W czasie trwania akcji #zostanwdomu możesz również skorzystać z konsultacji online lub wizyt domowych.

Poporodowa plastyka krocza

korekcja blizn po nacięciu (pęknięciu) krocza, korekcja blizn po szyciu krocza, poprawa wyglądu krocza po porodzie więcej »

Poporodowa plastyka krocza - informacje

Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS Gabinet zabiegowy w CDT MEDICUS

U 90% kobiet rodzących siłami natury dochodzi do pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza. Dotyczy to głównie ciężkich i długich porodów, które – podobnie jak praca fizyczna wymagająca dużego wysiłku – mogą spowodować obniżenie krocza oraz powiększenie przedsionka i wejścia do pochwy. W takich sytuacjach pomocna może okazać się poporodowa plastyka krocza. Jednym z powodów, jakim kierują się pacjentki zdecydowane na zabieg, jest chęć poprawy funkcjonalności narządu płciowego i powrót do udanego współżycia seksualnego.

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub w połączeniu znieczuleń miejscowego i dożylnego. Trwa ok. 40 min, w jej trakcie chirurg wykonuje nacięcie w celu usunięcia zbędnej tkanki, a następnie zszywa ranę, modelując na nowo wejście do pochwy. W wyniku operacji pochwa jest ponownie zwężona, co znacząco poprawia jakość współżycia, a jednocześnie zmniejsza się ryzyko infekcji narządu rodnego. W razie potrzeby zabieg można połączyć z labioplastyką (korekcją kształtu warg sromowych). Na zewnątrz pozostaje jedynie nieduży szew rozpuszczalny. Po operacji pacjentka najczęściej pozostaje na noc w klinice i opuszcza ją następnego dnia, by zgłosić się na kontrolę po ok. tygodniu. Do całkowitej aktywności seksualnej może wrócić po upływie 4-8 tygodni.

Zabiegi poporodowej plastyki krocza w polskich klinikach

Jeszcze kilka lat temu kobiety nie miały zbyt wielu możliwości poddania się tego typu zabiegowi. Dziś coraz więcej klinik wychodzi naprzeciwko ich oczekiwaniom, a kolejne ośrodki powstają zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Pierwszą polską placówką, jaka zaczęła wykonywać zabiegi dedykowane głównie do kobiet (nie tylko waginoperineoplastykę, ale i labioplastykę czy hymenoplastykę), była warszawska klinika Medifem. Ośrodek systematycznie poszerza ofertę, a operacje przeprowadza dr Andrzej Barwijuk, kosmetoginekolog i ginekolog-położnik z wieloletnim stażem zawodowym.

Godna uwagi jest również Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Arciszewscy w Białymstoku. Zespół ośrodka tworzą lekarze z ogromnym doświadczeniem w dziedzinie ginekologii i położnictwa, w tym dr n. med. Krzysztof Arciszewski i dr n. med. Paweł Kuć – specjaliści II stopnia ginekologii i położnictwa. Personel medyczny Polikliniki posiada kwalifikacje do wykonywania specjalistycznych badań, m.in. prenatalnych, urodynamicznych i kolposkopowych, był też wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi certyfikatami, wśród których znajdują się dyplomy przyznane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Ultrasonograficzne, a także organizację Fetal Medicine Foundation, European Federation for Colposcopy and Pathology of Lower Female Genital Tract.

Operacjami z zakresu ginekologii plastycznej zajmuje się również prof. Agata Karowicz-Bilińska z Kliniki Chirurgii Plastycznej dr A. Sankowskiego w Warszawie. Podczas zabiegu poprawia funkcję tkanek tworzących krocze oraz przywraca im prawidłowy wygląd. Jej pacjentami najczęściej są kobiety, u których doszło do nieprawidłowego gojenia się ran porodowych. Specjalistka leczy również powstałe w ich efekcie szerokie blizny.

Kolejnym lekarzem wykonującym plastykę krocza jest dr n. med. Piotr Kolczewski z kliniki EstheGyn w Szczecinie. Rekonstrukcję krocza przeprowadza razem z plastyką pochwy, a także niezależnie, gdy operacja plastyczna pochwy nie jest koniecznością. W czasie zabiegu wycina nadmiernie rozciągniętą skórę, ale przede wszystkim skupia się na odtworzeniu środka ścięgnistego krocza (czyli na przywróceniu właściwej pozycji leżących pod skórą mięśni i tkanki łącznej).

Gdzie znaleźć dobrego specjalistę?

Wśród miast, w których znajdują się placówki oferujące poporodową plastykę krocza, można wymienić również Wrocław. Dla dr n. med. Krzysztofa J. Łątkowskiego z kliniki Eskulap operacja plastyczna pochwy i krocza jest standardową operacją ginekologiczną. Wykonuje ją przy obniżeniu jednej lub obu ścian pochwy, szczególnie, gdy krocze jest nadmiernie rozciągnięte bądź pęknięte. W zależności od konkretnego przypadku może przeprowadzić wyłącznie operację krocza lub kompleksowy zabieg, w skład którego wchodzi plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy oraz ewentualnie operacja przepukliny zagłębienia odbytniczo-macicznego. Istotnym elementem wykonywanego przez niego zabiegu jest odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy.

W Łodzi poporodową plastykę krocza przeprowadzają m.in. specjaliści Kliniki Chirurgii Plastycznej Este l'arte. Do zespołu medycznego ośrodka należy trzech znakomitych chirurgów: dr n. med. Ryszard Bratoś, dr Zbigniew Giedrojć-Juraha oraz dr n. med. Jan Rykała. Znakomicie wykształconą i doświadczoną kadrą medyczną mogą się poszczycić także Katowice. W tutejszym Centrum Medycznym Angelius przeprowadzane są zabiegi w zakresie ginekologii estetycznej, takie jak pomniejszanie średnicy wejścia do pochwy oraz plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy. Plastyka krocza należy do często wykonywanych tutaj operacji, szczególnie u pacjentek z uszkodzenami poporodowymi. Członkiem zespołu szpitala jest uznany chirurg plastyczny dr Zbigniew Łucki, a także dr n. med. Bartosz Kniażewski, ginekolog-położnik.

Porównanie cen plastyki krocza w Polsce i na świecie

Kadra w KCM Clinic Kadra w KCM Clinic

Kobiety nie chcą już godzić się z pogorszeniem jakości życia seksualnego, a kiedy do kompleksów dochodzą problemy zdrowotne takie jak inkontynecja, podjęcie decyzji o zabiegu jest dla wielu z nich kwestią czasu. Ważna jest też cena, która skłania je do poszukiwań kliniki poza granicami kraju – tak jak czynią to Brytyjki, Niemki czy Amerykanki. W ich państwach zabiegi są bardzo drogie, więc szukają tańszej alternatywy na wysokim poziomie i tym sposobem coraz częściej pojawiają się w Polsce. W stołecznej klinice Medifem zabieg kosztuje 2 tys. złotych, u dr Bieńkowskiego w Bydgoszczy – 3 tys. zł, natomiast we wrocławskiej ESTmedica – 4 tys. złotych. Z kolei w niemieckiej klinice Sensualmedics ceny zaczynają się od  2.700 € (11 100 zł), zaś w USA jest jeszcze drożej – według serwisu yourplasticsurgeryguide.com za rekonstrukcję krocza można zapłacić nawet 5,9 tys. dolarów (18,4 tys. zł). Porównując te ceny, łatwo pojąć czemu polskich specjalistów odwiedza tyle zagranicznych turystek medycznych.

Poporodowa plastyka krocza - ceny w różnych miastach

 • Kraków od 2 500 zł do 6 000 zł
 • Warszawa od 3 000 zł do 5 000 zł
 • Opole od 3 000 zł
 • Łódź od 2 500 zł do 3 500 zł
 • Poznań od 3 000 zł do 4 000 zł
 • Lubin od 3 500 zł
 • Gdańsk od 4 000 zł
 • Lubliniec od 1 500 zł
 • Jelenia Góra od 6 000 zł
 • Rybnik od 1 500 zł
 • Tomaszów Mazowiecki od 1 000 zł
Poporodowa plastyka krocza cena »

Usługa poporodowa plastyka krocza jest najczęściej wykonywana przez ginekologa-położnika i ginekologa.

Autor: