Rezonans magnetyczny macicy

badanie RM macicy, badanie macicy rezonansem magnetycznym, obrazowanie macicy metodą rezonansu magnetycznego więcej »

Rezonans magnetyczny macicy - informacje

Wysoka rozdzielczość przestrzenna i kontrastowa rezonansu magnetycznego, a ponadto możliwość obrazowania wielopłaszczyznowego, pozwala wykorzystywać tę technikę do oceny szyjki i trzonu macicy u kobiet. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych, stąd w ocenie narządów miednicy mniejszej, MR macicy, które przeprowadza zazwyczaj specjalista radiodiagnosta, jest zakwalifikowane jako jedno z badań ginekologicznych.

Badania obrazowe w Polsce – rezonans magnetyczny macicy

Obrazowanie MR wszystkich obszarów anatomicznych oraz całego ciała (whole body), badania naczyniowe, a także badania czynnościowe (spektroskopia, obrazowanie dyfuzji, perfuzja, mapowanie mózgu) to zakres świadczeń Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Radiologii i Diagnostki Obrazowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, która w swojej ofercie ma również badania MR macicy. Pracownia MR dysponuje nowoczesnymi aparatami MR: Siemens Magnetom Aera 1,5 T oraz Prisma 3T. Pozostałe usługi w zakresie jednostek obejmują m. in. tomografię komputerową, mammografię cyfrową, galaktografię oraz USG. Pod kontrolą technik obrazowych w Zakładzie wykonywane są także biopsje gruboigłowe wspomagane próżnią.

Obrazowanie MR w ginekologii i położnictwie, w tym prenatalne badania MR i badanie MR macicy, należy do kompetencji i zainteresowań prof. dr hab. n. med. Moniki Bekiesińskiej-Figatowskiej. Specjalista diagnostyki obrazowej w ginekologii i położnictwie koncentruje swoją działalność na neuroradiologii od wieku płodowego przez choroby wieku dziecięcego aż po późną starość. Doświadczenie w radiologii zdobywa od początku lat 90., zaczynając pracę na pierwszym w Polsce skanerze MR w CSK w Międzylesiu. Certyfikowana m. in. w zakresie rezonansu magnetycznego „Body Imaging” (Boston University Center), od 2004 r. jest członkiem Komitetu Naukowego European Congress of Radiology.

Rezonans magnetyczny macicy, jej trzonu oraz szyjki, szczególnie w sytuacji podejrzenia raka, to zakres obrazowania miednicy małej, przeprowadzanego przez Centrum Diagnostyki Obrazowej Rode-Med na terenie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Metoda jest tu wykorzystywana także w ocenie zmian w okolicy jajników i jajowodów, w celu diagnostyki zmian nowotworowych lub torbielowych, przy wykrywaniu endometriozy bądź w ramach kwalifikacji do zabiegu embolizacji mięśniaków macicy. Pracownia posiada na wyposażeniu aparat otwarty japońskiej firmy Hitachi.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny miednicy mniejszej w Polsce, a ile w South Haven (USA)?

South Haven Health System oferuje badanie MRI macicy w cenie 2 314 $ z kontrastem i 1 701 $ bez (6 465 - 8 795 zł). W Polsce takie badanie ma nieporównywalnie niższą cenę, która kształtuje się na poziomie 500 - 600 zł.