Konizacja chirurgiczna szyjki macicy

usunięcie chorej tkanki szyjki macicy, konizacja szyjki macicy w profilaktyce nowotworowej, zabieg biopsji stożkowej szyjki macicy więcej »

Konizacja chirurgiczna szyjki macicy - informacje

Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS

Konizacja szyjki macicy jest diagnostyczno-leczniczą metodą wycięcia stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Jednym z głównych zaleceń do wykonania tego zabiegu jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego pobranego z tarczy części pochwowej szyjki macicy. Podczas konizacji chirurgicznej (przeprowadzanej przy użyciu noża chirurgicznego, czyli tzw. zimnego noża) można pobrać fragmenty do badania histopatologicznego. To różni tę metodę od np. elekrokonizacji, podczas której tkanka ulega zmianie.

Podczas operacji wycina się stożek, którego wierzchołek znajduje się w kanale szyjki macicy, a podstawą jest fragment tarczy części pochwowej. Po usunięciu stożka lekarz przeprowadza łyżeczkowanie kanału szyjki macicy, a uzyskany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. Niekiedy rana szyjki macicy wymaga założenia szwów rozpuszczalnych. Po kilkugodzinnej obserwacji pacjentka może opuścić klinikę, a przez okres ok. miesiąca powinna unikać współżycia, stosowania tamponów i irygacji.

Pacjentki powinny pamiętać, by wcześniej wyleczyć ewentualny stan zapalny pochwy. Prócz tego kobiety miesiączkujące powinny ustalić termin zabiegu na pierwszą fazę cyklu.

Uznani specjaliści ginekologii i położnictwa

Konizacja szyjki macicy to zabieg wykonywany w wielu polskich placówkach. Jedną z nich jest Żagiel Med Szpital w Lublinie, gdzie operację przeprowadza dr n. med. Michał Bamberger, członek Światowego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej i Światowego Stowarzyszenia Uro-Ginekologicznego. To doświadczony lekarz, który wielokrotnie pogłębiał wiedzę za granicą – był konsultantem w Prywatnym Szpitalu Al Rashid w Kuwejcie i obejmował stanowisko ordynatora oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Górniczego w Zambii. Posiada dyplom ukończenia Uniwersytetu Auvergne w Clermont Ferrand we Francji, odbył też staż na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Texas w San Antonio. Od 2009 roku współpracuje z londyńską Hale Clinic. Drugim specjalistą Szpitala jest dr n. med. Tomasz Radomański, ginekolog-położnik. Przeszedł półroczne stypendium w Szpitalu Aker w Oslo w zakresie histeroskopii i laparoskopii. Od 1986 roku pracuje jako adiunkt w III Katedrze i Klinice Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prócz tego jest autorem i współautorem 55 artykułów naukowych.

Ogromnym doświadczeniem zawodowym może się poszczycić także kolejny specjalista ginekologii i położnictwa – dr n. med. Andrzej Barwijuk z warszawskiej kliniki Medifem. Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) i Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologii Laparoskopowej (FAAGL). W jego ośrodku konizacja nie jest zabiegiem przeprowadzanym w trybie ambulatoryjnym, a szpitalnym (w krótkim, dożylnym znieczuleniu ogólnym). Sama operacja trwa zaledwie 10 minut. Do zespołu medycznego kliniki należy również dr n. med. Marek Litmanowicz, współpracownik Naukowo-Badawczego Instytutu Immunopatologii w Moskwie.

Kliniki i gabinety oferujące zabieg konizacji szyjki macicy

W Szczecinie konizację szyjki macicy wykonuje m.in. dr n. med. Piotr Kolczewski, ginekolog-położnik z gabinetu EstheGyn. To lekarz, który może się poszczycić wieloletnim stażem zawodowym oraz otrzymaniem Nagrody Okręgowej Izby Lekarskiej za egzamin specjalizacyjny z ginekologii i położnictwa. Dr Kolczewski prowadzi w Szczecinie prywatną praktykę lekarską – Kolmed.

Z kolei w Lublińcu operacje tego typu przeprowadza lek. med. Marek Kowalik (Gabinet Ginekologii Estetycznej i Medycyny Estetycznej Marek Kowalik). Odwiedzającym jego gabinet pacjentkom oferuje także małoinwazyjne zabiegi z dziedziny ginekologii estetycznej oraz leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu przy użyciu lasera. Kobiety po wielokrotnych porodach mogą poddać się w jego gabinecie operacji plastyki tylnej krocza.

Na kompleksowe leczenie mogą również liczyć pacjentki warszawskiego Gabinetu Lekarskiego Ginekologia i Położnictwo, którym kieruje lek. med. Katarzyna Lewicka oraz lek. med. Maciej Lewandowski. To specjaliści położnictwa i ginekologii, a także lekarze posiadający certyfikaty European Federation for Colposcopy and Pathology of Lower Female Genital Tract. Oferują zabiegi konizacji zimnym nożem (chirurgicznie), wykonują też elektrokonizację, polegającą na wycięciu stożka przy pomocy trójkątnej elektrody. Jeśli zmiany chorobowe są bardzo zaawansowane, w sali operacyjnej prywatnej kliniki z certyfikatem ISO przeprowadzają amputację szyjki macicy lub zabieg usunięcia całej macicy.

Zabieg chirurgicznej konizacji szyjki macicy przeprowadza także Klinika Leczenia Niepłodności GENESIS w Bydgoszczy. Prócz wycinania stożka nożem chirurgicznym w ośrodku stosuje się elektrokonizację i kriokonizację.

Zabiegi w Polsce

Gabinet zabiegowy w KCM Clinic Gabinet zabiegowy w KCM Clinic

Chirurgiczna konizacja szyjki macicy to stosunkowo prosta i szybka procedura medyczna. Jej ceny są zróżnicowane w zależności od placówek i regionu, w którym się mieści. W klinice Medifem w Warszawie zabieg kosztuje 1,5 tys. złotych, natomiast w Szpitalu Gameta w Rzgowie i w Centrum Medycznym Vipmed w Krakowie cena operacji wynosi 1,3 tys. złotych. Można także znaleźć kliniki oferujące zabieg o wiele taniej – w ośrodku A-W-Med w Przeworsku chirurgiczna konizacja szyjki macicy kosztuje 800 złotych. Ceny zabiegów w Polsce są niższe niż za granicą, np. w USA pacjentka z ubezpieczeniem musi zapłacić ok. $800 dolarów (2 tys. zł), zaś bez ubezpieczenia nawet kilka-kilkanaście tys. dolarów. Różnica cenowa przyciąga do Polski także pacjentki z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii czy Niemiec. W Polsce za kwotę, którą musiałyby wydać u siebie, mogą poddać się operacji i spędzić urlop wypoczynkowy, zatem chętnie wybierają tę opcję.

Konizacja chirurgiczna szyjki macicy - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 2300 zł do 2700 zł
 • Kraków od 2000 zł do 3000 zł
 • Łódź od 1300 zł do 1500 zł
 • Gdańsk od 3700 zł
 • Wrocław od 3500 zł do 4500 zł
 • Lubin od 2100 zł
 • Katowice od 1250 zł
 • Bydgoszcz od 1300 zł
 • Poznań od 2000 zł
 • Zielona Góra od 2000 zł
 • Tomaszów Mazowiecki od 1500 zł
 • Lubliniec od 1800 zł
Konizacja chirurgiczna szyjki macicy cena »

Usługa konizacja chirurgiczna szyjki macicy jest najczęściej wykonywana przez ginekologa-położnika i ginekologa.