Sklerektomia głęboka - informacje

Kadra w Centrum Medyczne MML Kadra w Centrum Medyczne MML

Jaskra jest chorobą oczu, która doprowadza do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęściej dochodzi do tego na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jej wczesne wykrycie i podjęcie leczenia zapobiec może nie tylko pogorszeniu wzroku, ale i ślepocie. Jedną z metod leczenia jaskry jest skerektomia głęboka, która zalicza się do operacji niepenetrujących, czyli takich, w których nie dochodzi do pełnościennego otwarcia gałki ocznej. Dzięki temu występowanie powikłań pooperacyjnych jest rzadkością. Wykonuje się ją w momencie, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i nie dochodzi do obniżenia i stabilizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego (np. za pomocą kropli). Sklerektomia głęboka polega na usunięciu ściany zewnętrznej kanału Schlemma, wytworzeniu błony filtracyjnej, która umożliwia przesączenie (w wyniku różnicy ciśnień) płynu wodnistego gałki ocznej do wytworzonej w twardówce przestrzeni dekompresyjnej.

Sklerektomia głęboka w Polsce – gdzie można się udać na zabieg

W Poznaniu zabieg skerektomii głębokiej wykonać może lek. med. Karol Korżel, okulista, który doświadczenie zawodowe m.in. w zakresie operacji przeciwjaskrowych zdobywał na Oddziale Okulistycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Gorzowie Wielkopolskim. Specjalizuje się w operacjach jaskry, a oprócz sklerektomii głębokiej przeprowadza również wiskokanalostomię. Osoby, zmagające się z jaskrą, mogą udać się do niego również na wszczepienie implantu drenującego

W Katowicach sklerektomia głęboka możliwa jest do przeprowadzenia w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznym MAVIT. Z zakresu operacji niepenetrujących, oprócz sklerektomii głębokiej, w ośrodku wykonać można również wiskokanalostomię. Do Szpitala udać się można także na trabekulektomię i śródtwardówkowe wkleszczenie tęczówki obwodowej (operacje penetrujące). Oferta Szpitala obejmuje również leczenie operacyjne jaskry z zastosowaniem implantów (Ex-PRESSTM Mini Glaucoma Shunt, iStent Trabecular Micro-bybass Stent, SOLX® Gold Shunt).

Na leczenie operacyjne jaskry w Łodzi udać się można do Centrum Okulistycznego Contact-Med. W ośrodku w zakresie leczenia operacyjnego jaskry, oprócz sklerektomii głębokiej, wykonać można również trabekulektomię z irydektomią oraz kanaloplastykę. W Centrum poddać się można także operacji wszczepu przetoki filtracyjnej „Ekspress”, implantu drenującego Ahmeda oraz operacji wszczepu przetoki „Ekspress” z implantacją Ologenu.

Cena sklerektomii głębokiej w Polsce i za granicą

Kadra w Centrum Medyczne MML Kadra w Centrum Medyczne MML

W Polsce za zabieg sklerektomii głębokiej zapłacić trzeba około 2 500 złotych. Za granicą cena takiej procedury jest znacznie wyższa: przykładowo, w Centro de Salud Estepona w Esteponie (w Hiszpanii) wynosi ona 1 500 euro, czyli około 6 600 złotych.

Usługa sklerektomia głęboka jest najczęściej wykonywana przez okulisty.