Na czym polega badanie USG gałki ocznej?

Badania USG charakteryzują się dużą dokładnością, ponieważ umożliwiają wykrycie nawet bardzo małych zmian - już od 0,1 mm. Dzieje się to poprzez wygenerowanie fali ultradźwiękowej, która jest następnie przetwarzana w impulsy elektryczne. Obrazowanie jest możliwe dzięki temu, iż ultradźwięki rozchodzą się w tkankach i od nich odbijają.

Gotowy obraz może być zaprezentowany na kilka różnych sposobów. W badaniu USG gałki ocznej typu A uwidocznione są struktury znajdujące się wzdłuż jednej prostej. Ten typ obrazowania wykorzystywany jest m.in. do pomiarów gałki ocznej i jej struktur oraz różnicowania zmian patologicznych. W okulistyce najczęściej stosowanym obrazowaniem jest prezentacja B, która umożliwia uzyskanie ech odbitych od struktur leżących wzdłuż całej płaszczyzny. Echa te są następnie przedstawiane w postaci jasnych punktów - odpowiadają one usytuowaniu granic poszczególnych tkanek. W prezentacji B badana jest gałka oczna oraz zawartość oczodołu. Szczególnym typem obrazowania B jest biomikroskopia ultradźwiękowa, tzw. UBM, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i stosowana jest do badania przedniej części oka. Do badania naczyń gałki ocznej i oczodołu stosowana jest ultrasonografia dopplerowska, wykorzystująca zjawisko Dopplera.

Wskazania do wykonania USG gałki ocznej

Istnieją liczne wskazania do wykonania badania USG. Najczęstsze z nich to:

  • uraz gałki ocznej
  • męty w ciele szklistym
  • odłączenia ciała szklistego
  • wylew krwi do gałki ocznej
  • odwarstwienie siatkówki
  • stany zapalne
  • guzy gałki ocznej
  • nieprzezierne ośrodki optyczne
  • zaburzenia ruchomości mięśni
  • orbitopatia cukrzycowa

Warto wiedzieć: USG oczu nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania, a po badaniu oka w ten sposób należy jedynie wytrzeć powieki z pozostałości żelu. Ponieważ badanie nie wymaga rozszerzania źrenic, bez problemu można prowadzić po nim samochód.

Na koniec trzeba wspomnieć, że - o ile lekarz nie zaleci inaczej - zawsze należy wykonywać USG obojga oczu. W ten sposób można je ze sobą porównać i wykluczyć ewentualne zmiany o charakterze patologicznym.

Jak przebiega badanie USG oka?

Celem USG oka jest zobrazowanie struktur gałki ocznej i przylegających do niej tkanek oczodołu. Badanie umożliwia nie tylko wykrycie ewentualnych zmian, ale także sprawdzenie parametrów takich jak wielkość, kształt, ruchomość czy unaczynienie.

USG gałki ocznej nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta i jest w pełni bezpieczne, dzięki czemu badanie może być wielokrotnie powtarzane. Obraz jest prezentowany w czasie rzeczywistym, czyli zgodnym z fizjologiczną ruchomością badanej struktury.

Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Lekarz nanosi na sondę warstwę specjalnego żelu, po czym przykłada głowicę na zamknięte powieki. Dzięki temu badanie nie jest bolesne czy niekomfortowe. Obraz opracowuje się i drukuje bezpośrednio po badaniu, a cała procedura, włącznie z przygotowaniem opisu, nie trwa dłużej niż 15-20 minut.

Gdzie zrobić USG gałki ocznej?

USG jest jednym z najpopularniejszych badań, które można wykonać w wielu gabinetach. Niestety nie każdy gabinet dysponuje nowoczesnym sprzętem, a lekarz - wiedzą i kwalifikacjami. Właśnie dlatego, aby mieć pewność, że uzyskany obraz będzie właściwy, a jego opis - rzetelny - warto przed pójściem na badanie dowiedzieć się czegoś więcej o wyposażeniu danej placówki, a także doświadczeniu pracującego w niej lekarza. Takie informacje można znaleźć np. na portalu Kliniki.pl. Po zapoznaniu się z profilem kliniki oraz specjalisty, nie trzeba będzie się zastanawiać się czy aby na pewno jesteśmy w dobrych rękach.

Pod uwagę warto wziąć również znajdujące się w internecie opinie. Te także są widoczne w serwisie Kliniki.pl.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o USG oka

  • Ile kosztuje USG oka?

    Średnia cena badania USG obu oczu to około 120 zł, przy czym ceny zaczynają się już od 60 zł. Ostateczny koszt zależy m.in. od tego, czy badanie zostanie przeprowadzone w typie A, czy B.

  • Czy do badania USG gałki ocznej należy się przygotować?

    W przypadku badań USG niektórych narządów wewnętrznych (np. jamy brzusznej) istnieją specjalne zalecenia co do wcześniejszego przygotowania pacjenta. Przed USG oka takie przygotowanie nie jest konieczne.

  • Czy na USG oka należy mieć skierowanie?

    Jeśli badanie wykonywane jest prywatnie, skierowanie nie jest niezbędne. Dobrze jednak, jeśli pacjent będzie wiedzieć z jakiego powodu zlecono mu USG oka. To ułatwi lekarzowi przeprowadzenie badania oraz późniejszą interpretację jego wyników.

  • Czy USG oka jest szkodliwe?

    Badanie USG gałki ocznej jest w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Co więcej, nie jest bolesne ani nieprzyjemne.

Źródła:

  • Piotr Fryczkowski, "Ultrasonografia gałki ocznej", Wrocław, 2008, 978-83-89009-79-1
  • Lindy DuBois, red. wyd. pol. Marta Misiuk-Hojło, "Badania okulistyczne", Wrocław, 2010, ISBN: 978-83-61257-25-7