Gastroskopie

badania gastroskopowe, endoskopowe badanie wnętrza przełyku

Wczytaj więcej wyników

Gastroskopie - informacje

Sprzęt medyczny w CDT MEDICUS Sprzęt medyczny w CDT MEDICUS

Gastroskopia to endoskopowe badanie obrazowe, podczas którego lekarz ogląda wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz pobiera wycinek do badania histopatologicznego lub do szybkiego testu ureazowego w kierunku obecności bakterii Helicobacter pylori. Gastroskopia wymaga wcześniejszego przygotowania - pacjent powinien być na czczo i nie palić papierosów. Pacjenci podczas badania gastroskopowego mogą odczuwać dyskomfort, ale zwykle trwa on krótko, na co wpływa wzajemna współpraca lekarza i pacjenta w trakcie oglądania wnętrza przewodu pokarmowego.

Gastroskopia w polskich klinikach

Europejskie Centrum Medyczne w Warszawie oferuje endoskopowe badanie wnętrza przełyku optyczno-elektronicznym gastroskopem z mikrokamerą. Pracuje tu lekarz prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, która pełni również stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii. Jej współpracownikiem jest specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog dr n. med. Adam Soszka, który zajmuje się konsultacjami do zabiegów ECPW (Endoskopowa Cholangiopankreatografia Wsteczna) u pacjentów ze schorzeniami dróg żółciowych i trzustki.

Na badanie gastroskopowe w Szczecinie można zapisać się do gabinetów Sonomed, dysponujących gastroskopami marki  Fujinon. Diagnostykę endoskopową przewodu pokarmowego przeprowadza dr hab. n. med. Anna Wiechowska–Kozłowska, która posiada specjalizację lekarską z gastroenterologii. Lekarz wykonuje gastroskopię przez nos polecaną pacjentom szczególnie wrażliwym na dyskomfort, ponieważ metoda ta eliminuje odruch wymiotny. W Sonomed wykonywana jest też  rektosigmoidoskopia w diagnostyce chorób końcowego odcinka jelita grubego.

W prywatnym szpitalu specjalistycznym EuroMediCare (EMC) we Wrocławiu, gdzie pracuje chirurg dr Marek Skoczylas, można zrobić badanie gastroskopowe żołądka. Lekarz wykonuje zabiegi endoskopowe przewodu pokarmowego, np. polipektomia. Jeśli chodzi o badania diagnostyczne, lekarze proponują również nowoczesną endoskopię kapsułkową, która pozwala na bezstresowe i bezbolesne zbadanie wnętrza jelita cienkiego.

Chirurg z Poznania dr Grzegorz Matylla, który odbywał staż na francuskim oddziale chirurgii „B” – CH L. Pasteur w Colmar, w trakcie gastroskopii wykonuje koagulację argonową APC. Endoskopowe badanie wnętrza przełyku są przeprowadzane także metodą TNE systemem wideoendoskopii HD z barwieniem FICE. Dr Matylla przyjmuje pacjentów w prywatnym Specjalistycznym Gabinecie Lekarskim. Chirurg leczy żylaki przełyku ostrzykiwaniem i pobiera wycinki zmian do badania mikroskopowego. Lekarz zajmuje się też zabiegami chirurgii laparoskopowej.

W Krakowie można umówić się na gastroskopię bezstresową ultracienkim endoskopem, który stosowany jest w Gabinecie Endoskopii Przewodu Pokarmowego. Jest to alternatywa dla pacjentów, którzy obawiają się badania tradycyjnym endoskopem, a jednocześnie nie chcą znieczulenia ogólnego ze względu na ryzyko powikłań. Lekarze w tradycyjnym badaniu gastroskopowym używają gastroskopu firmy Pentax lub Olympus. Otyli pacjenci mogą skorzystać z oferty leczenia otyłości balonem żołądkowym, który wprowadzany jest endoskopowo.

W Gdańsku gastroskopię wykonuje lekarz dr n. med. Joanna Wypych, należąca do Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Dr Wypych pracuje w klinice medycznej „Prof. Dobosz i Partnerzy”, specjalizującej się m.in. w endoskopii, gastroenterologii, chirurgii i proktologii. Przed badaniem gastroskopowym lekarz znieczula gardło Lignokainą. Pacjenci z podejrzeniem choroby wrzodowej lub refluksowej mają możliwość zapisania się do dr Wypych na konsultację gastroenterologiczną, podczas której ustalany jest plan leczenia. 

Badanie gastroskopowe w Polsce i w Wielkiej Brytanii

Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS

W angielskiej miejscowości Kingston upon Thames znajduje się klinika The New Victoria Hospital, w której ceny badań endoskopowych oscylują między 1000 a 2000 funtów. Gastroskopia kosztuje tu 1125 funtów, co w przeliczeniu na złotówki wynosi aż ok. 6000 zł. Pacjenci z problemami gastrycznymi mogą poddać się gastroskopii podczas pobytu w Polsce. Jeśli ktoś planuje  wypoczynek, może rozważyć też gastroskopię profilaktyczną. Pracownie endoskopowe rozmieszczone są we wszystkich miastach Polski, a mniejszy niż w Wielkiej Brytanii koszt badania sprawia, że turyści medyczni bardzo chętnie korzystają z ofert medycznych. Dodatkowo, w zależności od miejsca pobytu, warto zwiedzić polskie zabytki, np. Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie czy Sukiennice w Krakowie. Turyści mogą wypocząć nad Morzem Bałtyckim, na Mazurach lub w górach (Tatry, Bieszczady).

 

Gastroskopie - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 180 zł do 424 zł
 • Toruń od 400 zł do 600 zł
 • Kraków od 270 zł do 424 zł
 • Częstochowa od 200 zł do 300 zł
 • Bydgoszcz od 250 zł do 500 zł
 • Łódź od 220 zł do 420 zł
 • Lubin od 200 zł do 360 zł
 • Sosnowiec od 260 zł do 350 zł
 • Białystok od 200 zł
 • Lublin od 160 zł do 310 zł
 • Wrocław od 300 zł
 • Tychy od 250 zł
Gastroskopie cena »