Zwężanie pochwy laserem - wskazania do zabiegu

Zwężanie pochwy laserem - wskazania do zabiegu

Laserowe zwężenie (obkurczenie) pochwy to zabieg od kilku lat plasujący się w ścisłej czołówce najpopularniejszych procedur ginekologii estetycznej. Wbrew pokutującym gdzieniegdzie opiniom, nie jest to jednak żadna "fanaberia", lecz działanie mające na celu realną poprawę funkcjonowania narządów intymnych kobiety, a co za tym idzie - również jej samopoczucia i satysfakcji z pożycia seksualnego.

Upływ czasu, menopauza oraz wielokrotne ciąże i naturalne porody sprawiają, że u części kobiet pojawia się dolegliwość określana mianem "zespołu rozluźnienia pochwy" (VRS – Vaginal Relaxation Syndrome). Rozciągnięcie mięśni dna miednicy, tkanki włóknistej oraz skóry otaczającej pochwę prowadzi do uczucia suchości i braku elastyczności, obniżenia jakości pożycia intymnego, dyspareunii (dysfunkcja seksualna objawiająca się odczuwaniem bólu w czasie stosunku). Może także sprzyjać rozwojowi wysiłkowego nietrzymania moczu

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Przed nastaniem ery laserów ginekologicznych leczenie zespołu rozluźnienia pochwy mogło być przeprowadzone tylko na drodze operacji chirurgicznej. Obecnie złotym standardem terapii jest fototermiczne obkurczenie ścian pochwy przy pomocy lasera frakcyjnego CO2 (MonaLisa Touch) lub erbowo-yagowego (Fotona IntimaLase). Zabieg trwający 10-15 minut polega na wprowadzeniu w głąb kanału pochwy głowicy roboczej przypominającej kształtem wziernik. Energia lasera o odpowiednio dobranych parametrach oddziałuje na tkanki, podnosząc ich temperaturę i inicjując tym samym procesy skracania, zgrubienia oraz produkcji nowych włókien kolagenu (tzw. remodeling), co w efekcie prowadzi do obkurczenia pochwy.

Jakie są wskazania do zabiegu laserowego obkurczenia pochwy?

Najczęstsze wskazania medyczne do zabiegu laserowego zwężania pochwy obejmują spadek napięcia i rozluźnienie tkanek pochwy spowodowane: porodami i urazami okołoporodowymi, okresem menopauzy (obniżenie poziomu żeńskich hormonów i zanikanie pochwy) oraz procesami starzenia się. Wsród wskazan do zabiegu znajdują się także zmiany w obrębie pochwy, spowodowane wrodzonymi zmianami tkanki łącznej, zmianą wagi ciała infekcjami oraz chronicznymi upławami. Do przeciwwskazań należą natomiast infekcje w obrębie pochwy i zmiany anatomiczne pochwy uniemożliwiające poprawne przeprowadzenie procedury.

"Zabieg zwiększa elastyczność ściany pochwy oraz zwęża jej obwód, dlatego zaleca się go przede wszystkim kobietom, które nie odczuwają satysfakcji seksualnej np. po porodzie. Mogą z niego korzystać także panie w okresie menopauzy, które w wyniku spadku poziomu estrogenu cierpią na suchość pochwy, świąd oraz pieczenie. Laseroterapia przywraca także właściwe pH części intymnych" – mówi dr Dawid Serafin z katowickiej kliniki Gyncentrum.

Procedura laserowego obkurczania pochwy należy do zabiegów małoinwazyjnych: nie wymaga specjalnych, wcześniejszych przygotowań a pacjentka szybko wraca do codziennych aktywności (współżycie można podjąć już po upływie tygodnia). Uzyskanie satysfakcjonującego efektu zazwyczaj ma miejsce już po pierwszym zabiegu, chociaż w uzasadnionych przypadkach konieczne może być jego powtórzenie dwa do czterech razy w odstępach od 2 do 4 tygodni.

Zwężanie pochwy laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2012 r. w Journal of Laser and Health Academy, 95% kobiet po laseroterapii pochwy odczuwała wyraźną poprawę doznań seksualnych a 50% przeżywała lepsze orgazmy.

Dodaj komentarz

Laserowa rehabilitacja poporodowa

Laserowa rehabilitacja poporodowa

Zmiany zachodzące w organizmie świeżo upieczonej mamy kojarzą się głównie z szybką utratą kilogramów, a co za tym idzie zmniejszeniem się wymiarów brzucha, problemem z obkurczaniem skóry i rozstępami. Mało mówi się natomiast o problemach... więcej »

Laserowa plastyka pochwy

Laserowa plastyka pochwy

Jeszcze niedawno był to problem wstydliwy i pomijano go nawet w rozmowach z najbliższymi przyjaciółkami. Nie wypadało mówić głośno o dolegliwościach kobiet po porodach, o utracie elastyczności ścianek pochwy oraz o ewentualnych kłopotach z... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska