Operacja endoskopowa zatok przynosowych FESS/FEOZ

operacja zatok przynosowych FESS, operacja endoskopowa jam nosa i zatok przynosowych FEOZ, operacja zatok przynosowych endoskopowo więcej »

Operacja endoskopowa zatok przynosowych FESS/FEOZ - informacje

Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS

FESS (Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok, Functional Endoscopic Sinus Surgery) to metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych, która w ostatnich latach zyskała dużą popularność. Polega na precyzyjnym usunięciu zmian w obrębie ujść zatok przynosowych, stanowiących przyczynę zaburzeń drenażu i wentylacji zatok przynosowych. FESS wykonuje się w znieczuleniu ogólnym przy wykorzystaniu mikrochirurgicznych narzędzi wprowadzanych przez otwory nosowe. Celem procedury jest oczyszczenie zatok ze zmian zapalnych i wyleczenie ich przyczyn przy jak najmniejszej ingerencji w zdrowe tkanki. Minimalną inwazyjność zabiegu umożliwia zastosowanie endoskopów optycznych, dzięki którym lekarze usuwają zmiany blokujące ujścia zatok przynosowych (w tym polipy), a także wytwarzają szerokie połączenie między zatokami przynosowymi a jamą nosa.

Zabieg trwa od 45 minut do 2 godzin. Pacjent pozostaje w klinice do 4 dni, a do normalnej aktywności wraca po ok. 2 tygodniach. W okresie rekonwalescencji zaleca się stosowanie roztworów do płukania nosa i zatok.

Operacja endoskopowa zatok przynosowych

Metoda FESS stopniowo zdobywa popularność wśród pacjentów. Można ją znaleźć m.in. w Katowicach, w przynależącym do Szpitala Angelius Centrum Leczenia Nosa i Zatok. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu stanów zapalnych nosa i zatok, a zespół medyczny przeprowadza funkcjonalną endoskopową chirurgię zatok (FESS) oraz operacje przegrody nosa. Wykonywaniem zabiegów zajmuje się dr n. med. Tomasz Grzegorzek, specjalista otolaryngolog, na co dzień propagujący Minimalnie Inwazyjną Technikę Leczenia Zatok (MIST, Minimally Invasive Sinus Technique). Wiedzę medyczną zdobywał w Polsce i za granicą, m.in. odbył półroczny staż w Klinice Chorób Wewnętrznych w Nuernberg w Niemczech. Przełomowym momentem w jego życiu był staż w prowadzonej przez prof. H. Stammbergera Klinice w Grazu (Austria), wiodącym ośrodku endoskopowej chirurgii nosa i zatok. Od tego czasu dr Grzegorzek jest propagatorem metody FESS w Polsce – przeprowadza ok. 200 operacji rocznie. Prócz niego leczeniem pacjentów zajmuje się także dr Katarzyna Knast, otolaryngolog.

Kolejną katowicką placówką jest Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT. Kierownikiem ds. medycznych ośrodka jest dr n. med. Justyn Bogusz, specjalista otolaryngologii, a do licznego zespołu medycznego kliniki należy dr n. med. Anna Bronder, otolaryngolog i specjalista audiologii, a także dr n. med. Szczepan Bratek, specjalista laryngologii. W ośrodku przeprowadza się pełny zabieg FESS wraz z płukaniem wszystkich zatok w przypadku, gdy proces zapalny obejmuje wszystkie zatoki przynosowe, oraz procedurę połączoną z płukaniem ograniczonym do zmienionych zapalnie zatok. Wykorzystywanym preparatem jest Hydrodebrider.

Zabiegi tą techniką wykonuje również dr Piotr Winiarski z ośrodka Wident w Bydgoszczy. To uznany otorynolaryngolog i stomatolog, posiadający wiele certyfikatów i dyplomów. Między innymi, w 2003 roku zdobył certyfikat umiejętności „Leczenia zatok przynosowych”. Odbył także szkolenia w zagranicznych klinikach, m.in. we Francji, Austrii, Niemczech i Grecji.

Dr n. med. Jarosław Sova (Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, Gdynia) to specjalista otolaryngolog z 14-letnim stażem pracy oraz współautor i autor 22 prac naukowych z zakresu otolaryngologii. Zajmuje się wykonywaniem operacji zatok w przypadku przewlekłego zapalenia oraz polipów nosa. Pomaga pacjentom z grzybicą zatok oraz osobom przed zabiegami wszczepiania implantów zębowych. Posiada duże doświadczenie w przeprowadzaniu czynnościowej chirurgii endoskopowej nosa i zatok (FESS).

Kliniki oferujące FESS

WMC Poradnia Specjalistyczna w Warszawie może się poszczycić liczną kadrą medyczną złożoną z wykwalifikowanych specjalistów laryngologii, audiologii i foniatrii. Jednym z nich jest lek. med. Anna Wakarow, wieloletni pracownik Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach. Pracuje w centrum medycznym Enelmed w Warszawie, a także pełni funkcję Zastępcy Dyrektora do spraw medycznych WMC Poradnia Specjalistyczna. Pomocą pacjentom wymagającym leczenia z zakresu otolaryngologii zajmuje się również lek. med. Krystyna Budzynowska, alergolog i otolaryngolog. Jest absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, obecnie obejmuje stanowisko zastępcy ordynatora Oddziału Otorynolaryngologii w Szpitalu Kolejowym w Międzylesiu.

Funkcjonalna czynnościowa operacja endoskopowa jam nosa i zatok przynosowych FESS jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej CM UMK w Bydgoszczy. W sytuacjach, w których zabiegi funkcjonalne są przeciwwskazane, zespół medyczny ośrodka przeprowadza operacje endoskopowe jam nosa i zatok przynosowych ESS. Wspomniane zabiegi są coraz częściej wykonywane także w przypadkach już istniejących powikłań zatokopochodnych.

Jeszcze jedną kliniką oferującą pacjentom zabieg FESS jest Centrum Medyczne Profmedical w Katowicach. Podjęcie decyzji w sprawie leczenia operacyjnego poprzedza badanie laryngologiczne obejmujące badanie endoskopowe i wywiad z pacjentem. W ramach diagnostyki radiologicznej przeprowadza się badanie tomografii komputerowej (TK) w 3 projekcjach, umożliwiające ocenę zmian w obrębie jam nosa. Zabieg jest wykonywany w warunkach szpitalnych, a pacjent opuszcza ośrodek po 2 dniach.

Laryngologia w Polsce – profesjonalnie i tanio

Sprzęt medyczny w Centrum Medyczne Alfamedica Silesia North Sprzęt medyczny w Centrum Medyczne Alfamedica Silesia North

Polscy laryngolodzy cieszą się dobrą renomą poza granicami kraju. Wysoka jakość wykonywanych przez nich zabiegów w połączeniu z niskimi cenami stanowi kuszącą opcję dla cudzoziemców zdecydowanych na leczenie w innym państwie. Niemcy, Duńczycy czy Brytyjczycy coraz częściej wolą przyjechać do Polski zamiast udawać się np. do kliniki na Węgrzech, ponieważ w porównaniu z zagranicznymi placówkami polskie oferują wyjątkowo korzystne stawki. Przykładowo, Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach przeprowadza operacje FESS w cenie 5,3 tys. złotych, podczas gdy w węgierskiej klinice Orvos Ajánló (Budapeszt) leczenie kosztuje £2500, czyli ok. 12,4 tys. złotych. Zabieg wymaga dłuższego pobytu w kraju, co daje obcokrajowcom możliwość spędzenia urlopu wypoczynkowego w jednym z pięknych miast oferujących gościom z zagranicy wiele turystycznych atrakcji.

Operacja endoskopowa zatok przynosowych FESS/FEOZ - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 6 100 zł do 14 350 zł
 • Częstochowa od 2 500 zł do 4 500 zł
 • Tychy od 4 000 zł do 5 000 zł
 • Białystok od 4 500 zł do 5 500 zł
 • Lublin od 7 000 zł
 • Bydgoszcz od 4 500 zł
 • Zielona Góra od 7 500 zł
 • Lubin od 5 000 zł
 • Toruń od 6 400 zł
 • Łódź od 6 000 zł do 8 000 zł
 • Szczecin od 4 950 zł
 • Katowice od 5 300 zł
Operacja endoskopowa zatok przynosowych FESS/FEOZ cena »

Usługa operacja endoskopowa zatok przynosowych fess/feoz jest najczęściej wykonywana przez otolaryngologa i laryngologa.

Autor: