawu kolanowego przeprowadzana jest na przykład w przypadku wysiękowego zapalenia stawu kolanowego u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Z innych wskazań do tego typu leczenia należy wymienić martwicę guzowatości kości piszczelowej, kolano skoczka czy skomplikowane zabiegi w przypadku torbieli Bakera.

Wskazania do artroskopowego leczenia stawu kolanowego obejmują wiele schorzeń, dotykających ten staw, które jeszcze niedawno wymagały leczenia na otwarto i długiej rehabilitacji. Ograniczenie inwazyjności tych zabiegów znacznie skraca czas powrotu do sprawności, a skuteczność jest w wielu przypadkach taka sama lub zbliżona do zabiegów klasycznych.

Artroskopia lecznicza stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: Hans H. Pässler and Yuping Ya. The Past and the Future of Arthroscopy Sport injuries. Springer 2012; Kim S, Bosque J, Meehan JP, Jamali A, Marder R. Increase in outpatient knee arthroscopy in the United States: a comparison of National Surveys of Ambulatory Surgery, 1996 and 2006. J Bone Joint Surg Am. 2011;93(11):994-1000; www.artro.com.pl

Dodaj komentarz

Artroskopia operacyjna stawu kolanowego

Artroskopia operacyjna stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym stawem ciała człowieka, i drugim (po stawie skokowym) najbardziej obciążanym. Potrafi przysparzać wiele problemów zarówno osobom młodym i aktywnym jak i starszym oraz jest najczęstszym powodem wizyty u lekarza. więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska