Operacja wodniaka jądra

Synonimy: zabieg wodniaka jądra, usunięcie wodniaka jądra, operacyjne leczenie wodniaka jądra więcej »

Filtruj wyniki
Wczytaj więcej wyników

Operacja wodniaka jądra - informacje

Szpital Salve - sala operacyjna Szpital Salve - sala operacyjna

Nagromadzenie się płynu surowiczego między błoną otrzewną, a błoną surowiczą jądra, prowadzi do powstania torbieli w mosznie, zwanej wodniakiem. Zaburzenie pojawia się jednostronnie, częściej po prawej stronie i jest bezbolesne. Wodniak może być wrodzony – pojawia się u 5-6% noworodków płci męskiej – lub nabyty.

Hydrocele testis – leczenie

W Kamieniu Pomorskim na Oddziale Chirurgicznym Centrum Medycznego Meritum, operacja wodniaka jądra wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a zabieg polega na wypreparowaniu powstałej torbieli, ewakuacji płynu i odpowiednim wycięciu jego osłonek. Z uwagi na dren, który wsuwa się następnego dnia, pacjent pozostaje w szpitalu 2 doby. Centrum posiada nowoczesne zaplecze z blokiem operacyjnym, pełnowymiarowym szpitalem oraz salą wybudzeń z całodobową opieką. Oddział chirurgiczny realizuje również zabiegi w trybie jednego dnia, specjalizując się w operacjach ortopedycznych, chirurgii ogólnej i urologii.

Wodniak jądra rzadko osiąga duże rozmiary, stanowiąc zagrożenie dla wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Dlatego często w swojej praktyce specjalisty urologa FEBU, lek. med. Igor Frulenko w celu usunięcia nagromadzonego płynu wykonuje nakłucie wodniaka. Operacja jest wykonywana z drenem, w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Lek. med. Frulenko jest członkiem m.in. Europejskiego Towarzystwa Urologicznego i swój Gabinet urologiczny prowadzi w Szczecinie (Gumieńce). Posiada doświadczenie m.in. w urologii onkologicznej i operacjach laparoskopowych. W zakresie usług wykonuje ponadto nieoperacyjne powiększanie męskich narządów płciowych.

Chirurgiczne opróżnienie wodniaka i wycięcie osłonek w trybie jednodniowym, wykonuje Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Wilmed w Warszawie. Operację w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją, przeprowadza m.in. specjalista chirurgii ogólnej, lek. med. Piotr Ciszewski, a każde skierowanie poprzedza konsultacja chirurgiczna oraz wymagane badania. Klinika zapewnia pielęgniarską i lekarską opiekę pooperacyjną, a nowoczesne techniki chirurgiczne oraz leki znieczulające skracają czas pobytu do 1-2 dni. Placówka wpisana jest do Rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej.

W Lublinie zabiegi w zakresie jąder, w tym operacyjne usuwanie torbieli zrealizujemy w prywatnym Szpitalu Żagiel Med. Operacje wykonywane są dwoma sposobami: sposobem Bergmann'a – bez drenu i Winkelmann'a – z drenem. Przewidywany czas hospitalizacji to 1-3 dni z uwagi na ewentualny dren. Ponadto, po 7 dniach wymagana jest kontrolna wizyta w celu usunięcia szwów. Konsultacji urologicznych udziela oraz zabieg wykonuje m.in. specjalista urolog, lek. med. Marek Urban oraz specjalista urolog dr n. med. Jacek Kiś. Szpital jest częścią Grupy Żagiel, w skład której wchodzi również przychodnia medyczna.

Śląskie Centrum Urologii Urovita, którego ordynatorem jest chirurg, specjalista urolog dr n. med. Andrzej Szurkowski, to nowoczesny szpital o urologicznym profilu z pełnym zakresem usług diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych. Oddział Urologii wyposażony jest w salę pooperacyjną z lekarskim i pielęgniarskim nadzorem. Oprócz wykonywanych tu operacji wodniaka, cennikiem objęte są w zakresie jąder także operacje powrózka nasiennego lub torbieli najądrza. Zespół tworzą ponadto asystenci, m.in. zastępca Ordynatora, chirurg, specjalista urolog – lek. med. Janusz Kozina. Poradnia Urologiczna realizuje wizyty w zakresie NFZ.  

W komfortowych warunkach, jakie oferuje Oddział Urologiczny Karkonoskiego Centrum Medycznego – KCM Clinic w Jeleniej Górze, wysokospecjalistyczne małoinwazyjne zabiegi operacyjne takie jak wodniaków jądra, stulejki i prącia, wykonywane są w trybie jednodniowym. Do zabiegów kwalifikuje wcześniej Poradnia Urologiczna. Zdaniem chirurga dziecięcego, lek. med. Piotra Kwiatuszewskiego z Oddziału Chirurgii Dziecięcej KCM Clinic, większość wodniaków u noworodków wchłania się samoistnie do 12-18 miesiąca życia. Te, wskazane do operacji, usuwane są tu wraz z towarzyszącą mu przepukliną w bezstresowym dla dziecka trybie 1 dnia.

Cena operacji wodniaka jądra w Polsce oraz w USA i w Niemczech

Sala operacyjna w Silesia Med Sala operacyjna w Silesia Med

W USA usuwanie torbieli może kosztować od 10.000-15.000 $ (33.000-49.500 zł), choć w zakresie ubezpieczenia, w jednym z centrów chirurgicznych w Huston – jak podaje Patient.co.uk – cena zabiegu wraz z konsultacją  wynosi 5.200 $ (17.160 zł). W Europie stawki są znacznie niższe, a tę samą procedurę medyczną można zrealizować np. w Niemczech za 1.020 $ (800 €* / 3.360 zł).  

*Źródło: German Medicine Net 

Operacja wodniaka jądra - ceny w różnych miastach

 • Wrocław od 1 600 zł do 2 100 zł
 • Warszawa od 2 500 zł do 3 700 zł
 • Kraków od 3 000 zł do 4 000 zł
 • Bydgoszcz od 550 zł do 4 500 zł
 • Poznań od 3 000 zł do 5 000 zł
 • Toruń od 2 500 zł do 4 000 zł
 • Gdańsk od 4 500 zł
 • Katowice od 2 000 zł do 2 500 zł
 • Łódź od 1 600 zł
 • Częstochowa od 2 000 zł
 • Lublin od 1 700 zł
 • Gliwice od 2 200 zł
Pokaż więcej »

Usługa operacja wodniaka jądra jest najczęściej wykonywana przez urologa.

Autor: