Zastosowanie fal radiowych w leczeniu hemoroidów

Zastosowanie fal radiowych w leczeniu hemoroidów

Żylaki odbytu bywają uciążliwą dolegliwością. Świąd, ból i pieczenie stanowią jedynie kilka z przyczyn, które skłaniają chorych do podjęcia leczenia zmienionych hemoroidów. Wśród stosunkowo szerokiej oferty zabiegów, jedną z metod terapii żylaków odbytu są procedury, wykorzystujące działanie fal radiowych.

Choroba hemoroidalna jest znacznie częstsza, niż można by potencjalnie przypuszczać. Według statystyk, publikowanych przez portal medicalnewstoday.com, pojawienie się dolegliwości ze strony zmienionych naczyń żylnych odbytu może wystąpić w trakcie całego życia u nawet 75% osób. Pozostawienie problemu samemu sobie nie jest dobrym rozwiązaniem - brak leczenia może bowiem spowodować progresję do bardziej zaawansowanych zmian, których wyleczenie prawdopodobnie będzie trudniejsze. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Początkowo można próbować poradzić sobie z żylakami odbytu nawet domowymi sposobami - ale tylko w pierwszym stadium choroby i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. W przypadku zmian o wyższym stopniu zaawansowania problemu nie da się rozwiązać bez wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak przebiega leczenie hemoroidów zabiegami, wykorzystującymi fale radiowe?

Fale radiowe o wysokiej częstotliwości mogą być wykorzystane w leczeniu hemoroidów dzięki temu, że transmitują one wraz ze sobą energię. Podstawowe założenie ich działania bazuje na tym, że doprowadzenie ich w okolicę patologicznie zmienionych naczyń skutkuje wzrostem temperatury w ich obrębie do około 60-80 stopni Celsjusza. Efektem jest wystąpienia zjawiska koagulacji, a ostatecznie dochodzi do zbliznowacenia i zaniku żylaków odbytu.

Zabiegi leczenia hemoroidów falami radiowymi zajmują od 15 do 30 minut - zależne jest to głównie od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej u pacjenta. Uwzględniając wspomniany fakt, różne jest też stosowane znieczulenie - przy żylakach odbytu stopnia I i II wystarczające jest miejscowe, z kolei u pacjentów z chorobą hemoroidalną w stopniu III i IV preferowane jest znieczulenie ogólne. Fale radiowe doprowadzane są bezpośrednio do poszerzonych naczyń żylnych odbytu, odbywa się to dzięki wprowadzeniu do nich generującego je światłowodu.

Terapia omawianą metodą pozwala szybko powrócić do codzienności. W przypadku zabiegów ze znieczuleniem miejscowym pacjent w zasadzie od razu po przebyciu procedury może wrócić do domu, jeżeli zaś zastosowanie miało znieczulenie ogólne, wymagane jest pozostanie w klinice przez okres kilku godzin. Po koagulacji żylaków odbytu falami radiowymi pojawiać się mogą (trwające kilka dni) dolegliwości bólowe, które mogą być łagodzone poprzez stosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.

Fale radiowe w leczeniu żylaków odbytu wykazują dużą skuteczność. Jak podają autorzy pracy "Bipolar radiofrequency-induced thermotherapy of haemorrhoids: a new minimally invasive method for haemorrhoidal disease treatment. Early results of a pilot study", odsetek nawrotów po zastosowaniu tej metody u ich pacjentów sięgał 2,8%. Odwrotną wartość uzyskał stopień zadowolenia chorych z efektów leczenia, sięgał on bowiem 99,5%.

Leczenie hemoroidów falami radiowymi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: Duben J. et al, Bipolar radiofrequency-induced thermotherapy of haemorrhoids: a new minimally invasive method for haemorrhoidal disease treatment. Early results of a pilot study, Wideochir Inne Tech Maloinwazyjne. 2013 Mar; 8(1): 43–48; www.medicalnewstoday.com,

Dodaj komentarz

Leczenie hemoroidów falami radiowymi

Leczenie hemoroidów falami radiowymi

Chorobę hemoroidalną można już dziś nazwać schorzeniem cywilizacyjnym. Wiele osób nie przestrzega odpowiedniej diety (z braku czasu bądź chęci), preferuje siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, co może przyczynić się do... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska