Leczenie zaćmy

operacje zaćmy, operacje cataracty, leczenie katarakty, zaćma leczenie więcej »

Filtruj wyniki:

Operacja na zaćmę - informacje

Gabinet zabiegowy w OneDayClinic Gabinet zabiegowy w OneDayClinic

Zaćma to choroba kojarzona głównie z ludźmi starszymi. Jednak schorzenie to (choć rzadziej) może występować także u ludzi młodych, a nawet u dzieci, gdzie najczęściej ma podłoże genetyczne, pourazowe czy związane z zaburzeniami metabolicznymi. Bez względu jednak na przyczynę, objawy zaćmy są zawsze takie same: zmniejszająca się ostrość widzenia której nie da się skorygować szkłami, ciemnienie jasnych kolorów, lepsze widzenie o zmierzchu i przy niebie zaciągniętym chmurami, ostatecznie także niemal pełna utrata widzenia w nocy lub w pomieszczeniach bez dostępu światła. Na szczęście obecnie leczenie zaćmy jest szybkie i bezpieczne. Najskuteczniejszą jego formą jest operacja, która trwa około 20 minut i po której pacjent może samodzielnie opuścić szpital. 

Które czeskie kliniki oferują leczenie zaćmy?

U naszych południowo-wschodnich sąsiadów, Czechów, wiele klinik specjalizuje się w operacyjnym usuwaniu zaćmy. Co ważne, często kolejki do wykonania procedury są w nich krótsze niż w Polsce. Po jej przeprowadzeniu możemy się także starać o zwrot kosztów w rodzimym Narodowym Funduszu Zdrowia, co zapewnia dyrektywa Unii Europejskiej o leczeniu transgranicznym.

Leczenie zaćmy w Czechach przeprowadza między innymi klinika Provisus, mieszcząca się w Czeskim Cieszynie, około 500 metrów od przejścia granicznego z Polską. Operatorami są polscy lekarze, a badania kwalifikacyjne i kontrolne odbywają się zarówno w samej klinice, jak i w placówkach zlokalizowanych w Łodzi oraz w Częstochowie. Procedura wykonywana jest w oparciu o soczewki marki Alcon. W zależności od wskazań lekarskich i wyboru pacjenta, wybrany zostanie jeden z pięciu rodzajów soczewek: sferyczne (z filtrem niebieskiego światła) lub asferyczne (tradycyjne, z filtrem niebieskiego światła, toryczne do korygowania autyzmu bądź asferyczne wieloogniskowe).

Nieco dalej (około 20 kilometrów od granicy polsko-czeskiej), w miejscowości Stonava, mieści się klinika AlfaVision. Właściwe leczenie zaćmy odbywa się bezpośrednio w niej, jednak badania kwalifikacyjne i kontrolne możemy wykonać w Skoczowie. Placówka posiada polskojęzyczną kadrę, dzięki czemu polscy pacjenci mogą się czuć tam w pełni komfortowo. Nad pracą kliniki, wszystkimi zabiegami w niej wykonywanymi, czuwają dr Tomáš Utíkal i dr n. med. Łukasz Bednarski. Są to specjaliści, którzy wykonali już tysiące operacji usunięcia zaćmy.

Trzecia z klinik, Těšín Medic Clinic, mieści się w Czeskim Cieszynie. Leczenie zaćmy wykonuje tam polski personel lekarski i pielęgniarski. Obsługa placówki pomaga Polakom przygotować wszystkie niezbędne dokumenty oraz  na życzenie zorganizuje transport i nocleg. Placówka powstała w 2016 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie.

Leczenie zaćmy w Czechach - ile za to zapłacimy?

Gabinet zabiegowy w OneDayClinic Gabinet zabiegowy w OneDayClinic

Jak padło wyżej, na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej o leczeniu transgranicznym Polacy leczący się w Czechach mogą starać się o refundację w naszym Narodowym Funduszu Zdrowia wykonywanych tam procedur medycznych . 

Koszt usunięcia zaćmy w Czechach wynosi od około 3 100 złotych dla operacji wykonanej metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego. W sytuacji przeprowadzenia operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej koszt będzie wynosił nawet około 6 500 złotych. Dla porównania, w Warszawie za pierwszą z procedur medycznych zapłacimy około 3 500 złotych, zaś druga z wymienionych wyżej operacji usunięcia zaćmy to koszt od około 6 800 złotych.

Leczenie zaćmy - ceny Czechy na tle innych miast

 • Warszawa od 1790 zł do 8200 zł
 • Kraków od 500 zł do 7490 zł
 • Łódź od 2500 zł do 9000 zł
 • Częstochowa od 3000 zł
 • Lublin od 3300 zł do 7300 zł
 • Olsztyn od 3300 zł do 5500 zł
 • Katowice od 3100 zł do 7200 zł
 • Rzeszów od 500 zł do 6900 zł
 • Zielona Góra od 2800 zł
 • Szczecin od 2990 zł do 6000 zł
 • Toruń od 2900 zł do 4000 zł
 • Gdańsk od 3400 zł do 7800 zł
Leczenie zaćmy cena »