Korekcja odstających uszu

Odstające uszy to przyczyna problemów z samooceną i pewnością siebie. Pacjenci borykający się z tym defektem mogą poprawić komfort swojego życia dzięki operacji uszu. To szybki i małoinwazyjny zabieg, który daje świetne efekty i jest praktycznie bezbolesny. Oto lista 91 klinik w Polsce, w których można poddać się korekcie odstających uszu.

Wczytaj więcej wyników

Operacja odstających uszu - informacje

Gabinet zabiegowy w Gabinet Chirurgii Kosmetycznej Gabinet zabiegowy w Gabinet Chirurgii Kosmetycznej

Odstające uszy to problem, który potrafi spędzać sen z powiek przez długie lata. Jedynym skutecznym jego rozwiązaniem jest operacja plastyczna uszu. Jak wygląda jej przebieg i w jaki sposób należy przygotować się do zabiegu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z korektą uszu.

Odstające uszy

Choć problem ten z pozoru może wydawać się błahy, osoby, które mają odstające uszy dobrze wiedzą, że defekt ten potrafi odebrać pewność siebie, a nawet zniechęcić do utrzymywania relacji towarzyskich z innymi ludźmi. Problemy psychologiczne związane z odstającymi uszami zaczynają się już w dzieciństwie, gdy rówieśnicy potrafią naśmiewać się z odbiegającego od normy wyglądu dziecka i wytykać go palcami. Kłopoty niestety nie kończą siFnaę wraz z wiekiem - gdy nastolatek wchodzi w okres buntu, a jego hormony buzują, potrafią wręcz przybrać na sile. W momencie, w którym młoda osoba zaczyna coraz bardziej przejmować się swoim wyglądem, odstające uszy często bywają źródłem frustracji, a nastolatki na wszelkie sposoby starają się je zakrywać. Czasowym rozwiązaniem mogą być specjalne plastry, jednak na dłuższą metę nie jest to idealne wyjście z sytuacji, ponieważ nie likwiduje kłopotu na stałe. Jeśli więc odstające uszy są problemem nie do zaakceptowania, warto zdecydować się operację zwaną otoplastyką.

Jak wygląda operacja odstających uszu?

Operacja plastyczna uszu, zwana także korektą uszu oraz otoplastyką, to stosunkowo prosta i małoinwazyjna procedura, która zwykle jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym (u dzieci poniżej 10. roku życia stosuje się znieczulenie ogólne) i trwa od 30 do maksymalnie 90 minut. Kluczowym elementem jest tutaj małżowina uszna, a dokładnie jej tylna część, która zostaje poddana precyzyjnym, eliptycznym nacięciom. Dzięki temu, że są one prowadzone na tylnej powierzchni małżowiny, blizny pozabiegowe są praktycznie niewidoczne. Kolejny etap zabiegu to odpreparowanie naciętej skóry, dzięki czemu możliwe jest odkrycie chrząstki małżowiny. Następnie zostaje ona poddana modelowaniu - jest wyginana lub nacinana. W jej kształtowaniu pomaga także owinięcie głowy pacjenta bandażem elastycznym już po zakończeniu zabiegu.

Plastyka odstających uszu - przygotowanie do zabiegu

Tak jak każdy planowany wcześniej zabieg chirurgiczny, tak również operacja plastyczna uszu musi być poprzedzona konsultacją lekarską. W trakcie wizyty wstępnej zostaną omówione oczekiwania pacjenta oraz realna możliwość osiągnięcia zamierzonego celu. Chirurg opowie także o okresie pooperacyjnym oraz rekonwalescencji, co jest szczególnie ważne u najmłodszych pacjentów, których należy przygotować psychicznie do zabiegu i jego następstw. Po ustaleniu terminu operacji lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań, wśród których znajdują się m.in.:

 • badanie ogólne moczu
 • grupa krwi
 • OB
 • morfologia
 • kreatynina
 • glukoza
 • elektrolity
 • wskaźniki krzepnięcia krwi

Konieczne jest także posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Na kilka dni przed operacją odstających uszu należy odstawić ewentualnie przyjmowanie leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Pacjenci, którzy palą papierosy, powinni powstrzymać się od tego na co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Także tuż po zabiegu nie należy sięgać po papierosy, ponieważ mogą one przedłużyć proces gojenia się rany.

Korekta uszu - przeciwwskazania

Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z występowaniem pewnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Do tych najbardziej powszechnych należą: ciąża, okres karmienia piersią oraz menstruacja. Dodatkowo, w przypadku korekcji odstających uszu, pojawiają się takie przeciwwskazania, jak:

 • choroby nowotworowe
 • niektóre schorzenia autoimmunologiczne
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • niektóre choroby skórne
 • epilepsja
 • infekcje bakteryjne i wirusowe
 • trwająca lub niedawno zakończona antybiotykoterapia
 • stosowanie elektronicznych lub metalowych implantów słuchowych

Korekta uszu - zalecenia po zabiegu

Sama operacja plastyczna uszu jest bezbolesna, jednak przez pierwsze 2-3 dni po jej wykonaniu pacjenci mogą narzekać na ból, pieczenie czy uczucie “ciągnięcia” w okolicy ranek. Nieprzyjemne dolegliwości można łatwo uśmierzyć poprzez zażycie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. W razie potrzeby lekarz może przepisać także silniejsze leki. Dorośli mogą wrócić do domu jeszcze w dniu zabiegu, dzieci zwykle są hospitalizowane przez jeden dzień, ze względu na konieczność zastosowania u nich znieczulenia ogólnego. Opatrunek jest zdejmowany po upływie 10 dni. Wtedy też zdejmuje się szwy, jeżeli chirurg założył te nierozpuszczalne.

Przez pierwszy tydzień po korekcie uszu pacjent musi nosić elastyczną opaskę, którą zdejmuje jedynie do mycia głowy (nie zaleca się jednak moczenia rany przynajmniej przez pierwsze kilka dni po operacji). Przez kolejne 3 tygodnie powinien zakładać ją przynajmniej do snu. Przez dwa miesiące po zabiegu zabronione jest uprawianie sportów kontaktowych oraz wystawianie operowanych miejsc na działanie promieni słonecznych. W tym czasie nie należy także korzystać z sauny ani solarium.

Mimo iż otoplastyka wiąże się z krótko trwającym bólem pooperacyjnym, a samemu faktowi nadchodzącego zabiegu chirurgicznego może towarzyszyć strach, jest to jedyny sposób, który pomaga na zawsze rozprawić się z problemem odstających uszu, a co za tym idzie także z kompleksami, z którymi wiele osób boryka się przez całe życie.

Korekta odstających uszu - gdzie na zabieg?

Gabinet zabiegowy w Prestige Clinic Gabinet zabiegowy w Prestige Clinic

Choć operacja uszu nie jest trudnym zabiegiem, wprawiony chirurg poprowadzi cięcia tak, że blizny nie będą w ogóle widoczne, a efekt będzie maksymalnie zadowalający. Operacje plastyczne jak żadne inne wpływają na wygląd i pewność siebie pacjentów, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego, doświadczonego specjalisty.

W grupie godnych polecenia lekarzy znajduje się m.in. lek. Wiesława Ratajczak. Swoich pacjentów przyjmuje ona w poznańskiej klinice MedKorekta Chirurgia Plastyczna i Estetyczna. Specjalistka ta jest członkiem prestiżowych towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (ESPRAS).

Pacjenci z województwa śląskiego powinni wybrać się do w Kliniki Chirurgii Mazan, gdzie przyjmuje m.in. lek. med. Zbigniew Mazan - światowej klasy specjalista w zakresie chirurgii plastycznej i bariatrii. To wybitny fachowiec, który jest także Wiceprzewodniczącym Sekcji Chirurgii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz The Europeas Society of Plastic, Recontsructive and Aesthetic Surgery. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Osoby z okolic Wrocławia mogą skierować swoje kroki do Centrum Medycznego Bieniek. Korektę uszu, jak również inne operacje plastyczne przeprowadza tu dr hab. n. med. Andrzej Bieniek. Specjalista ten najnowszą wiedzę zdobywał podczas pobytów stażowych w wielu liczących się zagranicznych ośrodkach chirurgii plastycznej i dermatologicznej, m.in. w Hamburgu, we Frankfurcie, Paryżu, Stuttgarcie, Trieście, Kolonii, Dreźnie, Monachium.

Pacjenci zamieszkujący województwo podlaskie powinni zainteresować się ofertą placówki Humana Medica Omeda, gdzie operacje plastyczne uszu przeprowadza dr n. med. Dorota Żukowska. Z kolei w położonym w świętokrzyskiem Centrum Medycznym Suliga korektę odstających uszu wykonuje lek. Ryszard Suliga. 

W województwie lubuskim w Gabinecie Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Robert Jamont korekcję odstających uszu wykonuje lek. Robert Jamont. To członek licznych prestiżowych polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (IPRAS), Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń oraz Europejskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń.

Z kolei w warszawskiej placówce Klinika Medyczna Wilmed korektę uszu wykonuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Szychta. Specjalista nie tylko przeprowadza korekcję odstających uszu, ale zmniejsza też małżowiny uszne.

Korekcja odstających uszu - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 2 900 zł do 7 450 zł
 • Kraków od 3 000 zł do 5 500 zł
 • Wrocław od 2 500 zł do 8 000 zł
 • Łódź od 2 200 zł do 4 000 zł
 • Poznań od 3 000 zł do 5 000 zł
 • Katowice od 2 091 zł do 5 000 zł
 • Częstochowa od 2 000 zł do 3 500 zł
 • Gdańsk od 2 600 zł do 6 825 zł
 • Szczecin od 4 000 zł do 5 000 zł
 • Białystok od 2 500 zł do 4 920 zł
 • Tychy od 4 000 zł do 4 500 zł
 • Gdynia od 1 900 zł do 3 500 zł
Korekcja odstających uszu cena »

Usługa korekcja odstających uszu jest najczęściej wykonywana przez chirurga ogólnego, lekarza medycyny estetycznej, chirurga plastycznego i laryngologa.