Leczenie hemoroidów laserem

usuwanie hemoroidów laserem, fotokoagulacja, leczenie żylaków odbytu laserem, laserowe usuwanie żylaków odbytu więcej »

Leczenie hemoroidów laserem - informacje

Gabinet zabiegowy w Intima Clinic Gabinet zabiegowy w Intima Clinic

Lasery w terapii leczenia hemoroidów pojawiły się w 1989 roku – wtedy miała miejsca pierwsza operacja wycięcia żylaków odbytu laserem CO2. Obecnie w leczeniu choroby hemoroidalnej wykorzystywane są dwa rodzaje urządzeń:  laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG) i laser CO2. Wykorzystując laser Nd:YAG, określany także laserem naczyniowym, chirurg przeprowadza fotokoagulację u podstawy hemoroidu, wywołując w efekcie jego martwicę. Natomiast działanie lasera CO2 polega na odparowaniu zewnętrznych części hemoroidów (poza odbytem). Zabiegi przy pomocy laserów są najnowocześniejszą metodą leczenia hemoroidów. Stanowią alternatywę dla operacji chirurgicznej, stosowaną coraz częściej. Wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym – pacjent opuszcza klinikę w tym samym dniu.

Laserowe zabiegi usuwania hemoroidów (Laser hemorrhoidoplasty, LHP®) stosowane są przy usuwaniu żylaków odbytu III i IV stopnia. Energia lasera obliteruje (zamyka) guzki od środka, nie uszkadzając przy tym zwieracza ani śluzówki. Podczas zabiegu nie stosuje się cięć, więc nie ma potrzeby zszywania ran. W przypadku konieczności redukcji poduszek hemoroidalnych laser jest skuteczniejszym rozwiązaniem niż klasyczna operacja – ból po zabiegu jest dużo mniejszy, a czas powrotu do aktywności krótszy.

Laserowe leczenie żylaków odbytu w polskich klinikach

Pacjenci cierpiący na chorobę hemoroidalną chcą jak najszybciej pozbyć się dręczącej ich dolegliwości. Mając do wyboru kilka metod leczenia, zdecydują się na tę, która zagwarantuje im szybki zabieg przy jednoczesnym krótszym czasie rekonwalescencji. Ich wybór coraz częściej pada na zabieg z użyciem lasera, więc, po podjęciu decyzji, przyjeżdżają do kliniki, która może im go oferować. Jedną z takich placówek jest Kriocentrum, klinika w Otwocku. Laserowym leczeniem żylaków odbytu zajmuje się dr Marek Batijewski, który wykonuje tzw. HemoLT. W czasie zabiegu naświetla guzek hemoroidalny w miejscu, w którym dochodzą do niego naczynia krwionośne. Działa na nie laserem Nd:Yag, co w efekcie wywołuje koagulację naczyń i zwłóknienie tkanki hemoroidów. Drugim chirurgiem ośrodka, który również przeprowadza laserowe zabiegi, jest dr Tomasz Kłos.

We wrocławskiej klinice Ars Estetica hemoroidy leczy się metodą Barrona (polegająca na zakładaniu gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego), którą wspomaga się laserową obliteracją. Zabiegi wykonuje dr Jerzy Pawełczyk, lekarz z 25-letnim doświadczeniem z zakresu chirurgii ogólnej, a także członek European Association for Endoscopic Surgery i Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Ukończył szkolenie z zastosowania laserów Nd:YAG we flebologii, przeszedł również szereg kursów w zakresie chirurgii naczyniowej w Avelana Vein Center (Słowenia).

Kolejny specjalista, lek. med. Marek Chlamtacz, to urolog i chirurg z Centrum Urologii Laserowej Uro-Medic w Zielonej Górze. Doskonalił się, między innymi, w Klinice Urologii Akademickiego Szpitala Charite w Berlinie we Frankfurcie nad Odrą. Umiejętności zdobywał także w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze oraz w 105 Szpitalu Wojskowym w Żarach. U pacjentów z hemoroidami I i II stopnia stosuje zabieg HeLP®, polegający nie na usunięciu tkanki, a na zamknięciu tętnic (bez konieczności stosowania nici lub klipsów). Natomiast hemoroidy III i IV stopnia usuwa techniką LHP®, dokonując przy pomocy lasera napromieniowania guzków krwawniczych. W efekcie zabiegu hemoroid zmniejsza się i zamyka. Tego typu operacje wykonują także specjaliści Centrum Laseroterapii Elite w Warszawie.

Nieinwazyjne zabiegi w leczeniu choroby hemoroidalnej

Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków Venavita w Poznaniu oferuje pacjentom pakiet małoinwazyjnych zabiegów, do których zalicza się skleroterapia, metoda Barrona oraz leczenie laserowe hemoroidów. Ośrodkiem kieruje dr Krzysztof Błachowiak, chirurg i flebolog mający kilkunastoletnie doświadczenie w leczeniu chorób żył. Drugą poznańską placówką, w której pacjenci mogą wyleczyć się z hemoroidów, jest Gabinet Chirurgiczny Medic Laserplus. W ofercie ośrodka znajduje się pełen wachlarz zabiegów z zakresu proktologii i chirurgii ogólnej, a lekarze wykonują zabiegi chirurgiczne laserem oraz w sposób tradycyjny.

Kolejnym godnym polecenia lekarzem jest dr n. med. Stanisław Płonka, specjalista chirurg z Lecznicy Imienia Świętego Łazarza w Raciborzu. Wykonuje dwa rodzaje zabiegów z zastosowaniem laserów: w przypadku mało zaawansowanych żylaków stosuje nieinwazyjne laserowe zamykanie tętnic odbytniczych (HeLP®), natomiast przy III i IV stopniu przeprowadza podśluzówkową laseroterapię. Zabieg wykonuje w krótkim znieczuleniu dożylnym (sedacji) i miejscowym.

Równie nowoczesne techniki leczenia znajdziemy w klinice Mekmed w Katowicach. Dr n. med. Henryk Mekle stosuje zarówno laser naczyniowy, jak i laser CO2. W przypadku odparowania zewnętrznych żylaków odbytu pacjent otrzymuje zalecenie częstego podmywania z użyciem środków antyseptycznych i szarego mydła. Laserowym leczeniem choroby hemoroidalnej zajmuje się także dr n. med. Dariusz Duda, pracujący w katowickim Centrum Estetyki Ciała – ośrodku kierowanym przez dr Mekle.

Lasery i turystyka medyczna

Kadra w MediSpace – Przychodnia Lekarska Kadra w MediSpace – Przychodnia Lekarska

Leczenie hemoroidów laserem w polskich klinikach jest dużo tańsze niż za granicą, przykładowo, w USA bądź Wielkiej Brytanii. W klinice Kriocentrum jeden zabieg kosztuje 400 złotych, natomiast połączenie laserowej operacji z diatermią radiową (przy asyście anestezjologa) wiąże się z opłatą w wysokości 1,7 tys. złotych. W porównaniu z kosztami operacji w USA, wahającymi się w granicach 1290$ (ok. 4088 zł.) to i tak niezbyt wygórowana cena. Na Wyspach Brytyjskich jest równie drogo, co jest przyczyną migracji turystów medycznych do tańszych krajów, w tym do Polski. Za cenę zabiegu w swoim kraju mogą nie tylko wyleczyć się z dolegliwości, ale i spędzić udany urlop w jednym z pięknych polskich miast.

Leczenie hemoroidów laserem - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 1 100 zł do 5 200 zł
 • Wrocław od 800 zł do 4 900 zł
 • Łódź od 800 zł do 5 000 zł
 • Kraków od 1 000 zł do 2 500 zł
 • Lublin od 2 000 zł
 • Poznań od 600 zł do 2 000 zł
 • Radom od 2 000 zł
 • Zielona Góra od 3 500 zł
 • Bydgoszcz od 2 950 zł
 • Częstochowa od 1 200 zł
 • Toruń od 4 000 zł
 • Bielsko-Biała od 1 200 zł do 2 500 zł
Leczenie hemoroidów laserem cena »

Usługa leczenie hemoroidów laserem jest najczęściej wykonywana przez proktologa.

Autor: