Zalety leczenia żylaków parą wodną

Society for Vascular Surgery podaje, że problem żylaków dotyczyć może nawet 35% ludności Stanów Zjednoczonych. Szerokie rozpowszechnienie schorzenia sprawia, że mimo dostępności dużej ilości metod leczenia, wciąż opracowywane są kolejne sposoby terapii poszerzonych patologicznie naczyń żylnych. Jedną z nowszych technik jest SVS, wykorzystująca parę wodną.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Technologia SVS (ang. steam vein sclerosis) została wprowadzona na rynek stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku. Jej twórcami są francuscy lekarze z firmy Cerma. Technika bazuje na wykorzystaniu w leczeniu żylaków gorącej pary wodnej, pod której wpływem dochodzi do zamykania poszerzonych żylakowato naczyń żylnych. 

Wspomniana metoda, która stanowi jedną z wielu technik leczenia żylaków, może być alternatywą dla procedur chirurgicznych, zabiegów wykorzystujących fale ultradźwiękowe czy terapii z użyciem kleju wewnątrznaczyniowego. Możliwości jest wiele, na ostateczną decyzję o sposobie leczenia żylaków wpływać mogą pozytywne aspekty poszczególnych zabiegów.

Zalety stosowania pary wodnej w leczeniu żylaków

Przy wykonywaniu zabiegu usuwania żylaków techniką SVS wykorzystywana jest para wodna. Aby ją uzyskać, podgrzewana jest czysta woda - substancja naturalna i całkowicie bezpieczna dla organizmu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie istnieje groźba wystąpienia reakcji alergicznej, związanej z wprowadzeniem do organizmu związków syntetycznych.

Brak śladów po leczeniu

Po leczeniu żylaków parą wodną nie pozostają w zasadzie żadne ślady. Związane jest to z tym, że używany cewnik naczyniowy jest niewielkiej średnicy i może być on wprowadzony przez wenflon lub minimalne nacięcia skóry. Dla wielu pacjentów istotne jest też występowanie ewentualnych dolegliwości bólowych w trakcie oraz po leczeniu. Zabiegi wykorzystujące parę wodną, dla zapewnienia pacjentowi komfortu, wykonane są w znieczuleniu miejscowym, ból po terapii jest natomiast zjawiskiem rzadkim.

Szerokie spektrum zastosowania

Niewątpliwą zaletą opisywanej metody jest fakt, że przy jej pomocy zamknięte może zostać praktycznie każde chorobowo zmienione naczynie. U pacjentów, u których żylaki obecne są w obrębie żył o krętym przebiegu lub tych leżących powierzchownie pod skórą, nierzadko niemożliwe jest przeprowadzenie wielu zabiegów. W przypadku metody SVS takie ograniczenia nie występują - wszystko dzięki temu, że aplikowana para wodna jest w stanie ulec rozproszeniu i dotrzeć do miejsc, których nie można sięgnąć cewnikiem. Technika z powodzeniem może być stosowana u chorych, borykających się z problemem żylaków nawrotowych.

Rzadsze komplikacje

Powikłaniem, które może wystąpić przy przeprowadzaniu procedury, jest perforacja (przebicie) ściany naczynia cewnikiem. Z reguły jednak takowe się nie pojawia, ponieważ w czasie aplikowania pary wodnej żyły obrazowane są przy pomocy ultrasonografu. W porównaniu do innych technik, po leczeniu żylaków metodą SVS ogólnie rzadziej pojawiają się komplikacje - związane jest to z bardzo małą inwazyjnością metody.

Szybszy powrót do aktywności

Wielu pacjentów bierze pod uwagę to, jak długi czas po terapii żylaków będą musieli przebywać na urlopie. Technika SVS wydaje się być odpowiednia dla osób, które są zapracowane i nie mogą sobie pozwolić na dłuższą absencję w pracy. Zabieg przeprowadzany jest bowiem w trybie ambulatoryjnym, po jego wykonaniu można udać się do domu. Powrót do aktywności zawodowej możliwy jest nawet po jednym, dwóch dniach (czasami istnieje konieczność wydłużenie tego okresu, zależny on jest od rodzaju pracy wykonywanej przez pacjenta).

Leczenie żylaków metodą SVS dostępne jest w wielu polskich miastach, m.in. w Kielcach, Warszawie czy Poznaniu. Ceny zabiegu sięgają od około trzech do prawie pięciu tysięcy złotych.

Opracowano na podstawie: www.vascular.org; www.medicalpark.com; www.vascularqualityinitiative.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usuwanie żylaków parą wodną

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 37

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…