Dłonie - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

leczenie nadpotliwości dłoni botoxem

Wczytaj więcej wyników

Dłonie - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową - informacje

Gabinet zabiegowy w Horizon Medical Center Gabinet zabiegowy w Horizon Medical Center

Wilgotne ręce kojarzą się z nerwową, zestresowaną i niepewną siebie osobą. Uścisk dłoni w takim przypadku sprawia dyskomfort obu witającym się stronom, co jest dodatkowym czynnikiem stresogennym dla właściciela spoconych rąk. Przyczyną problemu jest nadpotliwość (hyperhidrosis) – schorzenie, które łatwo pokonać. Cierpi na nią ok. 2-3% populacji, niekiedy bywa dziedziczna i częściej dotyka mężczyzn. Pojawia się przy silnych emocjach, nadpobudliwości nerwowej oraz w czasie tzw. burzy hormonalnej u nastolatków.

W przypadku nadmiernie wilgotnych dłoni mówimy o nadpotliwości miejscowej. Skuteczną formą leczenia są zastrzyki z toksyną botulinową. Przed iniekcjami wykonuje się tzw. test Minora w celu określenia miejsc nadmiernej potliwości. Dłonie smaruje się jodyną, a następnie posypuje skrobią ziemniaczaną. W efekcie miejsca, w których wydziela się więcej potu, zabarwiają się, dzięki czemu lekarz wie, gdzie podać toksynę. Podaje ją płytko podskórnie – zabieg jest minimalnie bolesny, ale często stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, a działanie Botoksu ustępuje po 4-8 miesiącach. Skuteczność stosowania toksyny botulinowej jako metody leczenia nadpotliwości dłoni potwierdza, między innymi, dr n. med. Lubomir Lembas (Szpital Lux-Med, Warszawa).

Specjaliści w polskich klinikach

Leczenie nadpotliwości dłoni przy użyciu zastrzyków z botuliną nie jest trudnym zabiegiem, ale najlepiej powierzyć wykonanie go doświadczonemu lekarzowi. Wiedzy i umiejętności z pewnością nie można odmówić dr Andrzejowi Bieleckiemu z kliniki Solumed w Poznaniu. Jest uznanym chirurgiem plastycznym, pełniącym funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii plastycznej w Wielkopolsce. To członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz jeden z nowatorów chirurgii plastycznej w Polsce. Wraz z nim w klinice pracuje kolejny specjalista o wielkich umiejętnościach, dr n. med. Tomasz Dydymski, który wiedzę zdobywał w kraju i za granicą –  w tym w USA. Prócz leczenia pacjentów toksyną botulinową obaj chirurdzy wykonują szereg innych, bardziej złożonych zabiegów.

Kolejnym lekarzem stosującym tę metodę jest dr n. med. Agnieszka Wąsik-Kuprianowicz z wrocławskiej kliniki Aw-Derma. Jest dermatologiem-wenerologiem, a jej pracę doktorską na temat atopowego zapalenia skóry nagrodzono nagrodą indywidualną II stopnia J.M. Rektora Wrocławskiej Akademii Medycznej. Jest członkiem Europejskiej Akademii Dermatologii (EADV), Europejskiego Towarzystwa Dermatologów Estetycznych (ESCAD), należy także do Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. We Wrocławiu leczeniem nadpotliwości przy użyciu botuliny zajmuje się również dr Aleksandra Kulczycka (Dr Kulczycka Centrum Estetyki).

Pacjenci z nadpotliwością dłoni znajdą pomoc także w Gdańsku. Mieści się tu Klinika Anti-Aging Invicta, którą kieruje lek. med. Małgorzata Każmierczak-Oleszczuk, dermatolog z blisko 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Od kilku lat do jej głównych zainteresowań należy medycyna estetyczna, która szybko przerodziła się w jej pasję. Wraz z nią zabiegi w klinice wykonuje lek. med. Halina Bartocha-Stachurska, specjalizująca się w nowoczesnych metodach laserowych oraz w redukcji zmarszczek i wolumetrii twarzy za pomocą toksyny botulinowej. Obie specjalistki pogłębiają wiedzę z zakresu medycyny estetycznej poprzez regularne uczestnictwo w szkoleniach i kongresach naukowych.

Leczenie nadpotliwości dłoni toksyną botulinową - oferty klinik

Dr n. med. Artur Sandelewski z katowickiego Centrum Estetyki Ciała może się poszczycić zdobyciem szerokiej wiedzy w dziedzinie zastosowania toksyny botulinowej od eksperta w tym zakresie – dr Alessio Redaelli z Mediolanu. Dzięki temu jego pacjenci mogą być pewni, że posiada wszelkie potrzebne kompetencje do wykonywania tego typu zabiegów. Doświadczonym lekarzem, który przeprowadził ponad 14 tys. operacji w zakresie chirurgii estetycznej, jest dr med. Jerzy Kolasiński (Klinika Kolasiński, Poznań). Przed zastrzykami z botuliny podaje pacjentowi miejscowe znieczulenie w postaci maści (np. kremu Emla), stosuje również odcinkowe znieczulenie dożylne, blokady nerwowe oraz okłady z lodu.

Jeszcze jednym ośrodkiem, w którym pacjenci mogą wyleczyć się z nadpotliwości dłoni, jest klinika Esteticmed w Bydgoszczy. Ośrodkiem kierują: dr Ilona Wnuk-Bieńkowska oraz dr Marcin Bieńkowski. Placówka posiada drugi oddział w Częstochowie, gdzie również pomaga się osobom z tym schorzeniem poprzez iniekcje toksyny botulinowej.

 

Kadra w KCM Clinic Kadra w KCM Clinic

Dłonie - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową - ceny w różnych miastach

 • Józefosław od 1200 zł
 • Warszawa od 550 zł do 4500 zł
 • Kraków od 1200 zł do 3000 zł
 • Łódź od 900 zł do 1800 zł
 • Wrocław od 999 zł do 2500 zł
 • Poznań od 1000 zł do 2500 zł
 • Katowice od 1400 zł do 2490 zł
 • Gdańsk od 1100 zł do 1500 zł
 • Lublin od 1200 zł do 1500 zł
 • Bydgoszcz od 1400 zł do 1500 zł
 • Białystok od 1200 zł do 1600 zł
 • Częstochowa od 1500 zł do 2000 zł
Dłonie - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową cena »

Usługa dłonie - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest najczęściej wykonywana przez lekarza medycyny estetycznej.