Rezonans magnetyczny

Synonimy: badania naczyniowe MR, rezonans magnetyczny, badania RM, badania MR naczyń tętniczych więcej »

Filtruj wyniki
Filtruj wyniki:

Rezonans - informacje

Sala operacyjna w CDT MEDICUS Sala operacyjna w CDT MEDICUS

Rezonans magnetyczny nieinwazyjnie bada całe ciało pacjenta trójwymiarowo i w dowolnej płaszczyźnie. Za jego pomocą lekarz może dokładnie ocenić np. ośrodkowy układ nerwowy czy tkanki miękkie kończyn a także naczynia krwionośne. Badanie RM ocenia każdą patologię bardzo dokładnie - nawet do kilku milimetrów. Można je wykonywać z kontrastem lub bez kontrastu.

Zbadać dokładnie cały organizm

Na ternie 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku zlokalizowane jest Centrum Diagnostyczne Affidea. Wyposażone jest w rezonans magnetyczny (MRI) 1 T a także tomograf komputerowy wielorzędowy. Pacjent może tutaj udać się na badania RM głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej a także kończyn, stawów, nerwów oraz poszczególnych narządów tj. wątroba, serce, mózg, nerki. Badania wykonuje dr Barbara Tomicka-Szymańska, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, która pomaga pacjentom także w prywatnym gabinecie w Sopocie.

Salve Medica to klinika mieszcząca się w Łodzi oferująca nowoczesną diagnostykę obrazową z zakresu m.in. badań rezonansem magnetycznym. Za jego pomocą lekarz zdiagnozuje tutaj m.in. choroby mózgu i kręgosłupa. Wykona badanie z kontrastem lub bez kontrastu różnych struktur ciała, np. jamy brzusznej, narządu rodnego, piersi a także oczodołu, miednicy czy zatok bocznych nosa. Pacjentami z tego zakresu zajmuje się tutaj m.in. dr n. med. Marek Olszycki, specjalista radiodiagnostyki (I stopnia od 1995 i II stopnia od 1998 roku), który swoje doświadczenie zdobywał w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W Warszawie znajduje się Rex Medica, czyli Centrum Rezonansu Magnetycznego, który wyposażony jest w Aparat Symphony TIM. Za jego pomocą lekarze przeprowadzają tutaj różne badania MR. Wśród nich można wymienić: MR głowy z dyfuzją, MR twarzoczaszki, MR szyi a także MR stawów (łokciowych, biodrowych, kolanowych), MR kręgosłupa (odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego). Do kadry specjalistów wykonujących takie badania należy tutaj dr Ewa Pacholec,  specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej (od 2004 roku), która tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w roku 2004. Należy do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach posiada Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Tutaj przy wykorzystaniu aparatu Picker Polaris 1 Tesla specjalista może zbadać całe ciało pacjenta i wszystkie jego struktury w celu wykrycia m.in. nowotworów mózgu, guzów kanału kręgowego, guzów tkanek miękkich a także urazów tkanek miękkich, chorób naczyń czy zaburzeń neurologicznych o niewyjaśnionej etiologii. Pacjentami zajmuje się m.in. dr Adam Nowak, specjalista radiodiagnostyki (II stopnia od 2000 roku), który doświadczenie w swojej dziedzinie medycyny zdobywał w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Pracownia Diagnostyki Obrazowej znajduje się w także w Szpitalu w Knurowie. Oprócz pracowni rezonansu magnetycznego, pacjenci zostaną tutaj także zbadani w pracowni RTG oraz pracowni tomografii komputerowej. Ta pierwsza pracownia wyposażona jest w sprzęt  marki SIMENS 0,35 T, którym lekarze wykonują badania: głowy i kręgosłupa (odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowo-krzyżowy) a także barku, miednicy, bioder i kolan. Jednym z lekarzy jest tutaj dr Hanna Bistroń-Mika,  specjalista radiodiagnostyki (I stopnia od 1993 roku) oraz radiologii i diagnostyki obrazowej (II stopnia od 2003 roku), która przyjmuje w prywatnym gabinecie lekarskim w Gliwicach. Przynależy do Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie posiada w swojej strukturze Pracownię Rezonansu Magnetycznego, w której pacjent może poddać się obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego takich struktur ciała jak: głowy, oczodołów i przysadki mózgowej a także klatki piersiowej, miednicy oraz kości i stawów, Ponadto zostaną zbadane także poszczególne narządy, np. wątroba, trzustka, nerki oraz narządy płciowe. Lekarz za pomocą rezonansu wykonuje tutaj również artrografię stawów barkowych, urografię MR oraz cholonografię MR. Lekarzem tym jest - jeden z pracujących tutaj lekarzy - dr Ewa Łapuć,  specjalista radiodiagnostyki (I stopnia od 1994 i II stopnia od 1997 roku), która posiada doświadczenie w badaniach RTG, badaniach tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Ile kosztuje badanie diagnostyczne MRI w polskich, a ile w zagranicznych ośrodkach?

74 74

W polskich pracowniach rezonansu magnetycznego pacjent zapłaci za badanie od 350 zł. Za granicą w Strouden Park Medical Centre mieszczącym się w Bournemouth w Anglii 1,7 tys. zł.

Rezonans magnetyczny - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 350 zł do 1 650 zł
 • Kraków od 390 zł do 680 zł
 • Poznań od 520 zł do 690 zł
 • Lubin od 550 zł
 • Gdynia od 350 zł do 1 100 zł
 • Szczecin od 349 zł do 1 100 zł
 • Częstochowa od 400 zł
 • Lublin od 420 zł do 540 zł
 • Augustów od 400 zł do 750 zł
 • Jelenia Góra od 280 zł do 750 zł
 • Choroszcz od 400 zł do 1 000 zł
 • Szczecinek od 350 zł do 800 zł
Pokaż więcej »
Autor: