Żylaki kończyn dolnych - kiedy udać się do lekarza?

Żylaki kończyn dolnych powstają w sytuacji, gdy zaburzony zostaje swobodny przepływ krwi (zaburzenie układu krążenia). Statystyki podają, że najczęściej problem ten dotyczy kobiet i nasila się wraz z wiekiem. Interaktywny Instytut Badań Rynkowych przeprowadził w 2011 roku badania, z których wynika, że 72% kobiet w wieku od 25 do 55 lat odczuwa co najmniej sporadycznie dolegliwości wynikające z niewydolności żylnej nóg. Jakie są zatem objawy żylaków i kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Żylaki są fragmentami poszerzonych żył powierzchniowych. Stanowią charakterystyczne, wypukłe elementy na skórze nóg. Powstają w wyniku wzrostu ciśnienia krwi, która w zwężonych, niedrożnych naczyniach krwionośnych ma niewystarczającą swobodę przepływu, w wyniku czego żyła jest rozpychana, uwypukla się i z czasem twardnieje. Ważna jest obserwacja własnego organizmu i profilaktyka, ponieważ w pierwszej fazie choroby żylnej nie ma ani bolesnych objawów, ani żylaki nie są wyczuwalne. W stadium zaawansowanym, gdy żylaki nie były leczone, może dochodzić do powstawania stanów zapalnych i zakrzepów. Jest to zatem istotny problem zdrowotny, a nie jedynie estetyczny.

Żylaki są coraz częstszą przypadłością ludzi w krajach zaawansowanych pod względem rozwoju cywilizacyjnego, co wynika z ciągłego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej oraz zmniejszonej ilości ruchu. Gdy się nie ruszamy, stawy i mięśnie w naszym organizmie nie funkcjonują prawidłowo, a to przekłada się na zaburzenia przepływu krwi, szczególnie w żyłach nóg. Prawdopodobieństwo choroby zakrzepowo-zatorowej wzrasta również wraz z wiekiem pacjenta i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Naukowcy twierdzą również, że tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetyczne. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Kiedy i dlaczego trzeba zgłosić się do lekarza flebologa?

Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów choroby należy zaliczyć opuchliznę na nodze, zabarwienie jej skóry na kolor czerwono-siny, przewlekły ból nóg, brązowe przebarwienia na ich skórze, swędzenie, owrzodzenia, jak również problemy estetyczne. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, powinniśmy zwrócić się przynajmniej do lekarza rodzinnego, a najlepiej do flebologa lub chirurga naczyniowego, którzy pokierują leczeniem w zależności od stopnia zaawansowania choroby. 

Warto również pamiętać o profilaktyce choroby zakrzepowo-zatorowej, ponieważ zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej zapobiegać jej powstawaniu. Raz nabyte, żylaki mają tendencje do nawracania i są dość trudne w leczeniu, a najlepsze efekty przynosi interwencja chirurgiczna. Czemu leczenie żylaków jest tak istotne? Ponieważ nie tylko wyglądają nieestetycznie i mogą krępować przed noszeniem krótkich spodni czy spódniczek, ale również mogą powodować stany zapalne w żyłach, a na powierzchni skóry swędzące zaczerwienienia, twardniejące zgrubienia. Mogą być objawem zakrzepicy żył, a to już jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta, ponieważ urwany skrzep, przemieszczając się wraz z krwią, może spowodować zator tętnicy płucnej.

Metody leczenia żylaków

Lekarz specjalista ustala leczenie żylaków indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia zaawansowania choroby zakrzepowo-zatorowej, jak również od ogólnego stanu jego zdrowia. Dostępne są metody tradycyjne, inwazyjne oraz innowacyjne metody małoinwazyjne. Dodatkowo takie działania można wspierać naturalnymi sposobami, tzw. domowymi. 

W przypadku rozległych zmian naczyniowych nadal najskuteczniejszym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne przeprowadzone przez chirurga naczyniowego w szpitalu lub w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, w warunkach ambulatoryjnych. Z kolei metody o małej inwazyjności wymagają niewielkiego nacięcia lub nakłucia skóry, a zasadą ich działania jest zastosowanie różnych bodźców takich, jak chemiczne, cieplne, laserowe czy fal radiowych. Do tego typu metod, na bazie bodźców chemicznych, należy m.in. skleroterapia. 

Leczenie żylaków nóg
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Leczenie żylaków, zarówno w sposób inwazyjny, jak i małoinwazyjny, można z powodzeniem wspierać takimi metodami jak noszenie specjalnej odzieży uciskowej, zmiana stylu życia z siedzącego na bardziej aktywny, jak również zmiana diety.

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Jak dbać o nogę po operacji żylaków?

Jak dbać o nogę po operacji żylaków?

Postępowanie po usuwaniu żylaków powinno być odpowiednio dostosowane do charakteru zabiegu. W przypadku klasycznej operacji proces rekonwalescencji będzie znacznie dłuższy niż po procedurze z użyciem lasera. A zatem jak dbać o nogę po operacji...