Klejenie żylaków metodą VariClose

Pacjenci borykający się z problemem żylaków poszukują jak najmniej inwazyjnych metod ich usuwania. Jedną z nich jest klejenie żylaków z wykorzystaniem nowoczesnej techniki VariClose. Choć nie jest to jeszcze popularna procedura, niektóre kliniki mają ją w swoich ofertach. Oto lista 3 placówek w Polsce, w których można poddać się klejeniu żylaków VariClose.

Lekarze wykonujący klejenie żylaków metodą VariClose

Posiadamy w ofercie 6 specjalistów w 3 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 3 różnych placówkach. Usługa klejenie żylaków variclose jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

lek. Justyna Wilczko

lekarz chorób wewnętrznych, flebolog

w Klinika Flebologii

10 / 10
dr hab. n. med. Tomasz Grzela

chirurg ogólny, flebolog

w Klinika Flebologii

10 / 10
lek. Marcin Napierała

chirurg ogólny, flebolog

w Klinika Flebologii

10 / 10
lek. Cezary Szary

radiolog, diagnosta obrazowy, flebolog

w Klinika Flebologii

9,3 / 10
lek. Dominika Plucińska

flebolog, radiolog

w Klinika Flebologii

8,0 / 10
dr n. med. Jerzy Leszczyński

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

w Klinika Flebologii

Klejenie żylaków metodą VariClose - informacje

Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem metod leczenia żylaków kończyn dolnych, od klasycznych zabiegów operacyjnych po te, wykorzystujące innowacyjne technologie. Nieustannie opracowywane są także nowe procedury mające na celu likwidację problemu żylaków w jak najmniej inwazyjny sposób. Jedną z nich jest klejenie zmienionych chorobowo naczyń żylnych techniką VariClose.

Co to jest VariClose?

Klejenie żył metodą Variclose to minimalnie inwazyjna technika usuwania żylaków kończyn dolnych. Polega na wstrzyknięciu do światła chorego naczynia specjalnego kleju cyjanoakrylowego, który powoduje jego zamknięcie, wyłączenie z obiegu krwi, a z czasem zarastanie. System VariClose został opracowany przez amerykańską firmę Sapheon w celu usuwania żylaków o średnicy nawet do 10 mm. W terapii stosuje się klej cyjanoakrylowy, będący monomerem N-cyjanobutyloakrylu. Jest on nierozpuszczalny w wodzie i charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami adhezyjnymi, czyli powierzchniowego łączenia ciał fizycznych.

Przebieg zabiegu VariClose

Zabieg klejenia żylaków systemem VariClose przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, a opracowanie jednej kończyny trwa średnio około 20-25 minut. Pod kontrolą aparatu USG, za pomocą specjalnego dozownika wprowadza się do zmienionej chorobowo żyły porcję kleju i dociska naczynie, aby substancja złączyła jego ścianki. Następnie cewnik jest przesuwany na kolejne odcinki, a procedura powtarzana, aż do całkowitego zaklejenia chorej żyły. W efekcie ulega ona zamknięciu, a żylak stopniowo zanika. Krążąca krew jest wówczas kierowana do najbliższych zdrowych żył. Zaaplikowany klej nie rozpuszcza się i pozostaje w naczyniu na resztę życia.

Zalety techniki VariClose

Usuwanie żylaków z pomocą systemu Vari Close posiada wiele zalet. Jednym z największych plusów zabiegu jest niewątpliwie jego wysoka skuteczność. Dodatkowo, procedura jest małoinwazyjna i nie wymaga znieczulania nasiękowego (nakłuwania igłą w trakcie zabiegu) poza miejscem przezskórnego dojścia do żylaka. Co więcej, po zabiegu na skórze nie pozostają szpecące blizny. W przeciwieństwie do metod operacyjnych, procedurę można przeprowadzić o każdej porze roku, a po jej zakończeniu nie jest wymagane noszenie pończoch uciskowych. Warto dodać, że jeszcze w dniu zabiegu pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć.

Klejenie żylaków metodą VariClose - gdzie w Polsce?

Technika VariClose nie została jeszcze szeroko spopularyzowana w Polsce. Aktualnie zabiegowi można poddać się m.in. w:

  • Warszawie (Klinika Flebologii)
  • Środzie Wielkopolskiej (Szpital Medicus Bonus)

Średnia cena zabiegu to około 6000 zł za jedną kończynę. Warto pamiętać, że ostateczny koszt procedury jest ustalany po konsultacji z chirurgiem naczyniowym i zależy m.in. od miasta, placówki oraz stanu pacjenta.

Choć bezpieczeństwo kleju cyjanoakrylowego zostało potwierdzone jego wieloletnim stosowaniem w operacjach chirurgii tkankowej, należy pamiętać, że klejeniu żylaków nie mogą poddawać się osoby uczulone na jakikolwiek składnik preparatu.

Więcej na temat klejenie żylaków metodą VariClose

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…