Żylaki w młodym wieku

Choć żylaki to problem, który dotyka głównie osób po 40. roku życia, nie oznacza to, że nie może pojawić się wcześniej. Kiedy żylaki w młodym wieku to realne ryzyko? Co robić, by im zapobiec i jakie kroki podjąć jeśli jednak dojdzie do ich rozwoju?

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Żylaki na nogach w młodym wieku

Liczba osób, u których żylaki nóg pojawiają się przed 40. rokiem życie rośnie. Wpływ na to ma wiele czynników, a jednym z nich jest genetyka. Nawet jeśli tylko jeden z rodziców dziecka borykał się z tym problemem, ryzyko, że jego pociecha w przyszłości również będzie zmagać się z żylakami, zdecydowanie wzrasta. Nie bez znaczenia jest także tryb życia, na który składają się: brak ruchu, praca w stojącej pozycji, a także nadwaga oraz słabość do używek takich jak papierosy czy alkohol. Obecnie, żylaki nóg w młodym wieku nie powinny nikogo dziwić, jednak nie można tak po prostu ich zostawić. Niezwykle ważne jest tutaj podjęcie szybkich działań, które powinna zapoczątkować wizyta u flebologa.

Widoczne żyły na nogach w młodym wieku

Jak objawiają się żylaki u młodej osoby? Niezależnie od wieku, choroba zawsze przebiega tak samo. Pierwsze objawy to przede wszystkim pajączki, czyli sieć drobnych czerwonych żyłek znajdujących się tuż pod skórą. Charakterystyczne są także wyraźnie prześwitujące, widoczne żyły na nogach. W młodym wieku uczucie ciężkości kończyn dolnych czy obrzęki w okolicy kostek pojawiają się raczej rzadko, dlatego w połączeniu z pajączkami będzie to wyraźny sygnał, że pojawiły się problemy z krążeniem w nogach. To właśnie wtedy należy wybrać się do lekarza. Choroba zdiagnozowana we wczesnym stadium może zostać bowiem wyleczona przez zastosowanie małoinwazyjnych metod.

Żylaki u dziecka

Żylaki u dzieci powstają stosunkowo rzadko, a przyczyną z reguły są uwarunkowania genetyczne. Zdarza się jednak, że z powodu żylaków kończyn dolnych cierpią także dzieci z nadwagą, nieaktywne fizycznie i spędzające większość czasu w pozycji siedzącej. Choć zdarza się to sporadycznie, żylaki mogą powstać także u dzieci wyczynowo uprawiających sport - wówczas przyczyną jest wynikające z tego faktu przeciążenie żył. Objawy żylaków nóg u najmłodszych są takie same, jak u osób dojrzałych. Leczenie zależy z kolei od stopnia zaawansowania choroby oraz wielkości żylaków. W początkowych stadiach zwykle zaleca się stosowanie maści oraz zmianę trybu życia, jeżeli ten prowadzony aktualnie wywołuje zastrzeżenia. W razie braku efektów lekarz może skierować dziecko na zabieg laserowy lub skleroterapię. To praktycznie bezbolesne procedury, po których malec może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Warto wiedzieć: Żylaki mają tendencje do nawrotów. Właśnie dlatego po zakończonym leczeniu dziecko powinno nosić wyroby uciskowe. O ich rodzaju oraz dokładnym czasie stosowania zadecyduje lekarz.

Jak zapobiec żylakom w młodym wieku?

Zdarza się, że żylakom nie da się zapobiec - dotyczy to osób, które posiadają określone predyspozycje genetyczne. Mimo to warto pamiętać o pewnych zdrowych nawykach, które w mogą opóźnić rozwój żylaków, a u osób nieobarczonych genetycznie - całkowicie im zapobiec. Pierwsza kwestia to odpowiednie ułożenie ciała w czasie pracy. Osoby przebywające długo w pozycji siedzącej lub stojącej powinny robić sobie przerwy na krótkie ćwiczenia lub po prostu odejście od biurka i zrobienie kilkudziesięciu kroków. Jeśli chcemy zapobiec rozwojowi żylaków, postawmy także na odpowiednią dietę. Szczególnie warto ograniczyć sól, istotne jest również spożywanie produktów bogatych w błonnik. Kolejne ważne aspekty w profilaktyce żylaków to kontrola wagi oraz regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Gorące kąpiele dobrze będzie zaś zastąpić letnimi prysznicami.

Żylaki a bieganie

Żylaki a bieganie

Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że aktywność fizyczna jest ważna zarówno w profilaktyce żylaków, jak i walce z tą przypadłością. Nie wszystkie dyscypliny sportowe będą jednak dobre dla osób z niewydolnością żylną. W kwestii biegania ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Przed rozpoczęciem treningów dla bezpieczeństwa dobrze będzie zatem zapytać specjalisty czy taka forma ruchu jest dla nas odpowiednia. Jeśli okaże się, że istnieją przeciwwskazania do joggingu, warto postawić na dynamiczne spacery lub nordic walking.

Żylaki a jazda na rowerze

Istnieją dyscypliny sportowe, których uprawianie zdecydowanie nie jest przy żylakach wskazane. Należą do nich m.in.: tenis, jazda na nartach i snowboardzie oraz jazda konna. Lekarz odradzi pacjentowi z żylakami także górskie wspinaczki. Aktywności te bardzo obciążają stopy, a to mogłoby pogorszyć stan chorego, zamiast go poprawić. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast spokojna jazda na rowerze, zwłaszcza jeśli w pracy przez długie godziny siedzimy, a naszym środkiem transportu jest samochód. Zamiana go na rower, przynajmniej w sezonie letnim, zdecydowanie wyjdzie na zdrowie nie tylko osobom z problemem żylaków. Kolejną polecaną przez flebologów dyscypliną sportu jest pływanie.

Żylaki a ćwiczenia na siłowni

Lekka gimnastyka to doskonały sposób na wprowadzenie większej ilości ruchu u osób z żylakami. Jeśli do tej pory nie ćwiczyliśmy, zacznijmy od 10 minut dziennie. Z czasem długość treningu będzie można zwiększać. Ważne jest, aby unikać ćwiczeń typowo siłowych, a zwłaszcza tych z obciążeniami na nogi. Żylaki u sportowców pojawiają się przede wszystkim właśnie w sytuacji, gdy najbardziej forsowane są kończyny dolne. Sztangiści czy kolarze są zatem znacznie bardziej narażeni na powstawanie żylaków niż chociażby pływacy.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…