Kanaloplastyka - informacje

Jaskrę leczy się operacyjnie tylko i wyłącznie wtedy, gdy inne metody nie dały zadowalających rezultatów. Trzy najczęściej wykonywane zabiegi kanałowe z dostępu zewnętrznego to trabektomia, trabekulotomia i kanaloplastyka, z których ta ostatnia sama obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe o ok. 38%, w połączeniu natomiast z operacją zaćmy o 44% po 2 latach. Zdaniem dr Steven R. Sarkisian Jr., dyrektora zespołu do spraw leczenia jaskry w Dean McGee Eye Institute i profesora klinicznego okulistyki na Uniwersytecie w Oklahomie, przy kanaloplastyce nie ma pęcherzy, a wyniki przekonują, że zapewnia ona niższe ciśnienie wewnątrzgałkowe niż endoskopowa cyklofotokoagulacja czy trabektomia.

Leczenie operacyjne jaskry pierwotnej

W leczeniu narządu wzroku, m. in. w terapii zaćmy i jaskry, stosując metody operacyjne i zachowawcze specjalizuje się Oddział Okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Procedury leczenia jaskry obejmują  tu zabiegi perforujące oraz operacje nieperforujące, a oprócz kanalopastyki, wykonywana jest w ich zakresie m. in. wiskokanalostomia. Oferta obejmuje również operacje łączone zaćmy i jaskry. Z Oddziałem współpracuje Konsultacyjna Poradnia Okulistyczna, w ramach której działa m. in. Poradnia Leczenia Jaskry.

Operacje przeciwjaskrowe metodą kanaloplastyki przeprowadza również Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie, gdzie pod kontrolą mikroskopu operacyjnego wykonywane są najmniej inwazyjne zabiegi niefiltracyjne (kanaloplastyka i sklerektomia przednia głęboka nieperforująca) w celu wytworzenia nowej drogi odpływu cieczy bez konieczności otwarcia wnętrza gałki ocznej. W celu obniżenia ciśnienia w oku wykonywane są tu również zabiegi filtracyjne. Szefem Szpitala jest dr n. med. Piotr Fryczkowski, specjalista II stopnia w okulistyce.

Od 2009 r. operację przeciwjsakrową jaką jest kanaloplastyka przeprowadza Klinka Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, a zabieg służy wzmocnieniu wewnętrznej drogi odpływu cieczy wodnistej, dzięki czemu nie jest konieczne wytworzenie pęcherzyka filtracyjnego i po operacji nie trzeba wykonywać np. iniekcji podspojówkowych. Zabieg dedykowany jest osobom z jaskrą początkową lub średniozaawansowaną pierwotnie otwartego kąta, jaskrą w zespole pseudoeksfoliacji czy normalnego lub niskiego ciśnienia. 

Zabiegi operacyjne przeciwjaskrowe służą najczęściej zatrzymaniu postępującej choroby i w tym aspekcie odznaczają się dużą skutecznością. Wszystkie typy jaskry, zachowawczo i operacyjnie leczy również Szpital Prywatny Pulsmed w Łodzi, wykonując w tym zakresie kilka zabiegów, m. in. operacje niepenetrujące, bez pełnościennego otwarcia gałki ocznej z zastosowaniem m. in. kanaloplastyki czy sklerektomii głębokiej, operacje penetrujące oraz operacje z zastosowaniem implantów. Oferta Szpitala realizowana jest prywatnie oraz w ramach refundacji NFZ.

Leczenie schorzeń nerwu wzrokowego, w tym pełną diagnostykę jaskry świadczy także łódzkie Centrum Okulistyczne Contact-Med, gdzie kanaloplastyka stanowi jedną z procedur w zakresie operacji jaskry, a cena zabiegu obejmuje opiekę anestezjologiczną oraz badanie kontrolne. Szeroki zakres świadczeń od pełnej diagnostyki, przez laseroterapię po chirurgię oka w zaćmie, schorzeniach siatkówki czy zezie realizowany jest w ramach Poradni Okulistycznych oraz nowoczesnego bloku operacyjnego. Kadrę specjalistów tworzy m. in. prof. dr n. med. Piotr Jurowski.

Wytworzenie nowych dróg odpływu płynu wodnistego z gałki ocznej m. in. drogi konwencjonalnej poprzez kanał Schlemma, dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki operacyjnej, jaką jest kanaloplastyka, skutecznie obniża i stabilizuje ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zabieg polega na wprowadzeniu do kanału Schlemma 2 nici nylonowych i obarczony jest znikomą ilością powikłań. Procedury niepenetrujace świadczy Centrum Medyczne Mavit w Katowicach, a oferta stanowi tylko część zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii jaskry.

Więcej na temat kanaloplastyka

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…