Wskazania do zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych

American Academy of Family Physicians informuje, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych wykonywanych jest ponad 500 tysięcy procedur usunięcia migdałków podniebiennych. Ogólnie żaden zabieg nie jest wykonywany bez przyczyny - nie inaczej jest w przypadku resekowania tkanki limfatycznej w okolicy gardła. U kogo więc usuwa się migdałki podniebienne?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Migdałki stworzone są ze skupisk tkanki limfatycznej, które zawierają komórki układu odpornościowego organizmu. Ich postać podniebienna jest parzysta i migdałki te znajdują się w okolicy gardła, pomiędzy łukami podniebiennymi. Fizjologicznie w obrębie tych struktur zachodzi rozpoznawanie antygenów, oprócz tego odbywa się w nich produkcja nowych białych krwinek oraz synteza przeciwciał. 

Wspomniany narząd w warunkach prawidłowych, razem z innymi skupiskami tkanki limfatycznej, odgrywa rolę w ochronie organizmu przed patogenami. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy podejmowana jest decyzja o zabiegowym usunięciu migdałków.

Opis sposobu wykonywania tonsillektomii pochodzi z początków XX. wieku. Metodę zabiegu zaproponował T. Waugh, pomijając dokonanie niewielkich modyfikacji, jest ona stosowana do dziś.

Jakie są wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych?

Należy znacząco podkreślić jeden fakt: zdrowych migdałków podniebiennych się nie usuwa. Aby rozważyć wykonanie resekcji tych struktur, u chorego muszą pojawić się jakieś powody, skłaniające do przeprowadzenia zabiegu. Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych dzielone są na bezwzględne oraz względne.

Do stanów, w których najczęściej podejmowana jest decyzja o usunięciu migdałków podniebiennych, należą:

  • zaburzenia oddychania pod postacią obturacji (zwykle podczas snu, pod postacią np. chrapania czy bezdechów) związane ze zbyt dużą wielkością skupisk tkanki limfatycznej;
  • ropień okołomigdałkowy (szczególnie wtedy, kiedy dolegliwość nie ustępuje mimo stosowania antybiotykoterapii);
  • powtarzające się krwotoczne zapalenie migdałków;
  • podejrzenie, że w migdałku toczy się proces nowotworowy.

Zakres wskazań względnych do tonsillektomii, czyli takich, gdzie skrupulatnie należy rozważyć, jakie byłyby korzyści z wdrożenia leczenia, jest bardziej rozległy. Procedura zaoferowana może być tym pacjentom, u których często występuje angina paciorkowcowa (u dzieci w tym wypadku "często" oznacza występowanie zakażenia bakteryjnego migdałków podniebiennych w ilości przekraczającej 7 razy na rok). Resekcję migdałków można wykonać również wtedy, gdy ich przerost powoduje pojawienie się zaburzeń mowy czy połykania. Rozważyć ten zabieg można u tych chorych, u których występuje nieprzyjemny zapach z ust, którego nie udaje się zniwelować przy pomocy metod higienicznych i farmakologicznych.

Kolejnym zaburzeniem, znajdującym się w grupie wskazań względnych do wykonania zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych, jest przewlekłe zapalenie tych struktur (zwykle takie, które trwa powyżej trzech i więcej miesięcy). Tonsillektomia czasami bywa też zalecana u pacjentów obarczonych chorobami ogólnoustrojowymi powiązanymi z etiologią paciorkowcową, takimi jak kłębuszkowe zapalenie nerek czy gorączka reumatyczna.

Zabiegi usuwania migdałków podniebiennych wykonuje się najczęściej u dzieci, mogą być one jednak przeprowadzane również u dorosłych pacjentów. W przypadku chorych z młodszej grupy wiekowej dostępne źródła różnią się zdaniami odnośnie tego, w jakim wieku można wykonywać tonsillektomię - czasami za dolną granicę uznawany jest trzeci rok życia, w innych przypadkach resekcja omawianych struktur zalecana jest dopiero po osiągnięciu przez dziecko wieku pięciu lat.

Opracowano na podstawie: www.mp.pl; www.aafp.org; www.evidence.nhs.uk; www.refference.medscape.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie migdałków podniebiennych chirurgicznie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…