Usuwanie żylaków parą wodną

Współczesna medycyna oferuje wiele nowoczesnych sposobów usuwania żylaków. Najbardziej wyjątkowa i innowacyjna metoda likwidacji niewydolnych żył to ich usuwanie parą wodną SVS. Które polskie placówki ją stosują? Oto lista 7 klinik, które z powodzeniem wprowadziły zamykanie żylaków parą wodną do swojej oferty.

Lekarze wykonujący usuwanie żylaków parą wodną SVS

Posiadamy w ofercie 8 specjalistów w 5 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 7 różnych placówkach. Usługa usuwanie żylaków parą wodną jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

lek. Dariusz Pawełczak

chirurg ogólny

w Prywatna Praktyka Lekarska Dariusz Pawełczak

9,5 / 10
dr n. med. Wojciech Rybak

chirurg ogólny, flebolog, lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

w Rybak Clinics Warszawa, Ars Estetica Warszawa, Rybak Clinics Wrocław, Ars Estetica Wrocław

9,5 / 10
dr n. med. Michał Kowalczewski

lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, chirurg ogólny, flebolog

w Rybak Clinics Warszawa, Ars Estetica Warszawa

9,4 / 10
lek. Roman Gołąbek

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

w Centrum Medyczne Plus Med

9,3 / 10
lek. Paweł Bodzenta

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

w Centrum Medyczne Plus Med

9,2 / 10
lek. Emil Michalski

flebolog

w Ars Estetica Warszawa

9,0 / 10
lek. Maciej Antkiewicz

flebolog, chirurg naczyniowy

w Rybak Clinics Wrocław, Ars Estetica Wrocław

8,8 / 10
dr n. med. Krzysztof Nowak

chirurg onkolog

w Szpital Medicus Bonus Środa Wielkopolska

Usuwanie żylaków parą wodną - informacje

W ciągu ostatniej dekady nastąpił rozwój technik minimalnie inwazyjnych i powoli zastępują one tradycyjne leczenie. Ich zaletą jest mniejsze ryzyko powikłań, szybsza rekonwalescencja, większa satysfakcja pacjenta z leczenia oraz wyższa jakość późniejszego życia. Jedną z tych metod jest SVS (Steam Vein Sclerosis), czyli ablacja żył przy pomocy pary wodnej. Zamykanie żylaków parą wodną to jedna z najmłodszych i przy tym najbardziej innowacyjnych metod usuwania niewydolnych żył. Na czym polega jej wyjątkowość? Piszemy, czym jest zamykanie żylaków parą wodną.

Gabinet zabiegowy w Ars Estetica Wrocław Gabinet zabiegowy w Ars Estetica Wrocław

Na czym polega usuwanie żylaków parą wodną?

Zamykanie żylaków parą wodną SVS (ang. Steam Vein Sclerosis) to metoda opracowana przez francuskiego chirurga, prof. Rene Milleret’a. Polega ona na ablacji termicznej żylaków przy użyciu pary wodnej. Największą zaletą techniki SVS jest mała inwazyjność oraz niskie ryzyko powikłań. Usuwanie żylaków parą wodną to także jedyny małoinwazyjny sposób na usunięcie pni żylnych o średnicy powyżej 20 mm, do tej pory usuwanych wyłącznie chirurgicznie. Co istotne, dzięki tej metodzie można usunąć żylaki każdego rodzaju podczas jednego zabiegu chirurgicznego.

W porównaniu do innych nieinwazyjnych metod za pomocą tego sposobu leczenia można dotrzeć zarówno do tych największych jak i tych najmniejszych, najbardziej krętych żylaków i co bardzo ważne podczas jednego zabiegu dochodzi do całkowitego zamknięcia wszystkich żylaków. W trakcie zabiegu do żył podawana jest para wodna, a nie jak w trakcie skleroterapii substancja chemiczna. Dzięki temu przy ablacji parowej nie istnieje ograniczenie ilościowe zabiegów jakie mogą być wykonane przy tym schorzeniu oraz nie występuje powikłanie pod postacią odczynu alergicznego na podawany środek. Jest to metoda minimalnie inwazyjna.

Usuwanie żylaków parą wodną - jak wygląda zabieg?

W trakcie procedury lekarz dostaje się do żył poprzez wenflon, nie musi jednak stosować tak zwanej koszulki naczyniowej, co jest nieuniknione chociażby w trakcie usuwania żylaków falami radiowymi. Tak zwana przegrzana para wodna, czyli gorąca para o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza, jest wtłaczana do żył pod podwyższonym ciśnieniem. Do cewnika dostarcza ją specjalny generator. Na końcu cewnika, którego długość wynosi ok. 60 cm, znajdują się dwa mikrootwory, poprzez które mikroimpulsy wydostają się na zewnątrz. Zabieg usuwania żylaków parą wodną wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym (tumescencyjnym) oraz pod stałą kontrolą USG, co gwarantuje precyzję i bezpieczeństwo.

Pierwszym etapem zabiegu leczenia żylaków kończyn dolnych parą wodną SVS jest tzw. mapowanie żylaków. Polega ono na dokładnym obrysowaniu rozpoznanych zmian. Chirurg zaznacza mazakiem na nodze pacjenta ujścia żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz ujścia żylaków i patologicznie zmienionych perforatorów. Cały proces przeprowadzany jest pod kontrolą USG. Po tym etapie pacjent wjeżdża na przygotowaną salę operacyjną, gdzie początkowo lekarz przygotowuje wejścia do naczyń żylnych, które następnie zakmnie przy pomocy wprowadzanych do żyły specjalnych wenflonów. Pod kontrolą aparatu USG przez taki wenflon wprowadzany jest cienki cewnik, dzięki któremu do naczynia wprowadzane są mikrodrgania pary wodnej o temperaturze 110-120°C, która powoduje zamknięcie żylaków. Wszystko przeprowadzane jest przy użyciu generatora pary połączonego z cewnikiem, który dostarcza parę do zamykanej żyły. Według fizycznych obliczeń do zamknięcia 30 centymetrowej żyły potrzebne jest jedynie od 2 do 5 ml wody, a teoretyczna ilość energii jakiej dostarcza jeden impuls pary wynosi około 60 J.

Leczenie żylaków parą wodną - zalecenia pozabiegowe

Uczucie bólu po wykonanej procedurze jest minimalne. Z reguły nie ma konieczności podawania leków przeciwbólowych, a pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić klinikę (pacjent wraca do pełnej sprawności już po 2 godzinach). Ewentualnie występujące obrzęki bądź skurcze kończyn dolnych znikają po upływie doby. W okresie pozabiegowym zalecane są częste spacery. Konieczne jest również minimum tygodniowe noszenie pończoch lub bandaży uciskowych na leczonej kończynie, o sile ucisku rzędu 25-35 mm Hg. Powrót do pracy jest możliwy między 3 a 10 dniem od zabiegu. Wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego są ustalane przez niego po zakończeniu procedury.

Metoda ta posiada wiele zalet do których na pewno należy minimalna inwazyjność zabiegu, z czym wiąże się bardzo szybki powrót do pełnej sprawności oraz niewielkie dolegliwości okołozabiegowe. Niepodważalnym plusem tej metody, dzięki któremu przewyższa pozostałe techniki jest fakt, iż jest to w tej chwili jedyna metoda zapewniająca możliwość korekty wszystkich zmian podczas jednego zabiegu. Pełna skuteczność leczenia żylaków kończyn dolnych przy pomocy ablacji parą wodną będzie znana dopiero po dalszej obserwacji leczonych pacjentów, ale znane już dane, o których mówi sam profesor Rene Milleret są bardzo obiecujące. Ryzyko nawrotów w ciągu 5 lat po zabiegu to jedynie 5%.

Przeciwwskazania do operacji żylaków parą wodną

Usuwanie żylaków parą wodną jest bezpieczne, jednak nie powinno być stosowane w kilku sytuacjach klinicznych. Zaliczamy do nich:

  • uczulenie na środki znieczulenia miejscowego stosowane w czasie zabiegu
  • stany nadkrzepliwości (np. trombofilia)
  • ciężki stan ogólny i niezdolność do samodzielnego poruszania się
  • niewyrównana cukrzyca
  • niewyrównana nadczynność i niedoczynność tarczycy
  • zmiany zapalne w obrębie kończyny
  • miażdżyca tętnic obwodowych
  • obrzęk chłonny
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • zarośnięcie żyły lub zakrzepy żylne

Zalety usuwania żylaków parą wodną

Zamykanie żylaków parą wodną to metoda, która posiada wiele zalet. Jedną z nich jest minimalna inwazyjność zabiegu, z czym wiąże się bardzo szybki powrót do pełnej sprawności oraz niewielkie dolegliwości okołozabiegowe. Niepodważalnym plusem tej metody jest także fakt, iż w chwili obecnej jest to jedyny sposób zapewniający możliwość usunięcia wszystkich zmian podczas jednego zabiegu. Pełna skuteczność leczenia żylaków kończyn dolnych przy pomocy ablacji parą wodną będzie znana dopiero po dalszej obserwacji leczonych pacjentów, ale znane są już dane, o których mówi sam profesor Rene Milleret. Wynika z nich, że ryzyko nawrotów w ciągu 5 lat po zabiegu to jedynie 5%.

Usuwanie żylaków parą SVS na NFZ

Z racji tego, że jest to nowa metoda, która w Polsce stosowana jest od 2013 roku jej dostępność jest jeszcze ograniczona. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tej metody leczenia. Zabiegowi można poddać się w klinikach specjalizujących się w leczeniu wewnątrznaczyniowym żylaków kończyn dolnych.

Więcej na temat usuwanie żylaków parą wodną SVS

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…