Miniflebektomia żylaków

Miniflebektomia to zabieg usunięcia niewydolnych żył, które przyczyniają się do powstawania żylaków. Mała inwazyjność metody oraz brak konieczności hospitalizacji pacjenta sprawiają, że metoda ta jest stosowana nie tylko pojedynczo, ale też uzupełniająco. Oto lista 55 klinik w Polsce, w których można poddać się miniflebektomii.

Wczytaj więcej wyników

Miniflebektomia żylaków - informacje

Żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych. Są one zatem nie tylko defektem kosmetycznym, ale przede wszystkim objawem niewydolności żylnej, którą trzeba leczyć. Same żylaki również należy usunąć. Można to zrobić na przykład w ramach zabiegu, jakim jest miniflebektomia.

Gabinet zabiegowy w Stadmedica Centrum Medyczne Gabinet zabiegowy w Stadmedica Centrum Medyczne

Co to jest miniflebektomia?

Miniflebektomia, nazywana także szydełkowaniem żył, to nowoczesna, małoinwazyjna procedura terapeutyczna, która polega na usunięciu zmienionych chorobowo, niewydolnych naczyń żylnych, przy pomocy specjalnych szydeł chirurgicznych. Ze względu na możliwość stosowania tej metody w warunkach ambulatoryjnych, stała się ona alternatywnym zabiegiem dla innych technik, przede wszystkim klasycznej operacji żylaków, jak również laseroterapii. Miniflebektomia to zabieg, który nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, a przeciwwskazaniem do jego wykonania jest zakrzepica w obrębie żył powierzchownych oraz stany zapalne skóry w okolicy poddawanej procedurze. Ze względu na bezpieczeństwo metody, zabiegi z powodzeniem przeprowadza się u osób starszych, u których często współistnieją inne schorzenia obciążające, uniemożliwiające usuwanie żylaków innymi sposobami.

Na czym polega miniflebektomia żylaków?

Miniflebektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut. Nad zmienionymi chorobowo naczyniami żylnymi wykonuje się niewielkie nacięcia bądź nakłucia. Lekarz wykorzystuje w tym celu nóż chirurgiczny lub igłę. Następny etap polega na usunięciu żylaków przy pomocy specjalnego szydełka chirurgicznego lub tzw. haczyka, po wcześniejszym odsunięciu otaczających ich tkanek. Mikronacięcia zazwyczaj nie wymagają zakładania szwów, ponieważ wystarczające jest ich zamknięcie pojedynczym plastrem. Bezpośrednio po zabiegu na kończynę pacjenta zakładana jest wcześniej dopasowana opaska uciskowa, którą należy nosić przez okres od 2 do 4 tygodni. Miniflebektomię stosuje się przede wszystkim do usuwania żył odpiszczelowych, a także przeszywających i siatkowatych. Zabieg ten często jest cennym uzupełnieniem innych technik, takich jak skleroterapia czy laseroterapia. Miniflebektomia może być również jedyną metodą usunięcia żylaków, jednak warto pamiętać, że wybór terapii w każdym przypadku uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Szydełkowanie żył - zalecenia pozabiegowe

Operacje przeprowadzane są w Szpitalu Medicus-Bonus w Środzie Wielkopolskiej Operacje przeprowadzane są w Szpitalu Medicus-Bonus w Środzie Wielkopolskiej

W okresie pozabiegowym mogą pojawić się niewielkie krwiaki, które jednak samoistnie wchłaniają się w ciągu kilkunastu dni po procedurze. Dolegliwości bólowe występują sporadycznie i zmniejszają się lub całkowicie znikają pod wpływem środków przeciwbólowych. Aby uniknąć ewentualnych powikłań i zwiększyć skuteczność zabiegu, warto przestrzegać określonych zasad. Pierwszym i najważniejszym zaleceniem jest unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, przy jednoczesnych częstych spacerach. Takie postępowanie ma zapobiec ewentualnemu powstawaniu zakrzepów w żyłach, które w konsekwencji mogłyby prowadzić do zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. Ze względu na obecność ran należy unikać długich kąpieli w wannie przez kilka dni po zabiegu. W okresie rekonwalescencji i gojenia nie powinno się również opalać i korzystać z sauny. Paniom dodatkowo nie zaleca się chodzenia w butach na wysokim obcasie. Pacjentom po zabiegu miniflebektomii odradza się również prowadzenie samochodu przez pierwszych kilka dni po zabiegu.

Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 400 zł do 2 000 zł
 • Wrocław od 800 zł do 3 000 zł
 • Kraków od 1 500 zł
 • Częstochowa od 500 zł
 • Tychy od 2 000 zł
 • Bydgoszcz od 900 zł do 2 000 zł
 • Toruń od 500 zł do 2 500 zł
 • Katowice od 600 zł
 • Kielce od 400 zł do 600 zł
 • Poznań od 200 zł do 2 500 zł
 • Radom od 1 000 zł
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) cena »

Usługa miniflebektomia jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

Autor:
Aktualizacja: