Jak wygląda chirurgiczne usuwanie żylaków?

Operacyjne leczenie żylaków

Po przyjęciu na oddział i ewentualnym powtórzeniu bądź uzupełnieniu badań laboratoryjnych, anestezjolog przeprowadza z pacjentem rozmowę w celu wyboru najlepszej metody znieczulenia do zabiegu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że operacja na żylaki może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, w ramach którego zostaje zniesione nie tylko czucie bólu, ale również świadomość lub (częściej) w znieczuleniu przewodowym (dolędźwiowym), podczas którego osoba operowana nie odczuwa bólu, natomiast jej świadomość zostaje zachowana.

Przed przystąpieniem do operacyjnego leczenia żylaków, pacjent przyjmuje pozycję stojącą. Dzięki temu noga wypełnia się krwią, uwidaczniając żylaki. Lekarz oznacza wówczas wskazane miejsca markerem. Po wstępnym przygotowaniu pacjenta przez personel pielęgniarski (m. in. założeniu wkłuć do żył obwodowych, ewentualnie cewnika do dróg moczowych) i wykonaniu znieczulenia przez anestezjologa, chirurg naczyniowy wykonuje zasadniczą część procedury.

Najpopularniejsze techniki chirurgicznego leczenia żylaków nóg to:

  • Stripping metodą Babcocka, który polega na odsłonięciu końców żyły odpiszczelowej w pachwinie oraz w okolicy kostki przyśrodkowej, a następnie podwiązaniu jej końca w pachwinie, w miejscu, gdzie uchodzi do żyły udowej. Przez koniec znajdujący się w okolicy kostki wprowadza się sondę w postaci drutu zakończonego haczykiem, przeciąga go przez całą długość żyły, odcina jej podwiązane końce, przywiązuje je do sondy, a następnie wyciąga.
  • Stripping metodą la Piverte'a, w którym zamiast klasycznej sondy stosowana jest sonda schłodzona do temperatury -80 stopni Celsjusza. Końce żyły odpiszczelowej nie są w tej metodzie przywiązywane, lecz przymarzają do sondy. Zaletą tej procedury jest krótszy czas trwania operacji, mniejsze nacięcia skóry i niższe ryzyko powstawania krwiaków w porównaniu z metodą Babcocka.
  • Stripping żyły odstrzałkowej - procedura analogiczna do powyższych metod, dotycząca żyły odstrzałkowej, ale rzadziej wykonywana ze względu na dużą ilość wariantów anatomicznych przebiegu tego naczynia, trudności w lokalizacji jego końców oraz konieczność leżenia na brzuchu w czasie zabiegu.

Po usunięciu chorobowo zmienionych żył lekarz zaszywa skórę i tkankę podskórną (najczęściej za pomocą szwów wchłanialnych, nie wymagających późniejszego zdejmowania) i zakłada specjalny elastyczny opatrunek uciskowy. Następnie zespół operacyjny przenosi pacjenta ze stołu operacyjnego na łóżko i przewozi na salę pooperacyjną, a gdy ten wybudzi się zupełnie, jest przenoszony na salę ogólną.

Kto przeprowadza operację żylaków?

Operację żylaków nóg przeprowadza chirurg naczyniowy, posiadający doświadczenie w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Znieczulenie oraz monitorowanie podstawowych parametrów życiowych pacjenta to z kolei zadanie dla anestezjologa. Operacja wymaga również asysty zespołu pielęgniarskiego.

Wady i zalety operacji na żylaki

Leczenie operacyjne jest najstarszą, a zarazem najlepiej przebadaną pod kątem skuteczności metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że operacja żylaków jest wysoce efektywna, co więcej, od kilkudziesięciu lat ewoluuje w kierunku coraz mniej inwazyjnych, bezpieczniejszych i przynoszących jeszcze lepsze efekty technik chirurgicznych.

Pamiętaj: Największe zalety operacji żylaków to trwały i natychmiastowy efekt leczenia oraz możliwość leczenia zmian żylnych w wysokim stadium zaawansowania, w tym położonych głęboko pod skórą, gdzie mniej inwazyjne metody leczenia okazują się nieskuteczne.

Wady zabiegu chirurgicznego to z kolei konieczność pobytu w szpitalu i dłuższy okres rekonwalescencji. Pacjenci zwykle potrzebują kilku tygodni by wrócić do pełni sił, tymczasem w przypadku mniej inwazyjnych procedur jest to zaledwie parę dni.

Wskazania do operacji na żylaki

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia klasycznej operacji żylaków kończyn dolnych jest wywoływanie przez nie charakterystycznych objawów, takich jak ból nóg oraz uczucie ich ciężkości, pieczenie i swędzenie skóry czy obrzęki kończyn dolnych. Zabieg chirurgiczny jest szczególnie zalecany w sytuacji gdy inne sposoby leczenia żylaków zawodzą, lub gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że wywołuje powikłania takie jak owrzodzenia podudzi, martwica skóry czy zakażenia. Zmiany o mniejszym stopniu nasilenia mogą być leczone ambulatoryjnie, w trybie jednego dnia.

Jakie badania trzeba przejść przed operacją żylaków?

Badania przed operacją żylaków

Przed operacją żylaków przede wszystkim należy skonsultować się z tak zwanym “lekarzem od żylaków”, czyli chirurgiem naczyniowym. Podczas wizyty przeprowadzi on niezbędne badania i ewentualnie zleci wykonanie dodatkowych. Badaniem, które należy zawsze wykonać jest USG Doppler. Pacjenci mający przed sobą zabieg z pewnością zastanawiają się, jak przygotować się do operacji żylaków nóg. Oprócz wykonania badań ważne jest, by w dniu operacji ogolić nogę i okolicę pachwiny po stronie operowanej (w czasie pojedynczego zabiegu może być operowana wyłącznie jedna kończyna). Zalecane jest również wzięcie prysznica.

Jakie są przeciwwskazania do operacyjnego leczenia żylaków?

W trakcie kwalifikacji pacjenta do chirurgicznego leczenia żylaków nóg niezwykle istotne jest wykluczenie obecności przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu lub zwiększają w nieakceptowalny sposób jego ryzyko.

Należą do nich:

  • ciężka, niewyrównana choroba układu krążenia lub układu oddechowego
  • zwężenie drogi odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych
  • ograniczenie możliwości motorycznych pacjenta, uniemożliwiające rehabilitację pozabiegową
  • ciąża
  • uczulenie na stosowane podczas zabiegu środki znieczulające

Chirurgiczne leczenie żylaków a rekonwalescencja

Rekonwalescencja po operacji na żylaki

W bezpośrednim okresie pooperacyjnym pacjenci zgłaszają najczęściej uczucie pieczenia lub kłucia, rzadziej bólu operowanej kończyny. Nacięcia skórne mogą być przyczyną niewielkiego podkrwawiania, które utrzymuje się zazwyczaj do 48 godzin po operacji - tyle wynosi również czas utrzymywania opatrunku uciskowego na nodze oraz pobyt w szpitalu. W niektórych przypadkach wskazane jest noszenie specjalnych rajstop lub ponownego zabandażowania nogi opatrunkiem uciskowym w celu poprawy krążenia w kończynie dolnej - usprawnia to proces rekonwalescencji. Wyroby uciskowe z reguły są noszone do 14 dni. W celu uśmierzenia ewentualnych dolegliwości bólowych lekarz może przepisać pacjentowi leki na receptę.

Aby przyspieszyć powrót chorego do pełni sił zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, np. spacery lub spokojną jazdę na rowerze treningowym. Ważne jest także noszenie wygodnego obuwia na niskim obcasie, masowanie nogi (najlepiej kilka razy dziennie) oraz spanie z nogą uniesioną w górze (np. na wałku z koca) i odpoczywanie w tej pozycji w ciągu dnia. Bezpośrednio po zabiegu kończyna dolna jest dosyć mocno zasiniona, widoczne są również miejsca wykonania nacięć. Siniaki utrzymują się przez 3-4 tygodnie, z kolei blizny - od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Jeśli rana pooperacyjna goi się prawidłowo, prysznic można wziąć po około 48 godzinach od zabiegu. Kąpiel w wannie z zanurzeniem nogi jest przeciwwskazana przez pierwsze 10 dni po operacji. Powrót do pracy, w zależności od jej charakteru, jest zalecany w czasie od 1 do 3 tygodni po wyjściu ze szpitala.

Powikłania po operacji żylaków

Operacyjne usuwanie żylaków to procedura bezpieczna, a ryzyko występowania powikłań jest niskie. Tak jak przy każdej ingerencji chirurgicznej, tak i w tym przypadku zdarza się jednak, że mogą się one pojawić.

Wśród najczęstszych powikłań pooperacyjnych wymienia się:

  • krwiaki podskórne, które zazwyczaj utrzymują się do 4 tygodni, a ich zanik może przyspieszać stosowanie maści zawierającej heparynę; te rozległe mogą wymagać profilaktyki antybiotykowej w celu redukcji ryzyka nadkażenia bakteryjnego
  • obrzęk kończyny wynikający z obecności gromadzącego się pod skórą płynu
  • krwawienie z rany pooperacyjnej, które zazwyczaj jest niewielkie i ustępuje po 48 godzinach od operacji

Rzadziej występujące powikłania to:

  • zakażenie rany pooperacyjnej
  • uszkodzenie nerwów skórnych
  • zakrzepica żył głębokich (narażeni są na nią pacjenci po rozległych operacjach żylaków i długotrwałym unieruchomieniu)

Warto wiedzieć: Nawrót żylaków kończyn dolnych występuje średnio u 1 na 15 pacjentów po leczeniu chirurgicznym w okresie 10-letniej obserwacji i może wymagać ponownego leczenia zabiegowego.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o operację żylaków

  • Jak wygląda operacja żylaków nóg?

    Operację żylaków nóg można przeprowadzić z wykorzystaniem kilku metod leczenia, m.in. strippingu metodą Babcocka. W większości przypadków, niezależnie od stosowanego przez lekarza sposobu, dochodzi do usunięcia żyły odpiszczelowej. Rzadziej usuwa się żyłę odstrzałkową, ponieważ sprawia ona więcej kłopotów z lokalizacją jej końców, a pacjent podczas zabiegu musi leżeć na brzuchu.

  • Jaka jest cena operacji żylaków?

    Operacja żylaków w prywatnej klinice to koszt od ok. 1800 zł, ostateczną cenę zabiegu można określić dopiero podczas wizyty kwalifikacyjnej. Zależy ona m.in. od zakresu, techniki, metody znieczulenia, które omawia lekarz podczas wizyty. Dokładne ceny można sprawdzić na naszym portalu.

  • Jakie są niezbędne badania przed operacją na żylaki?

    Przed usuwaniem żylaków operacyjnie  należy zgłosić się na konsultację z specjalistą flebologiem. Podczas konsultacji zostanie wykonane badanie USG. O dodatkowych badaniach, jeśli będzie takie wskazanie decyduje lekarz podczas konsultacji. Najczęściej wskazane badania jak zleca lekarz to: morfologia, układ krzepnięcia, elektrolity, glukoza, antygenu HBS, anty HCV, zaświadczenie o szczepieniu p/WZW, grupa krwi.

  • Jak długo muszę pozostać w placówce po zabiegu?

    W zależności od rodzaju znieczulenia wskazany jest kilku lub kilkunastogodzinny pobyt w łóżku, a następnie szybki powrót do pełnej aktywności fizycznej. Zabieg odbywa się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

  • Ile zwolnienia po operacji żylaków?

    Osoby, u których przeprowadzana jest operacja żylaków, mogą liczyć na stosownie długie zwolnienie lekarskie. W zależności od samopoczucia pacjenta oraz charakteru jego pracy, lekarz może zalecić mu przebywanie w domu przez jeden, dwa lub trzy tygodnie. Chorzy, którzy wykonują pracę fizyczną lub wymagającą przebywania w pozycji stojącej, zwykle przebywają na zwolnieniach dłużej.

  • Czy podczas pierwszej wizyty można wykonać operację żylaków?

    Nie. Przed każdym zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której lekarz ustala z pacjentem zakres, warunki i termin zabiegu.

Operacja żylaków - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na operację żylaków nóg. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Polecam
  
Tadeusz

Zabieg przeprowadzony sprawnie i bez żadnych komplikacji. Muszę nadmienić, że moje żylaki były w takim stanie, że zabieg laserowy był wykluczony. Usuwanie żylaków odbyło się metodą operacyjną - obie nogi.

Opinia o: Beauty Group, Szczecin (dr n. med. Maciej Józefowicz)
Zachwycająca opieka
  
Marzanka

Zabieg przebiegł szybko i bez powikłań, dobra opieka po zabiegu, bardzo pomocny personel medyczny.

Opinia o: Stadmedica Centrum Medyczne, Bydgoszcz (dr n. med. Tomasz Grzela)
+++
  
Marek

Pozytywny

Opinia o: Stadmedica Centrum Medyczne, Bydgoszcz (dr n. med. Wiesław Jundziłł)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem żylaków na nogach, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę operacji na żylaki spośród 52 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • Marona H., Kornobis A., "Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy", Farmacja Polska, 2009
  • Krasiński Z., Aniukiewicz K., Krasińska A., Krasińska B., Dzieciuchowicz Ł., "Operacje żylaków – czy niosą za sobą ryzyko zakrzepicy żył głębokich? Porównanie laserowej obliteracji żyły odpiszczelowej i klasycznej safenektomii", Pediatria i Medycyna Rodzinna, 317–326, 2017