Zalecenia po zabiegu powiększania biustu przeszczepem własnego tłuszczu

Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS), wydanego w 2012 roku, w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 10 milionów zabiegów kosmetycznych, a najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym była operacja powiększania piersi, której poddało się w roku 2012 aż 330 tysięcy Amerykanów.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zabieg powiększania piersi jest jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć chirurgii plastycznej, który pozwala poprawić kształt oraz wielkość piersi w naturalny i widoczny sposób. Obecnie klasyczna metoda powiększania piersi wykonywana przy użyciu implantów, coraz częściej zastępowana jest przez inne, mniej inwazyjne techniki modelowania kształtu biustu, do których zalicza się powiększanie piersi własnym tłuszczem. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Lipofiling, czyli powiększanie piersi własnym tłuszczem, jest metodą stosowaną już od wielu lat. Na cały zabieg składają się dwa etapy: liposukcja tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała, oraz podanie pobranego tłuszczu do piersi. Najczęściej tkanka tłuszczowa pobierana jest z brzucha, ud lub pośladków. Następnym krokiem jest specjalne oczyszczenie oraz przygotowanie pobranego materiału, tak aby mógł on zostać podany do piersi. Tłuszcz wprowadzany jest warstwowo za pomocą iniekcji w znieczuleniu miejscowym, a cały zabieg przeprowadzany jest w ciągu jednego dnia.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu powiększania piersi własnym tłuszczem?

Zalecenia pozabiegowe po transferze tłuszczu w okolice piersi nie są bardzo obciążające dla pacjentki w porównaniu z rekonwalescencją po klasycznej operacji z wykorzystaniem implantów. Dużą zaletą powiększania piersi własnym tłuszczem jest fakt, że po przeprowadzeniu zabiegu nie ma konieczności noszenia specjalnej bielizny uciskowej ani poddawania się długiemu procesowi rekonwalescencji. Po zabiegu około 25% wprowadzonej tkanki tłuszczowej ulegnie wchłonięciu przez organizm, natomiast około 75% powinno zostać w piersiach na stałe. Sam zabieg można wykonywać wielokrotnie, a z uwagi na wchłonięcie się części przeszczepionego materiału, warto powtórzyć go po około 6 miesiącach.

Okres rekonwalescencji po zabiegu zależy od obszaru liposukcji i jest on stosunkowo krótki, trwa bowiem około 4 tygodni. Sam zabieg przeszczepiania własnego tłuszczu do piersi jest bardzo mało bolesny oraz bezpieczny, również z punktu widzenia onkologicznego - nie powoduje on powstawania guzków, torbieli czy zwapnień w piersiach. Po wykonanym lipofillingu przez okres około tygodnia należy unikać wysiłku fizycznego. W ciągu 2 tygodni należy unikać gorących kąpieli, sauny oraz basenu, natomiast miejsca, w obrębie których został przeprowadzony zabieg, można poddawać masażom stosując się do zaleceń lekarskich (jednak część lekarzy nie zaleca tych masaży). Przeszczepione komórki należy chronić przez urazami mechanicznymi, nie należy ich również ani nadmiernie przegrzewać, ani schładzać - należy zapewnić im optymalną temperaturę, jest to istotne przede wszystkim w przeciągu pierwszych 72 godzin po zabiegu.

Po zabiegu może pojawić się obrzęk oraz zasinienie w okolicach poddanych zabiegowi, jednak utrzymywać się one będę krótko, bo zaledwie przez okres około 3 dni.

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Efekty po lipofillingu są bardzo naturalne - piersi stają się jędrniejsze, a dodatkowym, niebagatelnym atutem zabiegu jest fakt, że lipofilling pozwala równocześnie uzyskać efekt wyszczuplenia w miejscu, z którego został pobrany tłuszcz. Przed zabiegiem można wybrać jedno miejsce, z którego lekarz pobierze materiał do wykonania lipofillingu, jednak tkanka tłuszczowa może być również pobierana z wielu różnych obszarów ciała. Zabieg powiększania piersi własnym tłuszczem umożliwia również rekonstrukcję piersi, na przykład po zabiegu mastektomii. Cena zabiegu to około 10 000 złotych.

Dodaj komentarz

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała możliwe jest z zastosowaniem różnych technik zabiegowych. Do kształtowania piersi, pośladków czy łydek wykorzystuje się specjalne silikonowe implanty, coraz częściej jednak sztuczne wkładki zastępowane są materiałem,...