Kolonoskopie

badanie jelita grubego, koloskopia, badanie endoskopowe okrężnicy, badanie kolonoskopowe więcej »

Wczytaj więcej wyników

Kolonoskopie - informacje

Gabinet zabiegowy w KOLMED Gabinet zabiegowy w KOLMED

Endoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego zwane kolonoskopią, jest badaniem diagnostycznym, którego celem jest zlokalizowanie zmian powstałych w obrębie jelita grubego, a jakie wiążą się z niebezpieczeństwem rozwoju raka okrężnicy. Około 95% wszystkich przypadków raka jelita grubego powstaje z polipów. Według Centrum danych Rejestru Nowotworów z Instytutu Roberta Kocha (RKI), u około 65.000 osób z rozpoznaniem raka jelita grubego, został on wykryty w 2008 r. dzięki kolonoskopii. To wskazuje, że drugim najczęściej występującym po raku piersi u kobiet i raku prostaty u mężczyzn, jest nowotwór okrężnicy.

Profilaktyka jelita grubego

Proktologiczną niszę na polskim rynku zagospodarował zlokalizowany w Siemianowicach Śląskich NZOZ Euro-Klinika, którego wiodącym kierunkiem jest diagnostyka oraz nieoperacyjne leczenie chorób odbytu i odbytnicy. Badanie kolonoskopowe wykonywane jest tu przy użyciu kolonskopów firmy PENTAX z nowoczesnymi torami wizyjnymi oraz z wizualizacją, dzięki czemu możliwy jest podgląd badania na monitorze. Objęta opłatą jest kolonoskopia z pobraniem wycinka lub bez oraz kolonoskopia z polipektomią. Pacjent jest pod opieką proktologów, specjalistów chirurgii, m.in. dr Jakuba Kodrębskiego.

W celu stwierdzenia jakichkolwiek zmian w obrębie jelita grubego, kolonoskopię możemy wykonać w jednym z największych prywatnych ośrodków medycznych na Podkarpaciu, jakim jest Centrum Medyczne Medicor w Rzeszowie. Placówka powstała w 1993 r. z prywatnej Pracowni Diagnostyki Medycznej, skoncentrowanej na badaniach endoskopowych przewodu pokarmowego oraz USG. W zakresie diagnostyki endoskopowej, oprócz kolonoskopii, Centrum wykonuje także rektoskopię oraz sigmoidoskopię. W zakresie prywatnej wizyty badanie przeprowadza lek. med. Krzysztof Godlewski lub lek. med. Tadeusz Mazurek i jest to wizyta refundowana.

W przypadku genetycznego obciążenia nowotworem jelita grubego, z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać osoby poniżej 40 roku życia w Poradni Proktologicznej Przychodni Top Medical w Lublinie. Badania kolonoskopowe w znieczuleniu dożylnym (nie narkoza) wykonuje m. in. chirurg, dr n. med. Jacek Piłat, który posiada certyfikat endoskopowy Towarzystwa Chirurgów Polskich. W zakresie kolonoskopii wykonywane są także badania histopatologiczne pobranych wycinków. Przychodnia w 2013 r. otrzymała certyfikat systemu zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2009 w zakresie diagnostyki obrazowej.

Wirtualną kolonoskopię – kolonografię w swojej ofercie posiada nowoczesny ośrodek badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego – AVI Diagnostyka Obrazowa. Stosowane tu najnowsze technologie zadecydowały o tytule jedynego w Polsce Referencyjnego Ośrodka Diagnostyki Obrazowej MR, jaki przyznała firma GE Medical Systems. Kolonografia to zaawansowana 3D rekonstrukcja zdjęć ścian jelit uzyskanych podczas badania przy użyciu programu wirtualnej endoskopii i programów graficznych. Badania przeprowadza m. in. radiolog II stopnia, prof. dr hab. n. med. Ryszard Pacho.

W Poznaniu, badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego kolonoskopem, wykonuje w Specjalistycznym Gabinecie Lekarskim specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog – lek. med. Maciej Mazur, który posiada Dyplom umiejętności wykonywania badań endoskopowych w zakresie kolonoskopii. W ramach profilaktyki, wykonuje również badania skryningowe (przesiewowe) oraz endoskopowe usuwanie polipów. Lekarz specjalizuje się ponadto w rektosigmoidoskopii.

Bezpłatny program prewencji raka jelita grubego we współpracy z NFZ realizuje poradnia gastroenterologiczna z pracownią endoskopową Centrum Medycznego Med-Gastr w Łodzi. Placówka powstała w 2002 r. i od początku skupia swą działalność na diagnostyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Zapleczem jest Szpital z oddziałem chirurgii ogólnej, onkologicznej i plastycznej. Badania kolonoskopowe prowadzone są tu pod kierunkiem m.in. dr n. med. Krzysztofa Kujawskiego.

Kolonoskopia w Polsce i w Niemczech – cena badania

Sala operacyjna w Formmed Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych Sala operacyjna w Formmed Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych

Pacjenci, którzy zdecydują się na tradycyjną kolonoskopię w Niemczech, poniosą koszty w granicach 300–500 Euro (ok. 1260–2100 zł). W niektórych przypadkach, jak podaje Spiegel Online, są to zabiegi refundowane w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Ci zaś, którzy wybiorą wirtualną kolonoskopię (kolonografia CT), muszą się liczyć z kosztami około 800 Euro (ok. 3360 zł). Ponieważ jest to nowatorska metoda – jak informuje dr Christa Maar z Fundacji Felixa Burdy – kwotę w całości pokrywa pacjent.  

 

Kolonoskopie - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 300 zł do 670 zł
 • Częstochowa od 400 zł
 • Toruń od 720 zł do 2 000 zł
 • Kraków od 466 zł do 550 zł
 • Lublin od 320 zł do 380 zł
 • Wrocław od 900 zł do 1 190 zł
 • Tychy od 450 zł
 • Gdańsk od 770 zł
 • Bydgoszcz od 800 zł
 • Łódź od 390 zł
 • Lubin od 450 zł do 750 zł
 • Sosnowiec od 450 zł
Kolonoskopie cena »