Zez u dorosłych - przyczyny powstawania

Zez u dorosłych - przyczyny powstawania

Związany z nierównym ustawieniem gałek ocznych zez występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku drugiej z wymienionych grup, problem związany może być m.in. ze schorzeniami ogólnoustrojowymi czy urazami, stanowić może również powikłanie zabiegów, przeprowadzonych w obrębie gałki ocznej.

Zez (łac. strabismus) jest schorzeniem, w którego przebiegu gałki oczne są ustawione nierównolegle względem siebie. Obecność tego problemu związana jest z utrudnieniem codziennego funkcjonowania. Pacjenci z zezem miewają trudności m.in. z widzeniem przestrzennym, dochodzić u nich może też do odbierania zdwojonego obrazu. Z powodu wymienionych objawów utrudnione może być prowadzenie pojazdów maszynowych czy uprawianie niektórych sportów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Istnieją różne klasyfikacje zeza. Schorzenie może dotyczyć jednego, jak i obu oczu, gałki oczne mogą ustawiać się w kierunku dośrodkowym (zez zbieżny) lub w odśrodkowym (zez rozbieżny). Problem można podzielić również ze względu na grupę wiekową, w której on występuje - w tym przypadku można mówić o zezie dziecięcym oraz o analogicznym schorzeniu, pojawiającym się u osób dorosłych.

Z jakich przyczyn pojawia się u dorosłych zez?

Choć zez traktowany jest głównie jako dziecięcy problem, to występuje on także u pełnoletnich pacjentów - i to wcale nie tak rzadko, jak można by przypuszczać. Jak podaje American Academy of Ophtalmology, zez u dorosłych występuje w populacji z częstością około 4%.

Jedną z przyczyn pojawiania się zeza u osób dorosłych jest nawrót tego schorzenia u pacjentów, u których występowało ono w dzieciństwie. Dochodzić może do tego niestety nawet sytuacji, gdy w młodzieńczych latach życia problem został wyleczony. Inną możliwością jest ujawnienie się zeza, który był obecny u chorego już wcześniej, jednak dopiero po osiągnięciu pełnoletności stał się on wyraźnie zauważalny.

Nierówne ustawienie gałek wystąpić może także u tych pacjentów, którzy wcześniej nie doświadczali zaburzeń funkcjonowania narządu wzroku. Powodem pojawienia się zeza u osoby dorosłej mogą być różne jednostki chorobowe. Jako przykład wymienić można nadczynność tarczycy (szczególnie pod postacią choroby Gravesa-Basedowa). W tym przypadku na skutek zaburzeń hormonalnych dochodzić może do osłabienia wytrzymałości i elastyczności mięśni, odpowiadających za ruchy gałki ocznej - efektem tego typu zmian bywa pojawianie się właśnie zeza.

Poza już wymienionym, do rozwoju zeza u pełnoletnich pacjentów przyczyniać się mogą również inne schorzenia:

  • cukrzyca,
  • miastenia, zespół Guillain-Barre,
  • udary mózgu,
  • nowotwory zlokalizowane w obrębie głowy.

Pojawienie się zeza wynikać może też z przebytych urazów. Mowa tutaj zarówno o upadkach czy urazach komunikacyjnych, jak i o jatrogennych uszkodzeniach struktur, zawiadujących położeniem gałki ocznej. Do tych ostatnich dochodzić może np. w trakcie operacyjnego leczenia zaćmy czy na skutek zabiegów przeciwjaskrowych.

Powyżej wymieniono wiele stanów, które związane mogą być z pojawieniem się zeza u dorosłych. Wykrycie ich obecności jest o tyle istotne, że leczenie zeza bazować może na terapii schorzenia, które go wywołało. U części chorych, nawet mimo przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, nie udaje się znaleźć czynnika, odpowiedzialnego za wystąpienie nierównego ustawienia gałek ocznych - u takich osób stawiane jest rozpoznanie zeza idiopatycznego.

Operacja zeza u dorosłych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.aao.org; www.aapos.org; www.reviewofopthalmology.com

Dodaj komentarz

Operacja zeza u dorosłych

Operacja zeza u dorosłych

Zez to schorzenie oczu, objawiające się nierównoległym ustawieniem gałek ocznych. Leczenie tego schorzenia w późniejszym wieku jest możliwe jedynie na drodze chirurgicznej. W ramach zabiegu chirurgii jednego dnia lekarz dokonuje wzmocnienia lub... więcej »

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.