Irydotomia laserowa - informacje

Kadra w KCM Clinic Kadra w KCM Clinic

Irydotomię laserową (irydektomię) przeprowadza się najczęściej u osób po ostrym ataku jaskry, u których nie ma możliwości obniżenia ciśnienia płynu w gałce ocznej w trakcie pierwszych godzin po ataku. Zabieg polega na wykonaniu otworu w obwodowej części tęczówki (za pomocą lasera YAG), w celu umożliwienia swobodnego przepływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Jedynym przeciwwskazaniem jego wykonania jest brak odpowiedniej przezierności rogówki. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym (za pomocą kropli) i trwa od 5 do 10 minut. Po zabiegu przez około 2 do 4 dni należy stosować krople przeciwzapalne.

Irydotomia laserowa w Polsce – gdzie można udać się na zabieg

W Warszawie irydotomię laserową wykonać może lek. med. Anita Piekarniak-Woźniak, okulista. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie i członkiem Europejskiego Towarzystwa Jaskry. Specjalizuje się w diagnostyce i terapii jaskry: oprócz irydotomii laserowej przeprowadza również irydoplastykę laserową oraz selektywną trabekuloplastykę laserową (SLT). Osoby, zmagające się z chorobami siatkówki, udać się do niej mogą na m.in. laserową fotokoagulację ogniskową oraz laserową panfoktokoagulację. Jej oferta obejmuje ponadto kapsulotomię laserową.

Na irydektomię laserową w Lublinie udać się można do Szpitala Specjalistycznego Centrum Medycznego Sanitas, w którym świadczona jest cała gama usług z zakresu okulistyki. W placówce osoby cierpiące na jaskrę poddać się mogą również laserowej trabekuloplastyce i laserowej irydoplastyce. W ośrodku przeprowadzane jest również leczenie operacyjne jaskry (wiskokanalostomia, wszczepianie sztucznych implantów), oferta Szpitala obejmuje ponadto laserową panfotokoagulację, laserokoagulację ogniskową oraz laserową kapsulotomię.

W Gdańsku irydotomia laserowa jest możliwa do przeprowadzenia w Poradni Okulistycznej Dobry Wzrok, w której, oprócz irydotomii laserem YAG, pacjenci poddać się mogą również klasycznej lub selektywnej trabekuloplastyce laserowej (laserem YAG) oraz mikroplusowej trabekuloplastyce laserem o barwie żółtej 577 nm. W placówce wykonać można także iniekcję doszklistkową, kapsulotomię tylną laserem YAG oraz zabieg usunięcia ciała obcego z oka i usunięcia zmian powiek lub zmian spojówki. Oferta Przychodni obejmuje ponadto operacje plastyczne w obszarze oczu (plastyka powiek dolnych i górnych oraz zabiegi w przywracające prawidłowe ustawienie powiek w przypadku podwinięcia lub odwinięcia).

Cena irydotomii laserowej w Polsce i w Hiszpanii

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Zagórski Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Zagórski

W Polsce za irydotomię laserową zapłacić trzeba około 200 złotych za jedno oko, podczas gdy w Clínica Oftalmológica Excímer Láser Palma w Palma de Mallorca (w Hiszpanii) cena takiego zabiegu wynosi 500 euro, czyli około 2 250 złotych.

Usługa irydotomia laserowa jest najczęściej wykonywana przez okulisty.

Autor: