Operacja kręczu szyi - informacje

Kręcz karku (łac. torticollis, caput obstipum) to bolesna choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. U podstaw jej występowania w formie wrodzonej znajduje się deformacja mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego w obszarze jednej strony ludzkiego ciała, zaś przyczynami sprzyjającymi jej nabyciu przez osoby dorosłe mogą być choroby reumatyczne czy prozaiczne zapalenie migdałków. Leczenie tego zaburzenia należy rozpocząć jak najszybciej. W cięższych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji polegającej na nacięciu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego celem skorygowania sposobu ułożenia szyi.

Operacja kręczu szyi – polscy specjaliści

W Warszawie operacyjne leczenie kręczu szyi ma w swojej ofercie dr n. med. Krzysztof Okłot, będący specjalistą chirurgii dziecięcej – ortopedą traumatologiem. Jest on autorem licznych publikacji, a także autorem i redaktorem podręcznika „Traumatologia wieku rozwojowego”. Przeprowadza także zabiegi usunięcia łagodnych guzów kostnych czy kaszaków. Przez 10 miesięcy pracował i szkolił się w Alder Hey Children's Hospital w Liverpoolu. Doświadczenie zdobywał także przebywając przez 3 miesiące w Royal Hospital For Sick Children w Glasgow.

Na Oddziale Ortopedycznym Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie zabiegi korygujące zmiany zaistniałe w obrębie mięśni szyi wykonuje dr n. med. Bogdan Bakalarek, specjalista II st. ortopeda – traumatolog. Jest on absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi, posiada także I i II stopień specjalizacji z ortopedii i traumatologii. Tytuł doktora nauk medycznych zdobył na wydziale lekarskim w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi kursy o tematyce „Kompleksowe leczenie deformacji kręgosłupa” oraz „Chirurgia kręgosłupa”.

Chirurgicznemu leczeniu kręczu karku można się poddać również w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie. Placówka posiada od 1997 roku Certyfikat Akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i Ministra Zdrowia. W 2013 roku otrzymała również Warmińsko - Mazurską Nagrodę Jakości w kategorii „Organizacje publiczne”.

W Opolu przyjmuje dr n. med. Paweł Mielczarek, specjalista chirurgii dziecięcej, który również przeprowadza operacje kręczu szyi. Jest on absolwentem wrocławskiej Akademii Medycznej, posiada także I i II stopień specjalizacji z zakresu chirurgii dziecięcej. Ukończył kursy o tematyce „Chirurgia noworodka” oraz „Zabiegi laparoskopowe u dzieci”. Jest on członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu oraz European Paediatric Surgeons' Association.

W Krakowie mieści się Face & Body Institute, w którym także można poddać się operacyjnemu leczeniu dystonii szyjnej. Obiekt ten został uhonorowany godłem „Przyjaznej Przychodni” za wysoką jakość przeprowadzanych w nim zabiegów, kuracji oraz operacji. Z usług tej placówki korzystała wokalistka i kompozytorka Marcelina Stoszek oraz aktorka Krystyna Podleska.

W Lublinie w swoim prywatnym gabinecie diagnostyką i poradą w leczeniu bolesnego kręczu szyi służy pacjentom dr n. med. Marek Fatyga, ortopeda – traumatolog. Zajmuje się on leczeniem zachowawczym i operacyjnym zarówno wrodzonych jak i nabytych deformacji kręgosłupa. Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Autor wielu publikacji, m.in. „Wady i zniekształcenia kręgosłupa. Wybrane zagadnienia” oraz „Risk factors of postural defects in children at school age.”

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…