Zabiegi in vitro nie zwiększają ryzyka raka piersi

Zabiegi in vitro nie zwiększają ryzyka raka piersi

Rak piersi wciąż budzi wiele kontrowersji głównie ze względu na częstość występowania tego schorzenia. W wielu krajach - w tym w Polsce - zajmuje on pierwsze miejsce na niechlubnej liście najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Nie dziwi więc, że wciąż ocenie podlegają potencjalne czynniki ryzyka tego schorzenia - według badań holenderskich uczonych, zabiegi in-vitro można z nich wykluczyć.

Do rozwoju raka piersi przyczyniać się mogą mutacje (np. te dotyczące genu BRCA), ale i hormony. Pod uwagę w tym przypadku brane są głównie estrogeny, których nadmiar (związany np. ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych) miałby zwiększać ryzyko rozwoju tego schorzenia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zabiegi in-vitro były uznawane za potencjalny czynnik zwiększający zagrożenie rakiem piersi właśnie na względu na związane z nimi zmiany poziomu estrogenów. Prawdopodobnie - bazując na odkryciach holenderskich naukowców - można ten związek jednak wykluczyć.

Ryzyko raka piersi nie jest zwiększone u pacjentek po zabiegach in-vitro

Zespół badaczy z Amsterdamu, pod kierownictwem Alexandry W. van den Belt-Dusebout, porównywał częstość występowania nowotworu piersi u pacjentek po zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego oraz u tych kobiet, u których problemy z płodnością leczone były innymi sposobami.

Pacjentki znajdowały się pod obserwacją przez różny czas po zabiegu in-vitro, średnia wyniosła w tym przypadku 21 lat. Statystyk dokonano na podstawie danych, które zgromadzono od łącznie ponad 25 tysięcy pacjentek. Okazało się, że w ocenianej grupie na raka piersi zachorowało 3% pacjentek po przebyciu in-vitro oraz 2,9% tych, u których nie wykonywano zabiegu.

Tak niewielka różnica sprawia, że nie można jej uznać za statystycznie istotną, wobec czego badania te negują rolę zabiegów in-vitro w zwiększaniu ryzyka rozwoju nowotworu piersi. Pozostaje więc skupienie się na ich potencjalnych czynnikach, których unikanie mogłoby zredukować możliwość pojawienia się choroby.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Nowa metoda wspomaganego rozrodu w Katowicach

Nowa metoda wspomaganego rozrodu w Katowicach

Ze względu na coraz częstsze występowanie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych. Obecnie szacuje się, iż w Polsce co 5-6 para w wieku rozrodczym może mieć trudności z poczęciem. Stąd coraz... więcej »

Rządowy program in vitro - podsumowanie

Rządowy program in vitro - podsumowanie

Rządowy program refundacji in vitro, a właściwie Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, był pierwszym w historii polskiej medycyny, w którym borykające się z niepłodnością pary mogły liczyć na finansowanie... więcej »

Na czym polega sztuczne zapłodnienie metodą ICSI

Na czym polega sztuczne zapłodnienie metodą ICSI

In vitro w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza "w szkle" i odnosi się do procesów biologicznych mających miejsce poza organizmem, w warunkach laboratoryjnych. Powyższa metoda należy do głównych technik rozrodu wspomaganego i... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska