Żylaki kończyn dolnych - kiedy udać się do lekarza?

Żylaki kończyn dolnych - kiedy udać się do lekarza?

Żylaki kończyn dolnych powstają w sytuacji, gdy zaburzony zostaje swobodny przepływ krwi (zaburzenie układu krążenia). Statystyki podają, że najczęściej problem ten dotyczy kobiet i nasila się wraz z wiekiem. Interaktywny Instytut Badań Rynkowych przeprowadził w 2011 roku badania, z których wynika, że 72% kobiet w wieku od 25 do 55 lat odczuwa co najmniej sporadycznie dolegliwości wynikające z niewydolności żylnej nóg. Jakie są zatem objawy żylaków i kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Żylaki są fragmentami poszerzonych żył powierzchniowych. Stanowią charakterystyczne, wypukłe elementy na skórze nóg. Powstają w wyniku wzrostu ciśnienia krwi, która w zwężonych, niedrożnych naczyniach krwionośnych ma niewystarczającą swobodę przepływu, w wyniku czego żyła jest rozpychana, uwypukla się i z czasem twardnieje. Ważna jest obserwacja własnego organizmu i profilaktyka, ponieważ w pierwszej fazie choroby żylnej nie ma ani bolesnych objawów, ani żylaki nie są wyczuwalne. W stadium zaawansowanym, gdy żylaki nie były leczone, może dochodzić do powstawania stanów zapalnych i zakrzepów. Jest to zatem istotny problem zdrowotny, a nie jedynie estetyczny.

Żylaki są coraz częstszą przypadłością ludzi w krajach zaawansowanych pod względem rozwoju cywilizacyjnego, co wynika z ciągłego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej oraz zmniejszonej ilości ruchu. Gdy się nie ruszamy, stawy i mięśnie w naszym organizmie nie funkcjonują prawidłowo, a to przekłada się na zaburzenia przepływu krwi, szczególnie w żyłach nóg. Prawdopodobieństwo choroby zakrzepowo-zatorowej wzrasta również wraz z wiekiem pacjenta i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Naukowcy twierdzą również, że tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetyczne. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Kiedy i dlaczego trzeba zgłosić się do lekarza flebologa?

Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów choroby należy zaliczyć opuchliznę na nodze, zabarwienie jej skóry na kolor czerwono-siny, przewlekły ból nóg, brązowe przebarwienia na ich skórze, swędzenie, owrzodzenia, jak również problemy estetyczne. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, powinniśmy zwrócić się przynajmniej do lekarza rodzinnego, a najlepiej do flebologa lub chirurga naczyniowego, którzy pokierują leczeniem w zależności od stopnia zaawansowania choroby. 

Warto również pamiętać o profilaktyce choroby zakrzepowo-zatorowej, ponieważ zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej zapobiegać jej powstawaniu. Raz nabyte, żylaki mają tendencje do nawracania i są dość trudne w leczeniu, a najlepsze efekty przynosi interwencja chirurgiczna. Czemu leczenie żylaków jest tak istotne? Ponieważ nie tylko wyglądają nieestetycznie i mogą krępować przed noszeniem krótkich spodni czy spódniczek, ale również mogą powodować stany zapalne w żyłach, a na powierzchni skóry swędzące zaczerwienienia, twardniejące zgrubienia. Mogą być objawem zakrzepicy żył, a to już jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta, ponieważ urwany skrzep, przemieszczając się wraz z krwią, może spowodować zator tętnicy płucnej.

Metody leczenia żylaków

Lekarz specjalista ustala leczenie żylaków indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia zaawansowania choroby zakrzepowo-zatorowej, jak również od ogólnego stanu jego zdrowia. Dostępne są metody tradycyjne, inwazyjne oraz innowacyjne metody małoinwazyjne. Dodatkowo takie działania można wspierać naturalnymi sposobami, tzw. domowymi. 

W przypadku rozległych zmian naczyniowych nadal najskuteczniejszym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne przeprowadzone przez chirurga naczyniowego w szpitalu lub w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, w warunkach ambulatoryjnych. Z kolei metody o małej inwazyjności wymagają niewielkiego nacięcia lub nakłucia skóry, a zasadą ich działania jest zastosowanie różnych bodźców takich, jak chemiczne, cieplne, laserowe czy fal radiowych. Do tego typu metod, na bazie bodźców chemicznych, należy m.in. skleroterapia. 

Leczenie żylaków kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Leczenie żylaków, zarówno w sposób inwazyjny, jak i małoinwazyjny, można z powodzeniem wspierać takimi metodami jak noszenie specjalnej odzieży uciskowej, zmiana stylu życia z siedzącego na bardziej aktywny, jak również zmiana diety.

Dodaj komentarz

Skleroterapia żylaków pod kontrolą USG

Skleroterapia żylaków pod kontrolą USG

Skleroterapia jest jedną z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, a zazwyczaj przeprowadza się ją w momencie, gdy choroba jest jeszcze mało zaawansowana lub istnieją... więcej »

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Leczenie żylaków kończyn dolnych to dziś nie tylko operacja: obecnie dostępnych jest wiele małoinwazyjnych metod terapii, umożliwiających skuteczną likwidację problemu żylaków, a przy tym osiągnięcie bardzo dobrych efektów estetycznych –... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska