Biopsja cienkoigłowa tarczycy

biopsja cienkoigłowa tarczycy bez USG, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC), biopsja cienkoigłowa gruczołu tarczowego więcej »

Wczytaj więcej wyników

Biopsja cienkoigłowa tarczycy - informacje

Gabinet zabiegowy w INTER-MED Gabinet zabiegowy w INTER-MED

Biopsja tarczycy aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) jest wykonywana w celu oceny cytologicznej zmian ogniskowych w tarczycy, a także w ramach diagnostyki podostrych i ropnych zapaleń tarczycy i zgodnie z obecnymi standardami można ją wykonywać jedynie pod kontrolą USG z użyciem igieł o średnicy 0,4-0,6 mm. Bezbolesne i małoinwazyjne badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości materiału zawierającego komórki tarczycy do badań mikroskopowych i powinno być wykonywane przez doświadczoną osobę pod kierunkiem endokrynologa.  

Diagnostyka procesu zmian ogniskowych guzków tarczycy

W diagnostyce obrazowej z zakresu rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, USG oraz terapii ozonowej specjalizuje się warszawska Radiologica. Panel oferty stanowi również biopsja cienkoigłowa – BAC, na jaką kierowani są pacjenci w celu oceny zmiany guzowatej, w podejrzeniu nowotworu m. in. tarczycy, piersi czy guzków tkanek miękkich. Badanie dotyczy najczęściej zmian małych i polega na nakłuciu i aspiracji do igły materiału ze zmiany, a po wykonaniu preparatu na szkiełku, utrwala się go i po odpowiednim wybarwieniu poddaje ocenie mikroskopowej.

Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem bezpiecznym, a wykonywanie jej pod kontrolą USG zapewnia precyzję i umożliwia pobranie materiału z najbardziej nieprawidłowej zmiany, wyjaśnia dr n. med. Joanna Jędrys, specjalista chirurgii ogólnej, chirurg plastyczny, która takie badanie wykonuje przy okazji badania piersi w ramach Centrum Medycznego Dbaj o Piersi w Krakowie. Jej zdaniem, patologie gruczołu tarczowego np. torbiele czy guzki łagodne występują u co najmniej 20% kobiet zgłaszających się na profilaktyczne badania. 

Po palpacyjnym wykryciu lub uwidocznieniu w USG guzka tarczycy, w celu ustalenia dalszego postępowania terapeutycznego, biopsję cienkoigłową wykonują również specjaliści NZOZ Kopexmed we Wrocławiu. Można ją wykonać m. in. w przypadku zapalenia tarczycy czy wola wieloguzkowego, a ocena komórek i zgodność wyników biopsji z rozpoznaniem histologicznym w przypadku raków anaplastycznych, brodawkowatych czy rdzeniastych przekracza 90%, wyjaśniają lekarze. Biopsje cienkoigłowe tarczycy pod kontrolą USG wykonuje dr n. med. Adam Kuźmiński, chirurg ogólny, który specjalizuje się w chirurgii endokrynologicznej.

Cienkoigłowa biopsja aspiracyjna guzków tarczycy – ceny w USA

Gabinet zabiegowy w Kaar-Med Gabinet zabiegowy w Kaar-Med

Ceny są porównywalne do krajowych w przypadku dolnej granicy – 75-350 $ (285-1,330 zł), co zależy od procedury oraz ewentualnie dodatkowych opłat, wyjaśnia Medscape. W przeciwieństwie do biopsji cienkoigłowej, biopsja otwarta chirurgiczna w USA może osiągnąć kwotę 1,200-2,500 $ (4,560-9,500 zł), a koszt ten wzrasta jeśli wymagany jest pobyt w szpitalu.

Biopsja cienkoigłowa tarczycy - ceny w różnych miastach

 • Kraków od 150 zł do 310 zł
 • Wrocław od 190 zł do 400 zł
 • Warszawa od 250 zł do 300 zł
 • Łódź od 197 zł do 300 zł
 • Poznań od 100 zł do 197 zł
 • Katowice od 197 zł
 • Gdańsk od 197 zł
 • Częstochowa od 200 zł
 • Rzeszów od 197 zł
 • Gdynia od 197 zł
 • Gliwice od 150 zł
 • Białystok od 197 zł
Biopsja cienkoigłowa tarczycy cena »