Leczenie halitozy - informacje

Halitoza (łac. fetor ex ore) to inaczej nieświeży oddech – przypadłość, której źródłem w zdecydowanej większości przypadków jest jama ustna, w tym przede wszystkim język (60−80%) i zlokalizowane na nim bakterie nalotu. Dalsze części przewodu pokarmowego bardzo rzadko stają się przyczyną halitozy, podobnie jak choroby uszu, nosa i gardła – w tym ostatnim przypadku spowodowane zwykle zalegającym krypty migdałkowe defrytem wskutek przerostu migdałków.

Problem nieświeżego oddechu

Jak podają specjaliści NZOZ Medicus w Gdańsku, 85-90% przyczyn brzydkiego zapachu  umiejscowiona jest w jamie ustnej, a jej leczenie zależy od diagnozy. Stwierdzenie halitozy następuje po badaniu organoleptycznym oraz wg podziału terapii, która wyróżnia 5 rodzajów TN (treatment needs), co wiąże się z profilaktyką i higienizacją jamy ustnej oraz uświadomieniem pacjenta, co do dalszego postępowania. Usługi w tym zakresie świadczone są w ramach gabinetów stomatologicznych należących do wielospecjalistycznej oferty placówki.  

Zapach z ust może może być oznaką poważnych schorzeń, a także wynikać z prozaicznych powodów i zniknąć w ciągu kilku godzin. Jeśli jednak halitoza utrzymuje się przez dłuższy czas, należy poszukać jej przyczyn u stomatologa i leczyć je wg wskazań lekarza, czasem także pozastomatologicznie, wyjaśnia lek. stom. Krzysztof Schönhofer, który w zakresie Indywidualnej Praktyki Stomatologicznej w Tczewie świadczy leczenie problemu z zapachem z ust w zakresie profilaktyki i higienizacji wraz z nauką prawidłowej higieny jamy ustnej.

Prace badawcze dotyczące halitozy, prowadzi w ramach działalności dydaktycznej lek. dent. Anna Lehmann–Kalata należąca również do zespołu Gabinetu Stomatologicznego Askodent w Poznaniu, gdzie realizuje także praktykę kliniczną. W ramach Gabinetu higieny, placówka zapewnia profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, wraz z doborem odpowiednich środków higieny oraz profesjonalne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia z zabezpieczeniem fluorem. Jak podkreślają specjaliści, właściwa higiena jamy ustnej pozwala na uniknięcie stanów zapalnych dziąseł, paradontozy oraz nadwrażliwości szyjek zębowych.

Paradontoza, zapalenie dziąseł, zmniejszony przepływ śliny oraz nieleczona próchnica to podstawowe czynniki, jakie wymienia lek. dent. Piotr Wujec, a jakie biorą udział w rozwoju halitozy. Również pewne nawyki tj. palenie tytoniu, stres czy alkohol generują nieświeży oddech w efekcie działania lotnych związków siarki oraz komórek bakteryjnych znajdujących się na języku. Zdaniem specjalisty, oprócz właściwej higieny, warunkiem pozbycia się krepującej dolegliwości jest także wyleczenie ewentualnych chorób przyzębia i wymiana starych wypełnień. Lek. dent. Wujec swoje usługi świadczy w ramach Gabinet Stomatologicznego Endodental w Łodzi.

Jeżeli higiena nie stanowi bezpośredniego powodu halitozy i leczenie gabinetowe nie przyniosło rezultatu, następne kroki należy skierować do lekarza laryngologa, który oceni stan migdałków, gardła, nosa i zatok obocznych, albowiem często są one źródłem powyższych objawów, wyjaśniają sepcjaliści Kliniki Dentystycznej Nova Estetica w Warszawie. W sytuacji natomiast, gdy ani poprawa higieny zębów oraz ich wyleczenie i wykluczenie chorób otolaryngologicznych nie eliminuje uporczywego zapachu, dalszą terapię powinien przejąć lekarz internista.

Ponieważ bakterie odgrywają największą rolę w tworzeniu lotnych związków siarki, które są głównym sprawcą nieświeżego oddechu, zdrowe przyzębie wbrew dotychczasowym przekonaniom, nie wyklucza halitozy. Jest ich najwięcej na grzbietowej stronie języka skąd dostają się do śliny. Zdaniem lekarzy Kliniki Stomatologicznej Artodonto, żołądek rzadko kiedy ma związek z halitozą, z wyjątkiem obecności w nim bakterii beztlenowych Helicobacter pylori. To kolejna placówka w Warszawie, gdzie problem ten możemy skonsultować z dentystą i dokonać pomiaru siarczków w wydychanym powietrzu halimetrem.

Więcej na temat leczenie halitozy

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…