Liposukcja uda – na czym polega?

Liposukcja to operacja modelująca sylwetkę. Nadmiar tkanki tłuszczowej odsysa się z określonego obszaru, m.in. z bioder, ud, kolan, pośladków, brzucha, ramion, pleców, szyi czy podbródka. Zabieg jest wykonywany także u mężczyzn z ginekomastią.

Do procedur, które cieszą się największym zainteresowaniem należą: liposukcja ud wewnętrznych, liposukcja ud zewnętrznych, liposukcja brzucha oraz liposukcja bioder.

Czy wiesz, że: Zazwyczaj w trakcie jednego zabiegu usuwa się maksymalnie 4000 ml tkanki tłuszczowej. Procedurę można powtórzyć po upływie kilku miesięcy.

Liposukcja wskazana jest przede wszystkim u osób z tkanką tłuszczową w określonym obszarze, której trudno się pozbyć stosując dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Jest przeznaczona do modelowania sylwetki i usuwania miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Nie jest to zabieg odchudzający, mimo że pomaga zrzucić nieco kilogramów.

Liposukcja ud – przeciwwskazania

Najlepszymi kandydatami do poddania się zabiegowi liposukcji są osoby, które mają stabilną masę ciała oraz elastyczną skórę o wysokim poziomie napięcia. Do najważniejszych przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie liposukcji, należą:

  • choroby układu krążenia,
  • choroby układu oddechowego,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • infekcje skóry oraz śluzówki,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby tarczycy,
  • HIV,
  • wirusowe zakażenie wątroby. 

Poza tym specjalista musi stwierdzić, czy operacja nie niesie ze sobą ryzyka, które przewyższałoby korzyści płynące z operacji. Jeśli ogólny stan zdrowia nie jest wystarczająco dobry, a operacja wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem powikłań, zabiegu nie przeprowadza się.

Przygotowanie do zabiegu

Ze względu na to, że liposukcja ud jest poważnym, inwazyjnym zabiegiem, przed kwalifikacją pacjenta konieczny jest dokładny wywiad lekarski. Podczas rozmowy specjalista musi poznać oczekiwania pacjenta i poinformować go o efektach, jakie można osiągnąć. Ważne jest również wykluczenie chorób, które są przeciwwskazaniami do przeprowadzenia procedury. Poza tym, pacjentowi zleca się wykonanie podstawowych badań, do których należą:

  • morfologia,
  • oznaczenie grupy krwi,
  • wskaźniki krzepnięcia,
  • poziom glukozy we krwi,
  • kreatynina,
  • poziom elektrolitów,
  • ogólne badanie moczu,
  • EKG,
  • prześwietlenie klatki piersiowej.

Przez około 14 dni przed liposukcją należy zrezygnować z palenia papierosów. Na dwa dni przed zabiegiem nie wolno pić alkoholu, ani zażywać leków wpływających na krzepliwość krwi.

Liposukcja uda – przebieg zabiegu

Liposukcję ud wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w związku z czym przez co najmniej sześć godzin przed zabiegiem pacjent nie powinien niczego jeść i pić. Bezpośrednio przed procedurą na skórze rysuje się linie wyznaczające obszary, z których odsysany będzie tłuszcz. Liposukcję można przeprowadzić na dwa sposoby:

Metoda I – w podskórną tkankę tłuszczową wstrzykuje się roztwór soli fizjologicznej, adrenaliny oraz lidokainy. Roztwór ten wpływa na zmiękczenie tkanki tłuszczowej i obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega krwawieniu i powstawaniu siniaków. Następnie na skórze wykonuje się niewielkie nacięcia, przez które wprowadza się kaniule (tępo zakończone metalowe rurki). Za pomocą strzykawki usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej.

Metoda II – w tkankę tłuszczową wstrzykiwany jest roztwór zmiękczający, jednak do odsysania tłuszczu używana jest pompa ssąca. Po wstrzyknięciu roztworu w skórze wykonywane są nacięcia, przez które wprowadza się kaniule połączone z pompą ssącą.

Metodą z wykorzystaniem pompy ssącej jednorazowo można odessać większą ilość tkanki tłuszczowej (około 3 l, strzykawką – 2 l). Jednak metoda ta jest mniej dokładna i nie daje tak szerokich możliwości modelowania sylwetki. Poza tym przy wykorzystaniu tej metody istnieje większe ryzyko pojawienia się podskórnych nierówności. 

Po odessaniu tłuszczu w miejscach nacięć zakładane są szwy, które ściąga się zazwyczaj po 7 dniach. Zabieg trwa od około 2 do 6 godzin, w zależności od wybranej metody oraz ilości tkanki tłuszczowej do odessania.

Metoda z wykorzystaniem pompy ssącej bywa łączona ze stosowaniem ultradźwięków. Liposukcja ultradźwiękowa (ultradźwięki pomagają odseparować tkankę tłuszczową od tkanki otaczającej) jest obecnie najbardziej zaawansowaną metodą liposukcji. Choć zdarzają się w jej trakcie poparzenia, są wywołane najczęściej brakiem doświadczenia operatora.

Warto wiedzieć: Dobrym uzupełnieniem liposukcji jest zabieg Renuvion, który napina obwisłą skórę pozostałą po zabiegu odsysania tłuszczu.

Liposukcja ud – postępowanie po zabiegu

Po zabiegu liposukcji uda pacjent musi pozostać w klinice przez 1-2 doby. W trakcie pobytu w klinice pacjent otrzymuje środki przeciwbólowe, ponieważ po ustąpieniu znieczulenia możliwe jest nasilenie bólu. Powrót do wykonywania codziennych obowiązków jest możliwy po około 1-2 tygodniach i zależy od tego, jak pacjent czuje się po zabiegu i jak przebiega proces gojenia. Przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu należy unikać intensywnych ćwiczeń i wysiłku fizycznego. Przez kilka tygodni nie powinno się korzystać z sauny oraz solarium.

Zalecane jest również noszenie specjalnego ubrania uciskowego przez co najmniej 3 tygodnie. Czasami ubranie zaleca się nosić nawet przez 2 miesiące. Delikatnie masuje ono i uciska ciało, przez co zapobiega powstawaniu krwiaków.

W zależności od indywidualnych skłonności obrzęk znika całkowicie po 1-6 miesiącach. Żeby przyspieszyć rekonwalescencję, zaleca się regularne masaże oraz zabiegi endermologii (masaż połączony z podciśnieniem, który aktywuje metabolizm tkanki tłuszczowej).

Liposukcja wodna ud

Alternatywą dla klasycznej liposukcji stała się w ostatnim czasie liposukcja wodna. Pozwala ona na bardziej precyzyjne modelowanie sylwetki, a poza tym zabieg jest mniej inwazyjny. Zabieg tego typu daje lepsze efekty wizualne i wymaga krótszego okresu rekonwalescencji.

Liposukcja wodna ud polega na wprowadzeniu w podskórną tkankę tłuszczową wodnego roztworu pod wysokim ciśnieniem. Roztwór zmniejsza ryzyko krwawienia, a także zmiękcza tkankę tłuszczową. Następnie przez tę samą kaniulę, którą roztwór był wprowadzany, na zewnątrz wyprowadzana jest tkanka tłuszczowa.

Tydzień przed zabiegiem pacjent powinien zrezygnować z palenia papierosów oraz przyjmowania leków, które działają przeciwzakrzepowo. W dniu zabiegu należy być na czczo. Zabieg liposukcji wodnej ud trwa zazwyczaj około 2 godzin.

Liposukcja ud – efekty uboczne

Liposukcja ud może wywoływać pewne powikłania. Najczęściej występujące z nich to bolesność w obszarze, w którym był przeprowadzany zabieg, a także opuchlizna. Opuchlizna oraz dolegliwości bólowe zwykle znikają samoistnie po kilku dniach.

Po zabiegu możliwe są także: 

  1. długotrwały obrzęk,
  2. asymetria między operowanymi udami,
  3. nierówności na powierzchni skóry w operowanym obszarze,
  4. zmiany koloru skóry.

Liposukcja ud – ile kosztuje w połączeniu z innymi zabiegami?

Liposukcję ud najczęściej wykonuje się jako samodzielny zabieg. Liposukcja może być jednak stosowana między innymi w połączeniu z plastyką powłok brzusznych, liftingiem ud, redukcją zmarszczek na twarzy lub innymi metodami chirurgicznymi.
Wówczas całość jest droższa niż przeprowadzenie jednego zabiegu.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące liposukcji ud

  • Ile kosztuje liposukcja ud?

    Koszt liposukcji ud jest bardzo zróżnicowany i zależy między innymi od tego, ile tkanki tłuszczowej trzeba odessać. Najtańsze zabiegi liposukcji to koszt 1500 zł, a cena w najdroższych klinikach może wynieść nawet 13 000 zł. 

  • Czy cena zawiera koszt ubrania uciskowego?

    To zależy od kliniki, w której wykonywany jest zabieg. Najlepiej zapytać o to podczas wizyty w wybranej placówce.

  • Kiedy zauważalne są efekty odsysania tłuszczu?

    Po liposukcji ud efekty wstępne widoczne są natychmiast. Jednak na pełne należy trochę poczekać. W początkowym okresie operowane miejsca są obrzęknięte. Rezultat zabiegu można więc oceniać mniej więcej po miesiącu od zabiegu.

  • Czy odsysanie tłuszczu jest bolesne?

    Zabieg odsysania tłuszczu jest przeprowadzany w znieczuleniu, w związku z czym w trakcie operacji pacjent nie odczuwa bólu. Dolegliwości mogą pojawić się w późniejszym czasie. Jeśli jest to konieczne, można zażywać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

  • Czy efekt odsysania tłuszczu jest trwały?

    Efekt zabiegu liposukcji ud jest trwały, jednak należy zachować odpowiednią dietę oraz regularnie ćwiczyć. W przypadku niestosowania diety, tkanka tłuszczowa może powrócić i zniekształcić sylwetkę.

  • Czy tkankę tłuszczową pozyskaną podczas liposukcji można jakoś wykorzystać?

    Tak, tkanka tłuszczowa odessana w trakcie zabiegu liposukcji może zostać wykorzystana. Znajduje ona zastosowanie w takich zabiegach, jak powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową, modelowanie łydek, wypełnianie pośladków czy uzupełnianie ubytków pourazowych.

Liposukcja ud przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wyglądają uda po zabiegu liposukcji? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się liposukcji ud, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 13 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: