Zabiegowe leczenie żylaków - czy jest możliwe u pacjentów  każdym wieku?

Żylaki nóg to nie tylko problem kosmetyczny czy związane z nimi dolegliwości bólowe - ich obecność może zwiększać np. ryzyko tworzenia się groźnych dla życia zatorów. Wymienione aspekty to tylko część z przyczyn, z powodu których poszerzone naczynia są leczone. Zasadniczo terapia może być przeprowadzona u pacjenta w każdym wieku - przeciwwskazania do zabiegowego leczenia żylaków wynikają raczej nie z ilości lat, a z obecności innych czynników, związanych z zaawansowanym wiekiem.

Jako żylaki kończyn dolnych określa się nieprawidłowo poszerzone naczynia żylne. Schorzenie dotyka całkiem znaczącą ilość osób: jak informuje brytyjska Circulation Foundation, może ono na pewnym etapie życia dotyczyć nawet więcej niż połowy kobiet. The American College of Phlebology podaje z kolei, że z żylakami nóg boryka się nawet 80 milionów obywateli Stanów Zjednoczonych

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W przypadku chęci podjęcia leczenia pacjenci mają do wyboru wiele różnych metod terapeutycznych, takich jak np. zabiegi operacyjne, terapie parą wodną czy klejem wewnątrznaczyniowym. Jak w przypadku prawie każdej procedury, również i w stosunku do wymienionych istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Czy w przypadku leczenia żylaków nóg jednym z takowych może być wiek pacjenta?

Czy wiek chorego wpływa na możliwość zabiegowego leczenia żylaków kończyn dolnych?

Zasadniczo sam wiek pacjenta nie stanowi przeciwwskazania do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegowej terapii żylaków. Inne znaczenie mają z kolei sytuacje, których częstość zazwyczaj wzrasta w przypadku posiadania przez chorego dużej liczby lat. Jednym z istotniejszych aspektów są inne choroby (szczególnie przewlekłe), współwystępujące u pacjenta. Znaczące zaburzenia ze strony serca, płuc czy nerek i wątroby, powodujące pogorszenie stanu ogólnego chorego, mogą być przyczyną odstąpienia od przeprowadzenia leczenia zabiegowego żylaków. Podobna sytuacja może występować u starszych pacjentów z cukrzycą. Jeżeli posiadają oni czynne, zaawansowane owrzodzenia w obrębie kończyn czy też znaczną niewydolność naczyń tętniczych nóg (związaną choćby z miażdżycą), to leczenie zabiegowe może zostać im odradzone.

Obecnie w medycynie zabiegowej postulowane jest, aby po wszelkich procedurach jak najszybciej uruchamiać pacjenta i nakłaniać go do ruchu. Przeciwdziałanie unieruchomieniu ma na celu pobudzenia krążenia krwi i zmniejszenie ryzyka wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych. Z wymienionych względów zabiegowe metody terapii żylaków nóg mogą nie być zalecane u pacjentów otyłych czy mających problemy z codziennym poruszaniem się.

Przyczyną odstąpienia od terapii żylaków nóg bywają również występujące u chorego zaburzenia poznawcze (upośledzenie m.in. uwagi, koncentracji i pamięci, pojawiające się np. w przypadku choroby Alzheimera), przy których obecności istnieją wątpliwości co do przestrzegania zaleceń pozabiegowych.

Przed zabiegowym leczeniem żylaków pacjenci bywają proszeni o odstawienie niektórych przyjmowanych leków. Taka sytuacja dotyczy m.in. aspiryny. Czasami jednak tymczasowa rezygnacja z farmakoterapii mogłaby znacznie zwiększyć u starszego pacjenta ryzyko wystąpienia np. zawału serca. Stosowanie aspiryny wiąże się jednak z mniejszą krzepliwością krwi - skutkiem tej sytuacji mogłyby być trudne do zahamowania krwawienia podczas wykonywania zabiegu na żylakach. To właśnie dlatego przy konieczności stałego stosowania niektórych leków czasami odstępuje się od wykonywania tych procedur.

Znacząca liczba posiadanych przez pacjenta lat sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do zabiegowego leczenia żylaków. W ocenie, czy chory może przystąpić do procedury, najważniejsze znaczenie ma stan kliniczny danej osoby: jeżeli jest on dobry, zazwyczaj przeprowadzenie jest możliwe.

Leczenie żylaków nóg
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.veinhealthcarecenter.com; www.circulationfoundation.org.uk; www.surgeryencyclopedia.com; www.nhs.uk

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Jak dbać o nogę po operacji żylaków?

Jak dbać o nogę po operacji żylaków?

Postępowanie po usuwaniu żylaków powinno być odpowiednio dostosowane do charakteru zabiegu. W przypadku klasycznej operacji proces rekonwalescencji będzie znacznie dłuższy niż po procedurze z użyciem lasera. A zatem jak dbać o nogę po operacji...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska