Rezonans magnetyczny stawu kolanowego

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego - informacje

Głównymi wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego są zmiany pourazowe. Dzięki zastosowaniu rezonansu można ocenić m. in. stan aparatu więzadłowego i ścięgien, łękotek czy zmiany w chrząstkach stawowych widoczne w poszczególnych  sekwencjach. Rezonans magnetyczny kolana wykonuje się także u pacjentów po zabiegach rekonstrukcyjnych więzadeł krzyżowych oraz w przypadku zmian nowotworowych (guzy). Nieinwazyjna procedura wykorzystuje nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne oraz fale radiowe, a dla pełniejszej oceny podany jest dożylny środek cieniujący (kontrast). W trakcie zabiegu pacjent umieszczony jest w silnym polu magnetycznym, którego zmienność, jak wyjaśnia specjalista, wywołuje rezonowanie atomów, co z kolei jest rejestrowane przez system anten. Efektem są liczne obrazy i przekroje obrazujące wszelkie zmiany obrzękowe czy krwotoczne. W trakcie diagnostyki wykonuje się do kilkunastu różnych sekwencji.

Diagnostyka radiologiczna kolana – obrazowanie MRI w polskich placówkach

Wieloletnim doświadczeniem w zakresie diagnostyki narządu ruchu dysponuje dr n. med. Łukasz Paczesny, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który swoje usługi świadczy w toruniu. Jako standardową technikę obrazowania tkanek miękkich wykorzystuje w swojej praktyce rezonans magnetyczny stawu kolanowegoW diagnostyce schorzeń układu ruchu stosuje także badania USG i RTG, tomografię komputerową i scyntygrafię (technika, która skupia się na obrazowaniu funkcji, a nie struktury kości i stawów).

Artrografia rezonansu magnetycznego znajduje się też w ofercie Zakładu Diagnostyki Obrazowej Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi, gdzie w ramach kończyny dolnej diagnostyka obejmuje m. in.  staw kolanowy oraz staw skokowy. Badanie wykonywane jest po dostawowym podaniu 10-20 ml roztworu paramagnetycznego środka kontrastowego i soli fizjologicznej (artrografia bezpośrednia) w celu oceny uszkodzeń elementów chrzęstnych i więzadłowych stawu. Badanie wykonuje się w placówce w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych.

W  wypadku podejrzenia zapalenia stawu kolanowego lub zmian zwyrodnieniowych, dobór odpowiednich sekwencji badania MRI umożliwia postawienie diagnozy bez konieczności podania kontrastu. Dlatego specjaliści Międzywojewódzkiej Przychodni Sportowo–Lekarskiej we Wrocławiu w swojej praktyce kontrast podczas rezonansu magnetycznego stosują wyłącznie przy podejrzeniu zmiany nowotworowej.

Więcej na temat rezonans magnetyczny stawu kolanowego

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…