Wtórna korekcja nosa - co to za zabieg

Nos stanowi centrum ludzkiej twarzy, przez co może być jej niewątpliwą ozdobą lub - w razie jego deformacji - całkowicie odwrotnie. Z tego powodu od wielu lat obserwuje się stałe zainteresowanie operacjami plastycznymi, poprawiającymi kształt, wielkość oraz funkcjonalność nosa. Może się jednak zdarzyć, że po wykonaniu pierwszej operacji, konieczne będzie poddanie się następnej, tak zwanej korekcji wtórnej. Kiedy istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Nos ma kształt trójściennej piramidy, której rusztowanie jest utworzone przez kości, chrząstki oraz łączącą je łącznotkankową błonę włóknistą. Najczęściej wyróżniamy operacje nosa chrzęstnego, w przebiegu których korekcji poddawana jest dolna połowa nosa, oraz operacje nosa kostnego, kiedy to najczęściej modeluje się cały nos. Dzięki takim zabiegom można pozbyć się następujących defektów:

  • zbyt długiego, dużego lub krzywego nosa
  • garbu nosa
  • zbyt zadartego lub zbytnio opadającego czubka nosa
  • szerokich nozdrzy
  • krzywej przegrody nosowej

Powtórna korekcja nosa - kiedy potrzebna?

Szkielet tworzący oparcie dla tkanek nosa jest bardzo delikatny, a jego traumatyzacja, związana z przeprowadzeniem operacji plastycznej, wiąże się z koniecznością przestrzegania szeregu zaleceń lekarskich w okresie pozabiegowym. Zalecenia te mają na celu umożliwić właściwy przebieg procesów regeneracyjnych osłabionych tkanek oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań. Na szczęście, najczęstsze powikłania po operacji plastycznej nosa mają charakter tymczasowy i ograniczają się do występowania krwawień, obrzęków, zaburzeń czucia lub zasinień.

Ważne: Rewizyjna korekcja nosa, czyli tzw. rhinoplatyka wtórna, jest zabiegiem, który ma celu poprawę defektów lub niezadowalających efektów pierwszego zabiegu operacyjnego. 

Poważne powikłania pooperacyjne (np. stan zapalny w obrębie rany, uraz na wczesnym etapie gojenia) oraz niewłaściwa pielęgnacja nosa bezpośrednio po zabiegu, mogą przyczynić się do uzyskania niezadowalającego efektu wykonanej korekcji. W przypadku operacji plastycznych nosa, oceny ostatecznych rezultatów dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od operacji pierwotnej, ponieważ jest to czas niezbędny do zakończenia procesów regeneracyjnych. Wtedy też można podjąć decyzję o poddaniu się wtórnej korekcji nosa. Zabieg taki jest jednak obarczony zdecydowanie większym ryzykiem niepowodzenia niż pierwsza operacja, ponieważ chirurg musi pracować na tkankach znacząco osłabionych.

Do kogo na wtórną operację nosa?

Gdy wtórna operacja nosa jest konieczna, warto poszukać specjalisty mającego doświadczenie w operacjach rewizyjnych. Do najczęstszych niepowodzeń, które mogą mieć miejsce w wyniku operacji wtórnej, należy zaliczyć przede wszystkim usunięcie nadmiernej ilości tkanek budujących nos (w tym również przegrody nosowej), co ma istotny wpływ na profil nosa.

Zabieg rewizyjnej korekcja nosa trwa około 2-3 razy dłużej w stosunku do pierwotnej operacji nosa. W związku z tym jest także droższy w stosunku do operacji pierwotnej nosa.

W skrajnym przypadku może dojść nawet do zapadnięcia się skrzydełek nosa lub jego czubka. Możliwe jest również nadmierne rozrastanie się tkanki łącznej podczas procesów gojenia. Przerośnięta tkanka w bliznach po rynoplastyce wtórnej może nawet w znacznym stopniu utrudniać oddychanie poprzez zwężenie średnicy przewodów nosowych. 

Warto dodać, że w przypadku konieczności wykonania niewielkich poprawek, powtórną korekcję nosa można w pierwszej kolejności poprzedzić korekcją defektu za pomocą ostrzyknięć preparatem kwasu hialuronowego. Takie postępowanie może okazać się bowiem wystarczające.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Korekcja nosa wtórna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 21

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…