Safenektomia - usunięcie żyły odpiszczelowej

Gdy żylaki sprawiają ból lub doprowadzają do powstania owrzodzeń, lekarze często kierują pacjentów na operację. Jednym z jej wariantów jest safenektomia, która polega na usunięciu żyły odpiszczelowej przy użyciu specjalnego narzędzia. Oto lista 8 klinik w Polsce, które oferują swoim pacjentom operację usunięcia żylaków z safenektomią.

Lekarze wykonujący operacyjne usunięcie żyły odpiszczelowej

Posiadamy w ofercie 5 specjalistów w 4 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 8 różnych placówkach. Usługa operacyjne usunięcie żyły odpiszczelowej jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

dr n. med. Zbigniew Jabłonka

chirurg ogólny

w Gabinet chirurgiczny dr Zbigniew Jabłonka

9,8 / 10
lek. Jakub Gęborski

chirurg naczyniowy, chirurg ogólny, angiolog

w Medix

9,7 / 10
lek. Dariusz Pawełczak

chirurg ogólny

w Prywatna Praktyka Lekarska Dariusz Pawełczak

9,5 / 10
dr n. med. Marek Filipowski

chirurg ogólny, torakochirurg, flebolog

w Centrum Flebologii Klinika Zdrowych Nóg

lek. Konrad Tałasiewicz

flebolog, onkolog kliniczny

w Centrum Flebologii Klinika Zdrowych Nóg

Safenektomia - usunięcie żyły odpiszczelowej - informacje

Safenektomia to operacja, której celem jest trwałe, mechaniczne usunięcie żyły odpiszczelowej. Mimo ingerencji chirurga, część pacjentów jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Z czym jeszcze wiąże się operacja usunięcia żylaków z safenektomią?

dr Zbigniew Jabłonka - wyposażenie gabinetu zabiegowego dr Zbigniew Jabłonka - wyposażenie gabinetu zabiegowego

Czym jest safenektomia?

Operacja usunięcia żylaków kończyn dolnych z safenektomią to zabieg, w przebiegu którego dochodzi do mechanicznego usunięcia chorobowo zmienionego naczynia, a dokładnie żyły odpiszczelowej. Co ciekawe, to właśnie od jej łacińskiej nazwy (vena saphena) wywodzi się nazwa zabiegu. Operację usunięcia żylaków z safenektomią wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Gdy pacjent nie czuje już bólu, lekarz wykonuje dwa nacięcia: jedno w pachwinie, drugie w okolicy kostki przyśrodkowej. Dzięki nim specjalista jest w stanie wprowadzić do wnętrza żyły specjalne narzędzie, które się do niej przyczepia. W ten sposób, po jego przeciągnięciu przez całą długość naczynia, jest ono wyciągane razem ze zmienioną chorobowo żyłą. Cała operacja trwa zwykle nie więcej niż godzinę. Wyjątkiem jest rozszerzenie safenektomii o metody uzupełniające - wtedy czas procedury ulega wydłużeniu.

Operacyjne usunięcie żyły odpiszczelowej - wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do operacji żylaków kończyn dolnych z safenektomią są zaawansowane żylaki kończyn dolnych, którym towarzyszą dolegliwości takie jak silny ból czy owrzodzenia. Na liście wskazań znajdują się także nawracające żylaki. Safenektomii nie mogą poddać się z kolei osoby ze stanami niedokrwienia kończyn dolnych, pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz obrzękiem chłonnym kończyn dolnych. Podobnie jak inne zabiegi, tak również safenektomia nie powinna być przeprowadzana u kobiet w ciąży. Żylaki często same zanikają po rozwiązaniu, dlatego u ciężarnych pacjentek stosuje się jedynie leczenie zachowawcze.

Safenektomia - zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po safenektomii zaleca się spacerowanie, przy zaznaczeniu, że dużego wysiłku nie należy podejmować jeszcze przez jakiś czas. Ze względu na to, iż przez kilkanaście dni po zabiegu pacjent może być nieco mniej sprawny, otrzyma on zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 4 tygodni. Opatrunek ściąga się zazwyczaj siódmego dnia po operacji - w tym czasie zdejmuje się także szwy, jeśli były zakładane. Należy pamiętać, że mimo zdjęcia opatrunku, wyroby uciskowe nadal powinny być noszone przez pacjenta. Czas korzystania z pończoch czy rajstop uciskowych jest określany przez lekarza i zwykle jest to kilka miesięcy.

Zalety safenektomii

Gabinet zabiegowy w KCM Clinic Gabinet zabiegowy w KCM Clinic

Operację usunięcia żylaków kończyn dolnych z safenektomią wyróżnia krótki czas hospitalizacji. W niektórych przypadkach nie jest ona nawet wymagana, a część pacjentów może wrócić do domu nawet w dniu zabiegu. Osoby, u których wskazane jest pozostanie w klinice, zwykle opuszczają ją jeden dzień po przebyciu operacji. Dzięki temu, że podczas zabiegu lekarz dokonuje jedynie niewielkich nacięć skóry, safenektomia pozostawia po sobie dobry efekt kosmetyczny. Zdarza się, żę nacięcia są tak małe, że nie trzeba zakładać na nie szwów. Warto pamiętać, że usunięcie żyły odpiszczelowej nie oznacza, że żylaki nigdy już nie powrócą. Kluczowe w tej kwestii jest podjęcie przez pacjenta działań mających na celu wyeliminowanie przyczyny powstawania żylaków.

Więcej na temat operacyjne usunięcie żyły odpiszczelowej

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…