Protezy jądra – czym są oraz z czego są wykonane?

Historia zabiegów wszczepiania implantów jąder sięga lat 40. ubiegłego wieku. Przez lata naukowcy oraz lekarze szukali idealnego materiału, który strukturą oraz wagą odpowiadałby naturalnemu organowi. Początkowo protezy wykonywano ze szkła, dakronu czy polietylenu. Jednakże wszystkie okazywały się zbyt ciężkie i zbyt trudne w mechanicznej obróbce. Prawdziwa rewolucja nastąpiła na początku lat 60., kiedy pod lupę wzięto gumę silikonową. Aby zmniejszyć twardość gumy, protezy jądra wypełniono żelem silikonowym.

Popularność tego rozwiązania spadła jednak, kiedy zaczęto łączyć choroby tkanki łącznej z silikonowymi implantami piersi. Badania nie potwierdziły tego związku.

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów implantów, które podzielić można ze względu na materiał, z którego są wytwarzane:

  • implanty jąder wypełnione żelem silikonowym,
  • implanty jąder wypełnione elastomerem silikonowym (naturalne lub sztuczne tworzywa polimerowe),
  • implanty jąder wypełnione solą fizjologiczną.

Każdy z producentów protez oferuje je w kilku rozmiarach, co pozwala na odtworzenie naturalnego wyglądu moszny. Dodatkowo wszystkie protezy jąder mają zaczepy, które umożliwiają przyszycie ich do wewnętrznej strony moszny.  To stabilizuje ich położenie.

Ważne: Różnica pomiędzy naturalnym jądrem a protezą wypełnioną solą fizjologiczną jest niemal niezauważalna.

Wskazania do zabiegu wszczepienie implantu jądra

Decyzja o wszczepieniu protezy jądra podyktowana jest najczęściej:

  • pierwotnym brakiem jąder,
  • nieprawidłowym rozwojem na etapie wczesnego formowania się narządów płciowych dziecka,
  • chirurgicznym usunięciem jądra z powodu nowotworu czy martwicy pourazowej,
  • utratą jądra w wyniku uszkodzenia pęczka naczyniowego podczas operacji mającej na celu sprowadzenie jądra do moszny (sytuacja taka może mieć również miejsce w trakcie zabiegu usunięcia przepukliny pachwinowej).

Sztuczne jądra – dobór odpowiedniej protezy

Wybór implantu jądra dokonywany jest wspólnie z lekarzem na wizycie przedzabiegowej. W przypadku, gdy pacjent ma tylko jedno jądro, jego rozmiar określany jest za pomocą USG. Proces ten umożliwia dobranie takiego rozmiaru protezy, aby po wszczepieniu sztucznego jądra kształt moszny był jak najbardziej zbliżony do naturalnego. 

Co zrobić, gdy żaden z dostępnych rozmiarów protez jąder nie pokrywa się z rozmiarem drugiego, naturalnego jądra? W takich sytuacjach zalecane jest wybranie implantu o trochę mniejszym rozmiarze.

Na polskim rynku spotkać można protezy jąder kilku producentów, którzy oferują swoje produkty zazwyczaj w 3 lub 5 różnych rozmiarach. Najmniejsze dostępne sztuczne jądra mają około 20 mm długości. Największe – nawet 50 mm. 

Wszczepienie implantu jądra – jak wygląda zabieg?

W pierwszej fazie przygotowawczej pacjent otrzymuje antybiotyk. Ma on chronić organizm przed stanami zapalnymi wywołanymi ingerencją chirurgiczną.

Ważne: Zabieg wszczepienia protezy jądra nie jest zabiegiem skomplikowanym i o podwyższonym stopniu ryzyka.

Decyzję o rodzaju znieczulenia podejmuje chirurg. Najczęściej będzie jednak połączenie znieczulenia ogólnego ze znieczuleniem miejscowym. 

Podczas zabiegu specjalista przecina skórę w okolicach nasady prącia – powyżej kości łonowej. Konieczne jest dotarcie od góry do wnętrza moszny, w której w następnej kolejności umieszcza się sztuczne jądro. Następnie komora moszny jest zaszywana od góry – tak, aby uniemożliwić ewentualne przesuwanie się protezy ku górze. Na koniec następuje zaszycie rany w okolicy nasady prącia.

Spotyka się również inne podejście do zabiegu obejmujące wprowadzenie implantu od dołu – po przecięciu skóry moszny. W następnym kroku wewnątrz moszny formowane jest miejsce na protezę. Takie rozwiązanie jednak wiąże się z ryzykiem krwawienia lub ropienia rany.

Zabieg wszczepienia implantu jądra jest stosunkowo krótki. Część operacyjna trwa od 20 do 30 minut. Jednak ze względu na przygotowania przedzabiegowe oraz znieczulenie ogólnie pobyt pacjenta w szpitalu trwa zazwyczaj kilka godzin. 

Z powodu znieczulenia zaleca się, aby w dniu operacji nie prowadzić samochodu. 

Możliwe powikłania

Wszyscy pacjenci poddani operacji wszczepienia implantu jądra przez pierwsze dwa dni od zabiegu skarżą się na silny ból. Z tego względu koniecznie będzie przyjmowanie leków przeciwbólowych (np. ketonal czy paracetamol). W trzecim oraz czwartym dniu ból zdecydowanie słabnie. Należy jednak unikać gwałtownych ruchów. 

Opatrunek można usunąć całkowicie pomiędzy piątym a ósmym dniem od zabiegu. Opuchlizna moszny to naturalny stan po operacji.

Pamiętaj: Po zabiegu wszczepienia implantu jądra należy ograniczyć aktywność ruchową przez przynajmniej 3 tygodnie.

Mimo tego że zabieg wszczepienia protezy jądra jest stosunkowo prosty, wymaga od chirurga dużej precyzji. Jakiekolwiek ognisko krwawienia może przerodzić się w krwiak lub ropień. Znane są przypadki, w których konieczne było usunięcie wszczepionego implantu. Opisane są także sytuacje, w których zbyt duży rozmiar protezy w stosunku do rozmiaru worka mosznowego powodował przesuwanie się implantów w stronę pachwiny.

Część pacjentów poddanych zabiegowi wszczepienia protezy jądra skarży się również na stopniowe pogarszanie efektu estetycznego. Powodem jest naturalna reakcja organizmu: obkurczanie się tkanek wokół wszczepu. Na implancie powstaje twarda warstwa, znacząco różna od struktury naturalnego jądra. Rozwiązaniem tego problemu mogą być regularne masaże protezy, które niwelują twardnienie tkanek.

Ważne: W procesie rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia protezy jądra bardzo ważna jest higiena miejsc intymnych.

Implant jądra – refundacja NFZ

Wszczepienie implantu jądra jest zabiegiem objętym refundacją NFZ. Jednakże istnieją w tej kwestii pewne niedociągnięcia formalne, które dotyczą przede wszystkim zakupu samego implantu jądra, a także kosztów hospitalizacji. Z tego względu praktycznie wszystkie tego typu zabiegi w Polsce są wykonywane ze środków osoby poddającej się zabiegowi.

Wszczepianie implantu jądra u dzieci

Częstym powodem wszczepienia implantu jądra jest wrodzony brak. Jednak zbyt mała moszna u dziecka przed okresem dojrzewania sprawia, że nawet najmniejsze dostępne rozmiary protez są za duże. Z tego względu zaleca się, aby z zabiegiem wszczepienia implantu wstrzymać się do 16-17. roku życia dziecka.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o zabieg wszczepienia implantu jądra

  • Proteza jądra – gdzie kupić?

    W Polsce istnieje kilka firm produkujących protezy jąder. Nie zaleca się jednak, aby samodzielnie decydować o wyborze implantu. Decyzję zawsze należy podejmować wraz z lekarzem prowadzącym.

  • Ile kosztuje implant jądra?

    Cena protezy jądra w Polsce wynosi średnio 1000 złotych.

  • Wszczepienie sztucznego jądra – jakie powikłania?

    Do najczęstszych powikłań związanych z zabiegiem wszczepienia sztucznego jądra zalicza się: silny ból przez kilka dni od zabiegu,  opuchlizna moszny oraz okolic pachwin, dyskomfort w przypadku złego doboru rozmiaru jądra.  Rzadziej spotykanym powikłaniem jest formowanie się na protezie stwardniałych tkanek.

  • Ile trwa zabieg wszczepienia protezy jądra?

    Operacja wszczepienia protezy jądra jest zabiegiem stosunkowo krótkim. Trwa około 30 minut. Pobyt w placówce medycznej powinien zakończyć się po jednym dniu.

  • Proteza jądra – jakie odczucia?

    Prawidłowo dobrany rozmiar jądra oraz jego odpowiednie umiejscowienie daje gwarancję zadowolenia pacjenta. W takich przypadkach sztuczne jądro niemal nie różni się od naturalnego. Zły rozmiar jądra może powodować dyskomfort i odczuwanie ciężkości w mosznie.

  • Czy implant jądra można stosować u dzieci?

    Zaleca się, aby dzieci z wrodzonym brakiem jądra/jąder poddawane były zabiegowi wszczepienia implantów dopiero po okresie dojrzewania.

  • Z czego wykonana jest proteza jądra?

    Najczęściej spotykane implanty jąder wykonane są z żelu silikonowego. Spotyka się również protezy wypełnione solą fizjologiczną.

  • Kiedy koniecznie jest wszczepienie implantu jądra?

    Wszczepienie implantu jądra nie jest zabiegiem koniecznym. Operacja ma jedynie za zadanie wizualną korekcję moszny. Wszczepienie protezy jądra wykonuje się po chirurgicznym usunięciu jądra naturalnego w wyniku nowotworu lub martwicy. Zabieg taki zalecany jest także osobom z wrodzonym brakiem tego narządu.

Wszczepienie implantu jądra - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na zabieg wszczepienia implantu jądra. Zamieszczone komentarze pochodzą od mężczyzn, którzy zapisali się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Polecam jak najbardziej!
  
Damian

Jeszcze potrzeba czasu, aby się to wygoiło, lecz nie ma żadnych powikłań a efekt już jest super.

Opinia o: Centrum Medyczne T&T Medical, Wrocław (dr n. med. Tomasz Tuchendler)

Źródła:

  • Tomasz Zieliński, "Protezy jąder – rodzaje, zastosowanie, wyniki", Przegląd urologiczny 1/2009 (53), ISSN 1640-5102, 2009
  • Tomasz Zieliński, Julia Kruk-Jeromin,, "Protezy jąder – zastosowanie i ocena kliniczna", Urologia Polska, 2001/54/2,, 2001, ISSN 0500-7208
  • Piotr Rutkowski, Krzysztof Warzocha, "Nowotwory złośliwe jądra [w] Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok", VM Media, 2013, ISBN 978-83-7599-594-7
  • Onkologia.org.pl, "http://onkologia.org.pl/rak-jadra/" (onkologia.org.pl)
  • Wikipedia, "Jądro" (pl.wikipedia.org)
  • Wikipedia, "Rak jądra" (pl.wikipedia.org)