Zabiegi laserowe w ginekologii estetycznej

Lasery znalazły w ostatnich latach swoje stałe miejsce w ginekologii estetycznej, ciesząc się uznaniem zarówno pacjentek, jak i lekarzy, przeprowadzających zabiegi. Coraz częściej wypierają tradycyjne techniki operacyjne z wykorzystaniem skalpela. Operacje z ich wykorzystaniem są precyzyjniejsze, mniej krwawe i mniej bolesne, a rana goi się znacznie szybciej dzięki działaniu zasklepiającemu i antybakteryjnemu wiązki laserowej.

Ginekologia estetyczna to dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny, której głównym celem jest poprawa funkcjonowania narządów intymnych, ich estetyki a co za tym idzie zadowolenia kobiety z pożycia intymnego. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zakres zabiegów, wchodzących w zakres ginekologii estetycznej jest dość szeroki, i obejmuje między innymi leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, nierzadko będącego następstwem rozluźnienia tkanek w efekcie licznych porodów drogą naturalną. W ramach ginekologii estetycznej przeprowadza się także zabiegi zwężania i rewitalizacji pochwy, które są stosowane zwłaszcza w terapii tzw. zespołu rozluźnienia pochwy (VRS), czyli związanego z wiekiem wiotczenia tkanek, odczuwanego przez pacjentki jako brak elastyczności oraz nadmierna suchość. W ofercie placówek znajduje się też labioplastyka (polegająca na korekcie kształtu i rozmiaru warg sromowych mniejszych i większych), a także hymenotomia i hymenoplastyka (zabieg nacięcia zbyt grubej i twardej błony dziewiczej, uniemożliwiającej pełną inicjację seksualną oraz procedura rekonstrukcji błony dziewiczej).

Ginekologia estetyczna – laser czy skalpel?

Większość wymienionych powyżej zabiegów przeprowadzić można zarówno technikami tradycyjnymi - za pomocą skalpela - jak i nowoczesnym laserami ginekologicznymi (np. MonaLisa Touch), które znalazły już swoje stałe miejsce w procedurach ginekologii estetycznej. Ich wykorzystanie wpisuje się to w ogólnomedyczny trend dążenia do jak najmniejszej inwazyjności przeprowadzanych procedur.

"Podczas takich zabiegów za pomocą specjalistycznego sprzętu oddziałujemy energią lasera na tkanki i sprawiamy, że pod wpływem temperatury obkurczają się one. W ten sposób możemy przywrócić sprężystość i elastyczność mięśni ścian pochwy i dna miednicy, stymulujemy też włókna kolagenowe śluzówki. To pozwala poradzić sobie między innymi z problemem nadmiernego rozciągnięcia mięśni pochwy, skutecznie leczyć lub ograniczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także na przykład usunąć blizny, które pozostały na kroczu po nacięciu krocza w trakcie porodu siłami natury" – mówi dr Małgorzata Uchman, ginekolog z Warszawy w artykule, opublikowanym na portalu ForumGinekologiczne.pl.

Cechą charakterystyczną i niewątpliwą zaletą laserów jest emisja intensywnej, skupionej wiązki światła o dużej mocy i małym przekroju. Pozwala to na wykonanie znacznie precyzyjniejszych i delikatniejszych cięć na obszarach znacznie mniejszych, niż byłoby to możliwe za pomocą klasycznego skalpela lub nożyczek chirurgicznych (np. na dokładniejsze odwzorowanie kształtu warg sromowych w przypadku labioplastyki).

W przypadku zabiegów rewitalizacyjnych i obkurczania pochwy, pod wpływem energi lasera błona śluzowa pochwy oraz powięzie wewnątrzmiedniczne stają się bardziej elastyczne i napięte. Pobudzona zostaje również produkcja i przebudowa włókien kolagenowych (tzw. remodeling) – czego nie da się osiągnąć używając skalpela.

Zmniejszanie warg sromowych laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Dodatkowo, stymulowana przez promień lasera koagulacja (zasklepianie) tkanek zmniejsza krwawienie pozabiegowe, dzięki czemu rany goją się znacznie szybciej, mniejsze są obrzęki i ryzyko powikłań a blizny pooperacyjne praktycznie niewidoczne. Zabieg laserowy jest procedurą bezdotykową, co wyklucza możliwość zakażenia wirusem HIV, żółtaczki lub WZW (Wirusowe Zapalenie Wątroby).

Autor:

Dodaj komentarz

Ginekologia estetyczna - zabiegi laserowe

Ginekologia estetyczna - zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe cieszą się uznaniem świata medycznego m.in. dlatego, że przy ich niewielkiej inwazyjności możliwe jest uzyskanie efektów odpowiadających tym, które to wcześniej osiągano przy pomocy tradycyjnych procedur chirurgicznych. Lasery...

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...