Zimna plazma wspomoże leczenie trudno gojących się ran

Zimna plazma wspomoże leczenie trudno gojących się ran

Leczenie ran, szczególnie przewlekłych, przykuwa uwagę wielu różnych lekarzy. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że nawet przy pomocy najnowocześniejszych opatrunków niektóre rany wyleczyć jest bardzo ciężko. Możliwe, że nową techniką, pomocną w zaopatrywaniu niegojących się ran, już niedługo będzie poddawanie ich działaniu zimnej plazmy.

Rany pojawiać się mogą na ludzkim ciele na skutek różnych stanów. Uszkodzenia ciała można dzielić zarówno ze względu na czynnik sprawczy, jak i w związku z długością występowania rany - w przypadku drugiego z aspektów wyróżnić można rany ostre oraz przewlekłe. Niegojące się rany stanowić mogą znaczny problem - jako ich przykład można podać chociażby odleżyny, których leczenie nierzadko jest trudne i zajmuje długi czas. {pasek_cennik

Sprzyjać utrudnionemu gojeniu się ran może wiele stanów, takich jak np. cukrzyca, zakażenie wirusem HIV czy niedożywienie. Mnogość czynników, prowadzących do występowania tego problemu sprawia, że lekarze wciąż poszukują sposobów na to, by przyspieszać regenerację ludzkich tkanek. Jedne z nowszych doniesień pochodzą z Rosji i dotyczą wykorzystania plazmy w leczeniu ran.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Rosyjscy uczeni i ich próby wykorzystania zimnej plazmy do leczenia ran

Plazma wykorzystanie w medycynie znajduje już od jakiegoś czasu - korzystają z niej chociażby specjaliści medycyny estetycznej. Oceny możliwości innego zastosowania plazmy dokonali uczeni z Moscow Institute of Physics and Technology - postanowili oni sprawdzić, jak zjonizowane cząstki o niskiej temperaturze wpływają na przebieg gojenia się ran.

Badania prowadzono na dwóch grupach komórek, które są zaangażowane w procesy regeneracyjne ludzkiego organizmu - na fibroblastach oraz na keratynocytach. W przypadku fibroblastów odnotowano, że poddanie ich działaniu zimnej plazmy pobudza podziały tych komórek. Już jednokrotne zastosowanie plazmy pozwoliło na zwiększenie ilości fibroblastów w badanej próbce o prawie 43% (w porównaniu do grupy kontrolnej, w której komórki nie były poddawane działaniu zjonizowanych cząsteczek).

Według hipotez badaczy, plazma miałaby doprowadzać do pobudzania zjawisk molekularnych, które sprzyjają procesom regeneracji komórkowej. Już powyższe dane wydają się obiecujące, rosyjscy naukowcy planują jednak już kolejne badania, dzięki którym mogliby poznać dokładny efekt działania zjonizowanych cząsteczek na ludzkie komórki, a także sprawdzić, czy wyniki leczenia niegojących się ran przy pomocy zimnej plazmy zależne są od wieku poddawanych nowej kuracji pacjentów.

Leczenie trudno gojących się ran
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska