Co to jest labioplastyka?

Wargi sromowe pełnią istotną rolę fizjologiczną, ponieważ chronią przedsionek pochwy i ujście zewnętrzne cewki moczowej. Wargi sromowe mniejsze zazwyczaj są schowane pod większymi, jednak może dojść do ich przerostu lub wyraźnej asymetrii. W takiej sytuacji fałdy śluzówki mogą wystawać poza szparę sromową i wywołują nie tylko dyskomfort psychiczny, ale przyczyniają się również do problemów z uprawianiem sportu (np. jazdy na rowerze lub jazdy konnej) czy zaburzeń w sferze życia seksualnego. Mogą również utrudniać utrzymanie higieny intymnej.

Specyficzna budowa warg sromowych często prowadzi do powstawania mikrourazów śluzówki oraz rozwoju procesów zapalnych. Zaburzenia kształtu warg sromowych mają wiele przyczyn. Mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub hormonalnych, urazów w czasie porodów naturalnych lub pojawiać się z procesie starzenia organizmu.



Mimo iż odczuwanie dyskomfortu z powodu przerostu lub asymetrii warg sromowych często jest tematem tabu, panie dotknięte tym problemem coraz częściej decydują się na labioplastykę - zabieg mający na celu przywrócenie prawidłowego kształtu i funkcji okolic intymnych.

Według danych pochodzących z raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, w 2019 r. labioplastyce (bez plastyki pochwy) poddało się prawie 13 tys. mieszkanek Stanów Zjednoczonych, co czyni go siedemnastą najpopularniejszą operacją plastyczną w tym kraju. Co ciekawe, zabiegowi najczęściej poddają się kobiety w przedziale wiekowym 18-34, mimo iż w stosunku do wszystkich operacji plastycznych stanowią one zaledwie 20% pacjentek. Taki wyjątek często wiąże się z faktem, iż problemy z przerostem warg sromowych często są zauważalne wraz ze wzrostem świadomości własnego ciała oraz swojej seksualności, co jest charakterystyczne dla takiego wieku.

Ciekawostka: Labioplastyka w Stanach Zjednoczonych staje się coraz bardziej popularna. W 2019 roku zabiegowi poddało się o 30% więcej kobiet niż cztery lata wcześniej.

Wskazania i przeciwwskazania do operacji warg sromowych

Ciężko mówić o tym, kiedy plastyka warg sromowych byłaby jednoznacznie wskazana. W przypadku tego zabiegu pod uwagę bierze się głównie odczucia pacjentki oraz to, czy jej funkcjonowanie ulegnie faktycznej poprawie po przebyciu labioplastyki.

Niewątpliwie wśród wskazań do operacji warg sromowych wymienia się:

  • częste podrażnienia tej okolicy (związanych m.in. z utrudnionym zachowaniem higieny tych miejsc), 
  • dodatkowo bolesne może stać się uprawianie niektórych sportów (np. jazdy na rowerze).
  • zdeformowanie warg sromowych podczas porodu, wskutek urazu lub przez wady wrodzone
  • Ważny jest również aspekt estetyczny: przekonanie pacjentki o tym, że wygląd jej narządów płciowych odbiega od wzorca typowego, może zaburzać jej pewność siebie i skutkować niechęcią do podejmowania aktywności płciowej. Zmniejszenie zainteresowania czynnościami seksualnymi bywa też spowodowane tym, że przerośnięcie fałdów skórnych

Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, tak również i w odniesieniu do korekty warg sromowych istnieją pewne przeciwwskazania do poddania się operacji. Labioplastyki nigdy nie wykonuje się u kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią. Do tak zwanych przeciwwskazań względnych zalicza się z kolei zaburzenia krzepliwości krwi oraz nieuregulowaną cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. W takich sytuacjach zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub wyregulować chorobę podstawową lekami - tak, aby nie stanowiły one przeciwwskazania do wykonania operacji.

Jak przebiega zmniejszanie warg sromowych?

Procedurę najlepiej wykonać po zakończeniu krwawienia miesiączkowego - tak, aby przez 2 tygodnie od zabiegu nie pojawiło się krwawienie. Natomiast jeżeli w trakcie początkowego procesu gojenia pojawi się krwawienie międzymiesiączkowe, wydłuży ono jedynie czas gojenia, nie mając większego wpływu na efekt końcowy.

Uwaga: Przed zmniejszaniem warg sromowych trzeba wykonać podstawowe badania krwi. Zaleca się również odstawienie leków zaburzających krzepliwość krwi. W dniu zabiegu należy być na czczo.

Korektę warg sromowych najczęściej przeprowadza się na jeden z dwóch podstawowych sposobów: metodą TRIM lub Wedge - zwykle w znieczuleniu przewodowym lub dożylnym, a na życzenie pacjentki również w znieczuleniu miejscowym. Operacja trwa około godziny, a jej czas uzależniony jest od wybranej techniki zabiegowej. Warto zaznaczyć, że procedura ta wymaga olbrzymiej zręczności chirurga, ponieważ dotyczy ona mocno unerwionego i ukrwionego obszaru.

Metoda TRIM polega na usunięciu fragmentów przerośniętej tkanki warg sromowych mniejszych poprzez obcięcie ich krawędzi. Jest to najbardziej polecana i najczęściej stosowana technika na świecie, głównie dlatego że zachowuje się wówczas unaczynienie i unerwienie na całej długości pozostającej wargi (w technice Wedge często dochodzi do zaburzeń czucia po zabiegu). Ponadto, metoda TRIM wiąże się z mniejszym ryzykiem rozejścia się brzegów rany, niż w przypadku innych technik. Pozwala ona także na usunięcie ciemniejszych i/lub bardziej pofałdowanych brzegów warg sromowych, co zapewnia im młodszy wygląd. Wadą jest powstanie niewielkiej blizny na brzegach, która może być tkliwa podczas procesu gojenia. Jak można się domyślić, metodę TRIM stosuje się w przypadku, gdy celem zabiegu jest zmiana wyglądu brzegów warg sromowych wraz z jej maksymalnie dopuszczalną redukcją.

Technika V (Wedge) zachowuje naturalny brzeg warg sromowych. Polega ona na wycięciu klina tkanki w kształcie litery V. Jest to zabieg bardziej czasochłonny, ale redukcja wielkości jest odpowiednio mniejsza niż w przypadku techniki TRIM. Brzegi warg sromowych po takiej operacji zachowują swój pierwotny, naturalny kształt, więc jeśli problemem jest pofałdowany lub hiperpigmentowany brzeg, technika ta wówczas się nie nadaje. Największą wadą metody jest ryzyko uszkodzenia zakończeń nerwowych, co prowadzi do zaburzeń czucia operowanej okolicy.

Zalecenia pozabiegowe

Mimo iż labioplastyka dotyczy mocno unerwionych okolic, ból po zabiegu jest minimalny, a w zdecydowanej większości przypadków pacjentka może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia. W pierwszych godzinach po operacji wargi sromowe mogą być spuchnięte - jest to skutek działania zarówno znieczulenia jak i ingerencji w tkankę.

W pierwszych dniach po operacji zaleca się noszenie podpasek, które zagwarantują większy komfort i zabezpieczą operowany obszar. Chirurg może dodatkowo zalecić zastosowanie maści na bazie antybiotyku. Ewentualne dolegliwości bólowe znikają samoistnie po kilkudziesięciu godzinach.

Przez kilka dni po zabiegu pacjentka powinna dużo odpoczywać. Przez co najmniej miesiąc nie może natomiast używać tamponów, nosić obcisłej bielizny, uprawiać sportu i współżyć.

Powikłania po labioplastyce

Plastyka warg sromowych należy do stosunkowo bezpiecznych zabiegów, jednak - jak każda ingerencja chirurgiczna - niesie ze sobą ryzyko wystąpienia pewnych powikłań. Do tych występujących najczęściej zaliczamy: 

  • obrzęki
  • krwiaki
  • zasinienia
  • ból

Rzadziej pojawiają się infekcje okolic intymnych czy nadmierne krwawienie.

Labioplastyka - efekty

Efekty operacji zmniejszenia warg sromowych są trwałe, jednak warto pamiętać, że zniweczyć je może czasem poród drogami natury. Właśnie dlatego zabieg zaleca się przede wszystkim paniom, które ciążę mają już za sobą. Wyjątkiem są przerośnięte wargi przeszkadzające przy współżyciu czy utrudniające normalne funkcjonowanie.

Kwestie wizualne zależą od zastosowanej metody. Zabieg metodą Wedge sprawi, że ingerencja chirurgiczna praktycznie nie będzie zauważalna. W przypadku techniki TRIM również wiele zależy od specjalisty i tego, w jaki sposób wymodeluje on wargi sromowe.

Efekty labioplastyki nie dotyczą jedynie kwestii czysto fizycznych. Często skutkiem zabiegu jest wyzbycie się kompleksów i nabranie pewności siebie w kontaktach seksualnych. Nie bez znaczenia jest również zniwelowanie bólu związanego z ocieraniem się warg sromowych o odzież podczas uprawiania sportu.

Labioplastyka na NFZ - czy to możliwe?

Panie, które z powodu przerostu warg sromowych odczuwają ból podczas uprawiania sportu czy w trakcie stosunków seksualnych, często rozważają plastykę warg sromowych. NFZ jest w tym przypadku dość surowy - o refundację można starać się jedynie w przypadku bardzo zaawansowanego problemu i zwykle wiąże się to z koniecznością odbycia serii konsultacji oraz długim czasem oczekiwania na operację. Wspomnieć należy również o tym, że chirurdzy pracujący jedynie w publicznych placówkach, zwykle nie posiadają zbyt dużego doświadczenia w zakresie labioplastyki.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o plastykę warg sromowych

  • Labioplastyka - gdzie najlepiej wykonać zabieg?

    Wybierając placówkę, warto sprawdzić czy pracujący w niej chirurg plastyk posiada doświadczenie w wykonywaniu zabiegów labioplastyki. Tylko wykwalifikowany specjalista będzie w stanie przeprowadzić operację zmniejszania warg sromowych w bezpieczny sposób i z zagwarantowaniem najlepszych kosmetycznych rezultatów.

  • Ile kosztuje zmniejszenie warg sromowych?

    Średnia cena labioplastyki to 3500 zł. Ostateczny koszt procedury zależy m.in. od techniki zabiegowej, którą zastosuje chirurg podczas plastyki warg sromowych. Cena uzależniona jest również od renomy danej placówki oraz doświadczenia pracującego w niej specjalisty.

  • Czy labioplastyka boli?

    Chirurgiczne zmniejszanie warg sromowych przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, rzadziej - w ogólnym. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny. W tym miejscu warto wspomnieć, że ból po zakończonej procedurze może utrzymywać się jeszcze przez kilka dni po operacji, jednak w większości przypadków nie jest silny.

  • Kiedy po porodzie można wykonać labioplastykę?

    Plastyka warg sromowych to zabieg, któremu często poddają się kobiety po przebytej ciąży. Lekarze zalecają jednak wstrzymanie się z operacją do czasu zakończenia karmienia piersią. Jeśli pacjentka nie karmi, może poddać się labioplastyce po sześciu miesiącach od porodu.

Filmy

Przedstawiamy poniżej filmy i webinary, na których dr n. med. Dawid Serafin (ginekolog-położnik), lek. Martyna Sikora-Jajani (ginekolog-położnik), dr n. med. Dawid Serafin (ginekolog-położnik), dr n. med. Ewa Galbierz-Kwiatkowska (ginekolog-położnik), dr n. med. Tomasz Basta (ginekolog-położnik), dr n. med. Dawid Serafin (ginekolog-położnik), lek. Martyna Sikora-Jajani (ginekolog-położnik), dr n. med. Dawid Serafin (ginekolog-położnik) - eksperci tematyki plastyka warg sromowych mniejszych / większych, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.

Plastyka warg sromowych przed i po - zdjęcia

Zastanawiasz się, jak prezentują się rezultaty po przeprowadzeniu labioplastyki? W naszej galerii znajdziesz zdjęcia sprzed i po wykonaniu plastyki warg sromowych.

Plastyka warg sromowych - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na plastykę warg sromowych. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na badanie za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Miło i profesjonalnie
  
Aga i Zuza G.

Efekt fantastyczny, zgodny z oczekiwaniami i informacją udzieloną wcześniej przez lekarza i panią anestezjolog.

Opinia o: Żagiel Med Szpital, Lublin (dr n. med. Tomasz Radomański)
Zadowolona
  
Wioletta

Zabieg szybki i bezbolesny z bardzo zadawalającym efektem

Opinia o: Gabinety Leszczyński, Lubin (lek. Leszek Leszczyński)
Zadowolona
  
Katarzyna P

Zabieg krótki i praktycznie bezbolesny. Jestem bardzo szczęśliwa

Opinia o: Centrum Medycyny i Estetyki, Kielce (lek. Paweł Pióro)

Źródła: