Z jakimi schorzeniami warto udać się do flebologa

Specjaliści flebologii zajmują się leczeniem schorzeń naczyń żylnych. Większość problemów zdrowotnych, które diagnozują i leczą, jak owrzodzenia, obrzęki oraz żylaki, są chorobami przewlekłymi, które znacznie pogarszają jakość życia. Z jakimi schorzeniami należy udać się do flebologa?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Gdyby nie odkrycie istotnych aspektów funkcjonowania żył i zastawek żylnych, prawdopodobnie chirurgia naczyniowa oraz kardiochirurgia nie osiągnęłyby takiego stopnia zaawansowania, jaki obserwujemy dziś. Wcześniej żylaki traktowano bowiem jako „zbiornik”, a wszystkie złe płyny ciała (humory), wywołujące chorobę lub szaleństwo, miały gromadzić się właśnie w nich. To przeświadczenie wywodziło się jeszcze z domniemań starożytnych lekarzy. Owrzodzenia żylne nie były leczone, gdyż uważano je za miejsce, poprzez które zanieczyszczone płyny mogły wydostać się na zewnątrz. Zmianę przyniosły dopiero kolejne stulecia, w których odkryto zastawki żylne, co zawdzięczamy Fabricusowi – lekarzowi, żyjącemu w XVI w. Jednak pierwsze zabiegi usunięcia żylaków – jednego z najważniejszych zabiegów we flebologii, datuje się na koniec XIX stulecia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Obecnie flebolodzy dysponują licznymi metodami zabiegowymi o mniejszej inwazyjności: w leczeniu owrzodzeń żylnych stosowane są specjalne opatrunki, a obrzęki zmniejsza się za pomocą kompresjoterapii. Dzięki poznaniu przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych opracowane zostały również strategie, które zapobiegają ich powstawaniu i ograniczają postęp choroby. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach należy rozważyć konsultację u specjalisty flebologii.

Popękane naczynka, żylaki, owrzodzenia nóg - kiedy należy udać się do flebologa?

Obecność poszerzonych, wypukłych ponad skórę żył o krętym przebiegu, pajączków czy brązowych odbarwień skóry okolicy goleni powinna skłaniać do wizyty u flebologa. Problemy te nie stanowią jedynie kwestii estetycznej, ale mogą być wyrazem przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba rozwija się przez lata, a wraz z jej postępem odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych jest coraz bardziej utrudniony. Przejawem tego jest uczucie „ciężkości nóg”, które nierzadko łączy się z bólem, co powoduje trudności z wykonywaniem codziennych czynności, szczególnie, gdy przez dłuższy okres przebywamy w pozycji stojącej. Z czasem pojawiają się obrzęki, które początkowo obejmują tylko okolice kostek, ale mogą sięgać wyżej, zajmując całe golenie. Nieleczenie przewlekłej niewydolności żylnej może prowadzić do groźnych powikłań, w tym zakrzepicy, oraz zatorowości płucnej.

Chociaż nie ma jednego, najbardziej odpowiedniego momentu, kiedy należy udać się do flebologa, najlepiej, aby nastąpiło to, nim objawy, związane z chorobą żył, osiągną znaczne nasilenie. Niewielkie żylaki mogą być usunięte przy zastosowaniu małoinwazyjnych technik leczenia, które pozwolą pozbyć się problemu na długi czas bez konieczności dłuższej rezygnacji z codziennych aktywności, podczas gdy klasyczny „stripping” chirurgiczny żylaków wymaga nawet miesięcznego okresu rekonwalescencji. Mniej inwazyjne technik, jak skleroterapia, ablacja za pomocą fal radiowych czy laseroterapiai skuteczne są w przypadku mniejszych żylaków. Czas powrotu do pełnej sprawności wynosi w tym przypadku ok. 1-2 tygodni.

Najbardziej niepokojącym objawem, który wymaga interwencji specjalisty chorób żył, są owrzodzenia. Typowe owrzodzenia żylne pojawiają się w wieku około 65 lat, a ich obecność stwierdza się u nawet 10% populacji. Ich gojenie jest trudne i często mają tendencję do nawracania. Flebolog nie tylko doradza, jak dbać o ranę, ułatwiając jej gojenie, ale zajmuje się również poradnictwem, dotyczącym stylu życia. Pewne zmiany w nawykach mogą znacznie obniżyć prawdopodobieństwo nawrotu owrzodzeń żylnych, a także zmniejszyć towarzyszące im dolegliwości. Istotnym elementem zapobiegania nawrotom obrzęków i owrzodzeń żylnych jest kompresjoterapia. Jednak przed jej zastosowaniem konieczne jest ustalenie, czy u pacjenta nie występują choroby naczyń tętniczych, ponieważ ciągły ucisk zmniejsza dopływ krwi do kończyn u np. osób z zaawansowaną miażdżycą.

Cena konsultacji flebologicznej w większości polskich miast wynosi około 200 zł. W tej kwocie zawiera się badanie USG żył kończyn dolnych.

Konsultacja flebologiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Bergan, John. "Phlebology: History and Epidemiology." Practical Approach to the Management and Treatment of Venous Disorders. Springer London, 2013. 1-6. emedicine.medscape.com www.healthline.com

Dodaj komentarz

Konsultacja flebologiczna - na czym polega?

Konsultacja flebologiczna - na czym polega?

Mimo iż pajączki, żylaki i przebarwienia na nogach łatwo jest ukrywać pod ubraniem, nawet przez długi czas – nie powinniśmy ich ignorować. Ich wystąpienie nie jest bowiem wyłącznie defektem estetycznym, ale może być wyrazem chorób naczyń...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...