Z jakimi schorzeniami warto udać się do flebologa

Z jakimi schorzeniami warto udać się do flebologa

Specjaliści flebologii zajmują się leczeniem schorzeń naczyń żylnych. Większość problemów zdrowotnych, które diagnozują i leczą, jak owrzodzenia, obrzęki oraz żylaki, są chorobami przewlekłymi, które znacznie pogarszają jakość życia. Z jakimi schorzeniami należy udać się do flebologa?

Gdyby nie odkrycie istotnych aspektów funkcjonowania żył i zastawek żylnych, prawdopodobnie chirurgia naczyniowa oraz kardiochirurgia nie osiągnęłyby takiego stopnia zaawansowania, jaki obserwujemy dziś. Wcześniej żylaki traktowano bowiem jako „zbiornik”, a wszystkie złe płyny ciała (humory), wywołujące chorobę lub szaleństwo, miały gromadzić się właśnie w nich. To przeświadczenie wywodziło się jeszcze z domniemań starożytnych lekarzy. Owrzodzenia żylne nie były leczone, gdyż uważano je za miejsce, poprzez które zanieczyszczone płyny mogły wydostać się na zewnątrz. Zmianę przyniosły dopiero kolejne stulecia, w których odkryto zastawki żylne, co zawdzięczamy Fabricusowi – lekarzowi, żyjącemu w XVI w. Jednak pierwsze zabiegi usunięcia żylaków – jednego z najważniejszych zabiegów we flebologii, datuje się na koniec XIX stulecia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Obecnie flebolodzy dysponują licznymi metodami zabiegowymi o mniejszej inwazyjności: w leczeniu owrzodzeń żylnych stosowane są specjalne opatrunki, a obrzęki zmniejsza się za pomocą kompresjoterapii. Dzięki poznaniu przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych opracowane zostały również strategie, które zapobiegają ich powstawaniu i ograniczają postęp choroby. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach należy rozważyć konsultację u specjalisty flebologii.

Popękane naczynka, żylaki, owrzodzenia nóg - kiedy należy udać się do flebologa?

Obecność poszerzonych, wypukłych ponad skórę żył o krętym przebiegu, pajączków czy brązowych odbarwień skóry okolicy goleni powinna skłaniać do wizyty u flebologa. Problemy te nie stanowią jedynie kwestii estetycznej, ale mogą być wyrazem przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba rozwija się przez lata, a wraz z jej postępem odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych jest coraz bardziej utrudniony. Przejawem tego jest uczucie „ciężkości nóg”, które nierzadko łączy się z bólem, co powoduje trudności z wykonywaniem codziennych czynności, szczególnie, gdy przez dłuższy okres przebywamy w pozycji stojącej. Z czasem pojawiają się obrzęki, które początkowo obejmują tylko okolice kostek, ale mogą sięgać wyżej, zajmując całe golenie. Nieleczenie przewlekłej niewydolności żylnej może prowadzić do groźnych powikłań, w tym zakrzepicy, oraz zatorowości płucnej.

Chociaż nie ma jednego, najbardziej odpowiedniego momentu, kiedy należy udać się do flebologa, najlepiej, aby nastąpiło to, nim objawy, związane z chorobą żył, osiągną znaczne nasilenie. Niewielkie żylaki mogą być usunięte przy zastosowaniu małoinwazyjnych technik leczenia, które pozwolą pozbyć się problemu na długi czas bez konieczności dłuższej rezygnacji z codziennych aktywności, podczas gdy klasyczny „stripping” chirurgiczny żylaków wymaga nawet miesięcznego okresu rekonwalescencji. Mniej inwazyjne technik, jak skleroterapia, ablacja za pomocą fal radiowych czy laseroterapiai skuteczne są w przypadku mniejszych żylaków. Czas powrotu do pełnej sprawności wynosi w tym przypadku ok. 1-2 tygodni.

Najbardziej niepokojącym objawem, który wymaga interwencji specjalisty chorób żył, są owrzodzenia. Typowe owrzodzenia żylne pojawiają się w wieku około 65 lat, a ich obecność stwierdza się u nawet 10% populacji. Ich gojenie jest trudne i często mają tendencję do nawracania. Flebolog nie tylko doradza, jak dbać o ranę, ułatwiając jej gojenie, ale zajmuje się również poradnictwem, dotyczącym stylu życia. Pewne zmiany w nawykach mogą znacznie obniżyć prawdopodobieństwo nawrotu owrzodzeń żylnych, a także zmniejszyć towarzyszące im dolegliwości. Istotnym elementem zapobiegania nawrotom obrzęków i owrzodzeń żylnych jest kompresjoterapia. Jednak przed jej zastosowaniem konieczne jest ustalenie, czy u pacjenta nie występują choroby naczyń tętniczych, ponieważ ciągły ucisk zmniejsza dopływ krwi do kończyn u np. osób z zaawansowaną miażdżycą.

Cena konsultacji flebologicznej w większości polskich miast wynosi około 200 zł. W tej kwocie zawiera się badanie USG żył kończyn dolnych.

Konsultacja flebologiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Bergan, John. "Phlebology: History and Epidemiology." Practical Approach to the Management and Treatment of Venous Disorders. Springer London, 2013. 1-6. emedicine.medscape.com www.healthline.com

Dodaj komentarz

Konsultacja flebologiczna - na czym polega?

Konsultacja flebologiczna - na czym polega?

Mimo iż pajączki, żylaki i przebarwienia na nogach łatwo jest ukrywać pod ubraniem, nawet przez długi czas – nie powinniśmy ich ignorować. Ich wystąpienie nie jest bowiem wyłącznie defektem estetycznym, ale może być wyrazem chorób naczyń... więcej »

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska