Kiedy zdecydować się na operację powiek dolnych?

Wskazaniem do korekty powiek dolnych (blefaroplastyki) jest nadmiar skóry. Powoduje go stopniowe starzenie się skóry i utrata jej elastyczności. Skóra powiek rozciąga się jednak przede wszystkim poprzez przerost mięśnia okrężnego oka oraz niewydolność przegród oczodołowych, przez co tłuszcz oczodołowy naciska na mięsień i skórę, rozciągając ją. Gdy powieki wiotczeją, zaczynają zwisać, tworząc fałdy i "worki". To zaś zwęża szczelinę oczu. "Worki pod oczami" występują też u młodszych osób. To efekt dziedziczenia. Ich występowanie jest najczęstszą przyczyną wykonywania zabiegu korekcji powiek dolnych.

Bywa, że u pacjentów można dostrzec przez skórę przepukliny tłuszczowe. Są skutkiem osłabienia struktury powiek. Nadmiar skóry powiek może powodować:

  • uczucie zmęczenia,
  • ograniczenie pola widzenia,
  • poczucie braku równowagi,
  • bóle głowy.

Choroby powiek dolnych

Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność. Tworzą się zmarszczki, poszerzają naczynia krwionośne włosowate. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu wpływa na zapadanie się gałki ocznej i zwężanie szpary powiek. 

Gdy tłuszcz oczodołowy przemieszcza się do przodu, powieki dolne stają się workowate. Z kolei osłabienie tarczki i mięśni przyczynia się do opadnięcia powieki górnej i odwinięcia powieki dolnej. 

Efektem może być stale łzawienie, dokuczliwe dla pacjenta. Częste wycieranie oczu, pogłębia proces odwijania się powiek. Takie stany są wskazaniem do operacji plastycznej powiek dolnych.

Operacja powiek dolnych

Korekta powiek dolnych wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub w znieczuleniu ogólnym. Pacjent często otrzymuje doustnie lek, który powoduje, że jest zrelaksowany i spokojny podczas zabiegu. Przed zabiegiem plastyki powiek dolnych lekarz oznacza linie cięcia przy pomocy specjalnego „ołówka”. Dezynfekuje też operowany obszar, a potem wprowadza niezwykle cienką igłą znieczulenie miejscowe. Efekt tego ostatniego jest wzmacniany przez zastosowanie znieczulenia (krople do oczu). 

Przy klasycznej korekcji powiek dolnych cięcie wykonywane jest tuż pod rzęsami dolnymi. Potem chirurg oddziela skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni. Nadmiar skóry i mięśni wycina. 

Blizna po operacji jest niewielka, ukryta pod rzęsami. Jej fragment mieści się w naturalnej zmarszczce, tzw. kurzej łapce. To sprawia, że jest praktycznie niewidoczna.  Podczas korekty powiek dolnych redukowany lub przesuwany jest również nagromadzony tłuszcz okołogałkowy. To on odpowiada za nieestetyczne worki pod oczami. 

Warto wiedzieć: Efekty operacji powiek dolnych utrzymują się zazwyczaj wiele lat. Skuteczność takiego leczenia wspomagają: właściwa pielęgnacja skóry twarzy oraz wystrzeganie się palenia tytoniu.

Zalecenia przed zabiegiem plastyki powiek dolnych

W przypadku pań nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (na dwa dni przed nią lub przez pierwsze dni jej trwania). 

W ciągu dwóch tygodni przed planowaną operacją plastyki powiek dolnych nie należy m.in.:

  • przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi (np. z grupy salicylanów),
  • palić papierosów ani stosować suplementów,
  • jeść potraw z dodatkiem czosnku, imbiru czy żeń-szenia,
  • opalać twarzy,
  • stosować makijażu, tuszu do rzęs oraz kremów.

Przez co najmniej trzy dni przed terminem korekty powiek dolnych nie wolno pić alkoholu. 

Dwa tygodnie przed zabiegiem należy przejść badania: oznaczenie wskaźników krzepnięcia oraz grupa krwi, morfologia, elektrolity, markery stanu zapalnego (CRP, OB). Operacja zostanie wykonana wyłącznie przy prawidłowych wynikach.

Dodatkowo warto oznaczyć poziom aminotransferaz oraz ocenić ogólny stan zdrowia. Służy temu badanie ogólne moczu oraz sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. Dobrze jest również zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać u osób z wydłużonym czasem krzepnięcia krwi oraz w złym stanie ogólnym. 

Ważne: Wystąpienie infekcji skóry w okolicy, która ma być poddana zabiegowi, ciąża, niewyrównana cukrzyca i nadciśnienie tętnicze są powodem do odroczenia terminu korekcji.

Przeciwwskazania do operacji powiek dolnych

Wśród przeciwwskazań do wykonania operacji powiek dolnych wyróżnić należy m.in. 

  • egzemę powiek,
  • nawracające infekcje powiek,
  • poważne choroby ogólnoustrojowe,
  • stany po chemioterapii,
  • problemy ze zdrowiem psychicznym,
  • zaawansowaną cukrzycę,
  • zaburzenia w gojeniu się ran (np. tworzenie się bliznowców).

W przypadku wystąpienia powyższych przeciwwskazań operacja jest odradzana lub zalecana w późniejszym terminie. Relatywnym przeciwwskazaniem jest wcześniejsze wstrzykiwanie wypełniaczy (np. kwasu hialuronowego) do powiek dolnych.

Korekta powiek dolnych – rekonwalescencja

Gdy znieczulenie przestanie działać, odczuwalne może być odrętwienie powiek, ciągnięcie skóry czy szczypanie. Bywa, że pacjenci widzą podwójnie lub obraz jest zamazany. Po przebytej korekcie powiek dolnych zawsze występują: obrzęk, zasinienie, ale też nadwrażliwość powiek i okolic oczu (utrzymuje się ono przez kilka dni). 

Przez kilka dni po zabiegu pacjent powinien stronić od wysiłku fizycznego. Najlepiej pozostać przez ten czas w domu. Okolice oczu warto schładzać np. zimnym kompresem żelowym. W razie potrzeby można zażyć środki przeciwbólowe. Po zabiegu, zamiast opatrunku, na szwy zakładany jest niewielki plaster, który może utrudniać pacjentowi widzenie. Po zdjęciu szwów należy codziennie przemywać oczy, a także stosować specjalne krople. Zdarza się, że przebieg gojenia ran jest inny w obu powiekach. 

Opuchlizna i zasinienie powinny całkowicie ustąpić w ciągu sześciu tygodni od poddania się korekcie powiek dolnych. Za każdym razem, gdy w tym czasie pacjent wyjdzie na zewnątrz, powinien zakładać okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wykonywać codzienne czynności, czytać książki czy oglądać telewizję. Z kolei pierwszy, delikatny makijaż można wykonywać najwcześniej po dziesięciu dniach od zabiegu. W tym przypadku zaleca się stosowanie kosmetyków wykorzystywanych już wcześniej, tak, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na nowy produkt.

Kiedy efekt plastyki powiek dolnych będzie widoczny?

Efekty plastyki powiek dolnych widoczne są zazwyczaj po co najmniej miesiącu od zabiegu. Choć na pełen efekt należy poczekać ok. osiem do dziesięciu tygodni. Wynika to z procesu gojenia się ran. Po upływie tego czasu można ostatecznie ocenić symetrię blizn pooperacyjnych, ich charakter, kształt oczu czy wyraz twarzy.

Plastyka laserowa powiek dolnych

Laserowa plastyka powiek dolnych to zabieg małoinwazyjny. Trwa zwykle ok. 30 minut. Podobnie jak kwas trichlorooctowy, laserowe obkurczenie powiek dolnych może być alternatywą dla operacji plastycznych jedynie w wypadku gdy problem z powiekami dotyczy wyłącznie skóry, a nie nadmiaru mięśnia lub przemieszczenia tłuszczu okołogałkowego. Plastyka laserowa lub kwas trichlorooctowy jest więc de facto dobrym uzupełnieniem przezspojówkowej plastyki powiek dolnych, gdyż w tej technice skóra nie jest wycinana.

Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Laserowa plastyka powiek dolnych polega na usunięciu zwiotczałej skóry powiek dolnych, a także napięciu skóry w tych okolicach (przy pomocy podgrzanego przez laser kolagenu). 

FAQ, czyli najczęstsze pytania o plastykę powiek dolnych

  • Czy zabieg plastyki powiek można wykonać w ramach NFZ?

    Jeśli nadrzędnym celem zabiegu jest poprawa wyglądu pacjenta, operacja opadających powiek nie zostanie przeprowadzona na NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje procedurę tylko wtedy, jeśli zaistnieją wskazania zdrowotne, np. zaburzenia widzenia lub nawracające zapalenie spojówek.

  • Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegów plastycznych powiek?

    Idealnymi kandydatami do chirurgicznej korekcji powiek są osoby ogólnie zdrowe. Zabieg nie jest wskazany u pacjentów, którzy mają problemy z nadczynnością tarczycy, cierpią na niewydolność gruczołów łzowych, mają nadciśnienie lub chorują na serce lub cukrzycę. Osoby cierpiące na jaskrę lub z powodu odwarstwienia siatkówki wymagają dodatkowych badań okulistycznych.

  • Ile kosztuje plastyka powiek dolnych?

    Cena za plastykę chirurgiczną powiek dolnych wynosi od 1 500 zł do 9 000 zł (ceny na podstawie danych z 136 klinik oraz od 89 lekarzy). Sprawdź ceny w swoim mieście!

Plastyka powiek dolnych – opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na plastykę powiek dolnych. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Zadowolna z usługi w klinice
  
Alex

Jestem zadowolona, chociaż zabieg nie jest przyjemnością sam w sobie

Opinia o: Bieniek Clinic, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Było super! Polecam!
  
Beata

Polecam z calego serca.

Opinia o: Centrum Okulistyczne Weiss Klinik, Chorzów (lek. Sybilla Piekarska)
Jest super polecam klinikę.
  
Marzanna M.

Bezproblemowo, lecz z lekkim bólem.

Opinia o: Stadmedica Centrum Medyczne, Bydgoszcz (prof. nadzw. dr hab. n. med. Henryk Witmanowski)

 

Źródła:

  • Kaszuba A. (red. wyd. pol.), "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Edra Urban& Partner, Wrocław, 2012, ISBN: 978-83-7609-730-5
  • Kobus K., "Atlas chirurgii plastycznej", Medsport, Warszawa, 2014, ISBN: 83-908701-7-7
  • Fratila A., Zubcov-Iwantscheff A., Coleman W.P., "Atlas chirurgii powiek i okolicy okołooczodołowej", Medipage, Warszawa, 2019, ISBN: 978-83-65946-29-4
  • Kryst L., "Chirurgia szczękowo-twarzowa", PZWL, Warszawa, 2012, ISBN: 978-83-200-4295-5
  • Holle J., "Chirurgia plastyczna", PZWL, Warszawa, 2013, ISBN: 978-83-200-4642-7
  • Wkipedia, "Eyelid" (en.wikipedia.org)
  • Wikipedia, "Plastyka powiek" (pl.wikipedia.org)
  • Wikipedia, "Powieka" (pl.wikipedia.org)