Laserowa korekcja wzroku LASIK

Laserowa korekcja wzroku metodą LASIK to metoda szybka, bezbolesna i bezpieczna. Co więcej, pozwala na odzyskanie ostrości widzenia i powrót do zwykłego trybu życia nawet następnego dnia po zabiegu. Oto lista 13 klinik z całej Polski, które posiadają ten zabieg w swojej ofercie.

Laserowa korekcja wzroku LASIK - informacje

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm to najczęściej spotykane tzw. refrakcyjne wady wzroku związane z nieprawidłowym kształtem rogówki oka. Najpopularniejszym obecnie sposobem ich leczenia jest laserowa korekta rogówki, przywracająca jej pożądany kształt. Zabieg może być przeprowadzony różnymi technikami, a jedną z nich jest metoda LASIK. Wyjaśniamy, na czym dokładnie ona polega.

Sala operacyjna w Swissmed Centrum Zdrowia S.A. Sala operacyjna w Swissmed Centrum Zdrowia S.A.

Jak powstają wady wzroku?

Refrakcyjne wady wzroku to szerokie określenie dolegliwości związanych z nieprawidłowym załamywaniem się promieni światła wpadającego do oka i tym samym jego załamywaniem się przed lub za siatkówką, zamiast na niej – jak w zdrowym oku. Efektem tego są problemy z wyraźnym widzeniem z bliska lub daleka, zamazany obraz lub podwójne widzenie. Najprostszym sposobem neutralizacji skutków refrakcyjnych wad wzroku jest zastosowanie odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych, umożliwiających prawidłowe zogniskowanie światła na siatkówce i przywracających ostrość widzenia.

Do najpowszechniej spotykanych refrakcyjnych wad wzroku zalicza się:

  • Krótkowzroczność (myopia) - jedna z najczęściej spotykanych wad refrakcji. Gałka oczna jest zbyt długa lub moc układu optycznego oka jest zbyt duża, powodując skupianie promieni świetlnych przed siatkówką.
  • Dalekowzroczność (hyperopia) - druga obok krótkowzroczności z najczęściej występujących wad refrakcji. Spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną lub zbyt mała mocą układu optycznego oka - promienie świetlne skupiają się za siatkówką.
  • Astygmatyzm (niezborność) - wada najczęściej spowodowana niesferycznym kształtem centralnego obszaru rogówki, przez co dla różnych południków gałki ocznej skupienie promieni świetlnych następuje w różnej odległości od siatkówki. Często występuje z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.
  • Prezbiopia (starczowzroczność) - występuje zwykle u osób po 40 roku życia i wiąże się z twardnieniem i utratą elastyczności soczewki w gałce ocznej a tym samym ze spadkiem amplitudy akomodacji. Przedmioty położone blisko są postrzegane jako nieostre, stopniowo oddala się tzw. punkt bliży wzrokowej, co skutkuje coraz to dalszym odsuwaniem od oczu czytanego tekstu.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Pacjentom, którzy nie chcą nosić okularów lub soczewek, nowoczesna chirurgia okulistyczna oferuje zabiegi przywracające właściwy kształt rogówki za pomocą lasera excimerowego. Procedury tego typu dostępne są w Polsce od ponad 10 lat i cechują się wysokim bezpieczeństwem oraz efektywnością w leczeniu krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu.

Istotą laserowej korekty wad wzroku jest wykorzystanie fotoablacji, czyli precyzyjnego usuwania kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona i wymodelowaniu jej tak, aby wpadające promienie światła skupiały się dokładnie na siatkówce, zapewniając ostry i wyraźny obraz. Operująca wiązka światła laserowego dobierana jest indywidualnie dla każdego oka po dokładnym badaniu.

Operacja laserowa oczu metodą LASIK

LASIK jest aktualnie najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą laserowej korekty krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Za jej wynalazcę uważa się kolumbijskiego okulistę dr Jose Barraquero, który w latach 50. XX wieku skonstruował urządzenie zwane mikrokeratomem, używane w celu wycięcia wąskich płatków w rogówce i zmiany jej kształtu. Udoskonalana i rozwijana przez innych lekarzy technika zyskała popularność w latach 90. wraz z rozwojem technologii laserowych, dzięki swojej precyzji i minimalnemu ryzyku powikłań.

Dla kogo metoda LASIK?

Metodę LASIK poleca się szczególnie do korekcji średniej i wysokiej krótkowzroczności do -13 dioptrii, niezborności krótkowzrocznej do -6 dioptrii oraz nadwzroczności do +6 dioptrii. W zabiegu LASIK istotne znaczenie ma grubość rogówki – w przypadku cienkiej rogówki skuteczność zabiegu może być ograniczona z powodu małej możliwości odpowiedniego modelowania jej zrębu i ryzyka zbytniego jej osłabienia. Zabiegi wykonuje się u pacjentów w wieku od 18 (najlepiej jednak po ukończeniu 20. roku życia) do 55 lat, posiadających ustabilizowaną wadę refrakcji. 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabiegu nie wykonuje się przy współistniejących chorobach oczu takich jak:

  • stany zapalne
  • jaskra
  • zaćma
  • odwarstwienie siatkówki
  • zespół suchego
  • astygmatyzm nieregularny

Ostrożnie kwalifikuje się pacjentów obciążonych chorobami autoimmunologicznymi i ogólnoustrojowymi takimi jak cukrzyca oraz zaburzenia gojenia i skłonność do tworzenia bliznowców. Korekcji nie przeprowadza się po wcześniejszych zabiegach operacyjnych na oku, gdyż zmieniają one warunki anatomiczne. Zabieg powinny odłożyć w czasie również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Osobom uprawiającym boks lub różne sztuki walki poleca się inne rodzaje zabiegów korekcji refrakcji, gdyż podczas urazu może dojść do przesunięcia odcinanego podczas korekcji płatka rogówki.

Badania kwalifikujące do operacji

Przed zabiegiem wykonuje się dokładne badanie oczu obejmujące zarówno anatomię gałki ocznej, jak i wielkość wady wzroku. Na kilka dni przed badaniem i zabiegiem pacjent powinien zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych, bo mogą one mieć wpływ na kształt rogówki. Podczas badania kwalifikacyjnego wykonuje się dokładną mapę oka włącznie z pachymetrią (pomiar grubości rogówki). Dodatkowo przeprowadza się USG gałek ocznych, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka i test Schirmera (pomiar ilości wydzielanych łez).

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku techniką LASIK?

Trwający kilkanaście minut zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a jego pierwszym etapem jest mechaniczne wytworzenie za pomocą mikrokeratomu powierzchniowego płatka rogówki grubości ok. 0,12 mm. W drugim etapie głowica lasera dokonuje właściwej korekty wzroku, czyli odpowiedniego wymodelowania rogówki, zależnie od operowanej wady. Sama praca lasera trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Po zabiegu odchylony płatek przywracany jest do swojego pierwotnego położenia, a na oko zakłada się opatrunek.

Zalecenia pozabiegowe

LASIK to procedura, która pozwala na bardzo szybki powrót do codziennych czynności i jest obciążona stosunkowo niewielkimi dolegliwościami bólowymi.

Bezpośrednio po zabiegu widzenie jest lekko upośledzone, ale stabilizuje się ono w ciągu kilkunastu godzin. Ograniczenia po zabiegu dotyczą uprawiania sportu, ciężkiej pracy fizycznej, korzystania z basenów, sauny i solarium. W okresie rekonwalescencji trwającym do 3 miesięcy mogą występować przejściowe kłopoty z ostrością wzroku. W dniu przeprowadzonego zabiegu nie wolno prowadzić samochodu, a w pierwszych kilku dniach należy ograniczyć pracę przy komputerze.

Do tygodnia po zabiegu może pojawić się dyskomfort w postaci wrażliwości na światło, łzawienia lub swędzenia oczu a także uczucie ciała obcego w operowanym oku. Zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, a w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych zażycie tabletki przeciwbólowej.

Możliwe powikłania

Sala operacyjna w Swissmed Centrum Zdrowia S.A. Sala operacyjna w Swissmed Centrum Zdrowia S.A.

Korekcje wad refrakcji LASIK są bezpieczne, a powikłania zdarzają się rzadziej niż w 1% zabiegów. Do najgroźniejszych może dojść w przypadku nieprawidłowego odcięcia płatka rogówki, a u osób noszących szkła kontaktowe cięcie mikrokeratomem dość często prowadzi do krwawień z naczyń wrastających w rogówkę. Ponadto, aby cięcie było wykonane precyzyjnie, ciśnienie śródgałkowe musi zostać podniesione do 65 mmHg, co stwarza ryzyko odklejenia się siatkówki, krwotoku do plamki lub obrzęku plamki. U pacjentów może też dojść do pozabiegowego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Objawy takie jak efekt halo, aureole wokół punktów świetlnych, duże nasilenie bólu pooperacyjnego występują częściej u osób z większą wadą, co tłumaczone jest głębszą penetracją lasera w tkankę rogówki. Częściej po metodzie LASIK niż po innych zabiegach dochodzi do rozwoju astygmatyzmu nieregularnego, który może pojawić się w wyniku zaburzeń płatkowych, nierównomiernej pracy lasera lub nieregularnego zrostu rogówki. Pacjent widzi wtedy nieregularny obrys liter i przedmiotów, choć nadal widzi i czyta bez okularów. Wady tej nie można skorygować.

Więcej na temat laserowa korekcja wzroku LASIK

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…