Mikroskleroterapia pajączków

Pajączki kończyn dolnych z reguły nie wywołują u osób nimi dotkniętych większego niepokoju. Na popękane naczynka należy jednak zwrócić uwagę, a jeśli jest ich dużo, warto je usunąć, np. w procesie mikroskleroterapii. Oto lista 52 klinik w Polsce, w których można poddać się mikroskleroterapii pajączków kończyn dolnych.

Filtruj wyniki
Wczytaj więcej wyników

Mikroskleroterapia żylaków - informacje

Mikroskleroterapia opiera się na tych samych zasadach co skleroterapia, czyli jedna z najpopularniejszych metod usuwania żylaków kończyn dolnych. W przeciwieństwie do tradycyjnej skleroterapii, w której wykorzystywane są cewniki wewnątrznaczyniowe dostarczające środek chemiczny do wnętrza naczynia, w przypadku mikroskleroterapii wykorzystuje się technikę nakłuwania drobnych naczyń za pomocą cienkiej igły, za pomocą której dostarczane są punktowo niewielkie ilości roztworu sklerotyzującego (zamykającego pajączki). Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ten zabieg i kto powinien się na niego zdecydować.

Gabinet zabiegowy w Bellazone Gabinet zabiegowy w Bellazone

Czym jest mikroskleroterapia?

Mikroskleroterapia to zabieg, w przebiegu którego do zmienionych chorobowo naczyń żylnych podawany jest preparat, który wywołuje kontrolowany stan zapalny i wykrzepianie krwi w ich wnętrzu. Komórki, które dzięki temu przestają być w nią zaopatrywane, włóknieją, a następnie są wchłaniane przez okoliczne tkanki. Tak zwany roztwór sklerotyzujący podawany jest punktowo, z pomocą bardzo cienkiej igły - stąd nazwa zabiegu. W przypadku żylaków, czyli znacznie większych zmian żylnych, mówi się bowiem o skleroterapii.

Mikroskleroterapia pajączków kończyn dolnych - dla kogo?

Mikroskleroterapia to zabieg, który może być przeprowadzony u większości osób borykających się z problemem pajączków na nogach. Pacjenta do procedury kwalifikuje lekarz na podstawie zebranego wywiadu oraz badań wstępnych. Konieczne jest także ustalenie czy u chorego nie występują przeciwwskazania do mikroskleroterapii. Zaliczamy do nich przede wszystkim uczulenie na jakiekolwiek składniki roztworów sklerotyzujących oraz współistniejące ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Zalety mikroskleroterapii

Mikroskleroterapia trwa zwykle od 20 do 30 minut (czasami krócej), a jej dużym plusem jest fakt, że może być przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Co więcej, ta metoda usuwania pajączków kończyn dolnych jest skuteczna, bezpieczna i rzadko doprowadza do rozwoju powikłań. Warto wiedzieć, że ostateczne efekty leczenia można ocenić dopiero po 2-3 miesiącach od przeprowadzonego zabiegu. Jest to czas, podczas którego obumarłe naczynia są wchłaniane przez otaczające je tkanki.

Czy mikroskleroterapia jest skuteczna ?

Badania kliniczne oceniające skuteczność różnych metod leczenia pajączków naczyniowych kończyn dolnych jednoznacznie wskazują, że najskuteczniejszą opcją terapeutyczną jest mikroskleroterapia, co w połączeniu z jej bezpieczeństwem sprawiło, że stała się złotym standardem w leczeniu teleangiektazji w obrębie nóg. Ostateczny efekt leczenia nie jest osiągany bezpośrednio po zabiegu - kompletne wygojenie się uszkodzeń spowodowanych iniekcją środka sklerotyzującego oraz wchłonięcie obumarłego naczynia przez otaczające tkanki zazwyczaj trwa od 6 tygodni do 3 miesięcy. Ponadto zmiany rozległe są leczone etapowo, np. w tygodniowych odstępach. Zmniejsza to stopnień jednorazowej traumatyzacji tkanek oraz podaży środka sklerotyzującego, ponadto pozwala na kolejnych wizytach ocenić efekty dotychczasowego leczenia. Aby zwiększyć skuteczność mikroskleroterapii specjaliści z zakresu schorzeń układu naczyniowego i medycyny estetycznej zalecają noszenie wyrobów uciskowych (pończoch lub podkolanówek) przez dwa tygodnie - początkowo przez całą dobę, a następnie wyłącznie nocą.

Zalecenia po zabiegu mikroskleroterapii

Bezpośrednio po mikroskleroterapii lekarze zalecają spacerowanie przez jedną do dwóch godzin - pozytywnie wpływa to na gojenie się drobnych, powstałych podczas zabiegu ranek. Aby zwiększyć skuteczność procedury, należy korzystać ze specjalnych wyrobów uciskowych. Początkowo trzeba nosić je przez całą dobę, później już tylko nocą. Odpowiedni czas korzystania z pończoch czy rajstop uciskowych określa lekarz. Po mikroskleroterapii pacjent może niemal od razu wrócić do domu i swoich codziennych aktywności, co jest kolejną zaletą tej metody usuwania pajączków.

Dlaczego należy usuwać pajączki kończyn dolnych?

Gabinet zabiegowy dr Zbigniewa Jabłonki Gabinet zabiegowy dr Zbigniewa Jabłonki

Choć popękane naczynka na nogach nie zawsze są związane z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych, w większości przypadków jest to jednak zwiastun tego rodzaju problemów i jednocześnie pierwszy etap żylaków. Właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja z flebologiem lub chirurgiem naczyniowym. Specjaliści będą w stanie ocenić przyczynę powstania pajączków i zalecić pacjentowi odpowiedni dla niego plan działania. Warto pamiętać, że im szybciej po zaobserwowaniu pajączków zdecydujemy się na wizytę u lekarza, tym większa szansa, że leczenie będzie krótkie i maksymalnie skuteczne.

Mikroskleroterapia pajączków nóg - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 200 zł do 880 zł
 • Łódź od 90 zł do 350 zł
 • Kraków od 400 zł
 • Wrocław od 400 zł
 • Częstochowa od 250 zł do 300 zł
 • Gdańsk od 350 zł do 500 zł
 • Gliwice od 200 zł do 500 zł
 • Bydgoszcz od 200 zł do 500 zł
 • Katowice od 300 zł do 900 zł
 • Radom od 300 zł do 350 zł
 • Tychy od 250 zł do 1 000 zł
 • Poznań od 200 zł do 600 zł
Pokaż więcej »

Usługa mikroskleroterapia pajączków jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

Autor:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska