Zimna plazma wspomoże leczenie trudno gojących się ran

Leczenie ran, szczególnie przewlekłych, przykuwa uwagę wielu różnych lekarzy. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że nawet przy pomocy najnowocześniejszych opatrunków niektóre rany wyleczyć jest bardzo ciężko. Możliwe, że nową techniką, pomocną w zaopatrywaniu niegojących się ran, już niedługo będzie poddawanie ich działaniu zimnej plazmy.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Rany pojawiać się mogą na ludzkim ciele na skutek różnych stanów. Uszkodzenia ciała można dzielić zarówno ze względu na czynnik sprawczy, jak i w związku z długością występowania rany - w przypadku drugiego z aspektów wyróżnić można rany ostre oraz przewlekłe. Niegojące się rany stanowić mogą znaczny problem - jako ich przykład można podać chociażby odleżyny, których leczenie nierzadko jest trudne i zajmuje długi czas. {pasek_cennik

Sprzyjać utrudnionemu gojeniu się ran może wiele stanów, takich jak np. cukrzyca, zakażenie wirusem HIV czy niedożywienie. Mnogość czynników, prowadzących do występowania tego problemu sprawia, że lekarze wciąż poszukują sposobów na to, by przyspieszać regenerację ludzkich tkanek. Jedne z nowszych doniesień pochodzą z Rosji i dotyczą wykorzystania plazmy w leczeniu ran.

Rosyjscy uczeni i ich próby wykorzystania zimnej plazmy do leczenia ran

Plazma wykorzystanie w medycynie znajduje już od jakiegoś czasu - korzystają z niej chociażby specjaliści medycyny estetycznej. Oceny możliwości innego zastosowania plazmy dokonali uczeni z Moscow Institute of Physics and Technology - postanowili oni sprawdzić, jak zjonizowane cząstki o niskiej temperaturze wpływają na przebieg gojenia się ran.

Badania prowadzono na dwóch grupach komórek, które są zaangażowane w procesy regeneracyjne ludzkiego organizmu - na fibroblastach oraz na keratynocytach. W przypadku fibroblastów odnotowano, że poddanie ich działaniu zimnej plazmy pobudza podziały tych komórek. Już jednokrotne zastosowanie plazmy pozwoliło na zwiększenie ilości fibroblastów w badanej próbce o prawie 43% (w porównaniu do grupy kontrolnej, w której komórki nie były poddawane działaniu zjonizowanych cząsteczek).

Według hipotez badaczy, plazma miałaby doprowadzać do pobudzania zjawisk molekularnych, które sprzyjają procesom regeneracji komórkowej. Już powyższe dane wydają się obiecujące, rosyjscy naukowcy planują jednak już kolejne badania, dzięki którym mogliby poznać dokładny efekt działania zjonizowanych cząsteczek na ludzkie komórki, a także sprawdzić, czy wyniki leczenia niegojących się ran przy pomocy zimnej plazmy zależne są od wieku poddawanych nowej kuracji pacjentów.

Źródło: www.medicalnewstoday.com


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie trudno gojących się ran

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…